23.08.2018
Twój kot lubi bawić się winogronami? Uważaj, to niebezpieczne!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
To nieprawda, że kot zawsze wie, co jest dla niego dobre, a co złe. Na ogół to my musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i zdrowie.
fot. Shutterstock
Koty uwielbiają bawić się tym, czym nie powinny. Ich wrodzona ciekawość często bywa dla nich niebezpieczna. To nieprawda, że kot zawsze wie, co jest dla niego dobre, a co złe. Tak właśnie jest z winogronami. Jeśli twój mruczek lubi za nimi biegać, turlać je, ciumkać lub po prostu jeść, to lepiej zacznij je przed nim chować! I to nie jest przesada. Czy koty mogą jeść winogrona?
Czy koty mogą jeść winogrona? NIE
Nie ma co owijać w bawełnę. Winogrona, sok z winogron oraz rodzynki są dla kotów TRUJĄCE! Nie wiadomo, jaka dokładnie substancja znajdująca się w tym owocu jest dla mruczków szkodliwa, wiadomo jednak, że powoduje niewydolność nerek oraz biegunkę, często skutkującą w przypadku kotów śmiertelnym odwodnieniem. Niestety, weterynarze notują coraz częstsze przypadki zachorowań kotów na nerkowe przypadłości, które spowodowane są spożywaniem winogron.
Poza nieznaną, lecz zabójczą toksyną znajdującą się w winogronach, również zawartość cukrów prostych (glukoza i fruktoza) znajdująca się w owocach ma na koty negatywny wpływ. Działają one drażniąco na przewód pokarmowy i destabilizują poziom insuliny w organizmie zwierzaka. Cukier jest kotom zbędny, dlatego strońmy od podawania im go. Jeśli już chcemy poczęstować naszego pupila jakimiś owocami, niech będą to: banany, dynia, ewentualnie brzoskwinia, żurawina lub melon – wszystkie pozbawione skórek i pestek.
Co się dzieje, gdy kot zje winogrono?
Już po kilkunastu godzinach od zjedzenia winogron kota boli brzuch, a co za tym idzie – wymiotuje, miewa biegunkę. Przez złe samopoczucie dopada go apatia bądź wręcz przeciwnie – nadpobudliwość. Mruczek traci apetyt. Po dobie można zauważyć skąpomocz. Przy utrzymującym się stanie ograniczonego siusiania, może dojść do kompletnego zatrzymania pracy nerek. Zmiany, które zajdą, mogą być nieodwracalne, a w badaniach krwi ujawnia się podwyższony poziom fosforu, potasu, kreatyniny i mocznika.
Nie wszystkie koty w ten sam sposób reagują na truciznę znajdującą się w winogronach. Lecz zdarza się, że niektóre kocie organizmy chorują już po małej ilości, a już na pewno niebezpieczne jest podjadanie winogron czy rodzynek sporadycznie przez dłuższy czas. Winogronowa trucizna bowiem kumuluje się w ograniźmie.
Jaka ilość winogron i rodzynek szkodzi kotom?
Minimalna toksyczna dawka to 1 – 3 winogrona lub 2 – 6 rodzynek na kilogram masy ciała zwierzęcia. A więc naprawdę niewiele!
Co zrobić, gdy kot zje winogrono lub rodzynkę?
Ponieważ nie wszystkie koty w ten sam sposób reagują na wiele różnych produktów spożywczych, nawet tych oficjalnie trujących, to gdy kot zje winogrono, przede wszystkim go obserwujmy. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, niezwłocznie wybierzmy się ze zwierzakiem do weterynarza. Koniecznie opowiedzmy co i w jakiej ilości zjadł kot. Jeśli nasz podjadacz spałaszował dużą ilość winogron lub jest chorowitkiem, szczególnie nerkowym, zabierzmy go do lecznicy od razu. Nie ma co czekać i ryzykować jego zdrowiem.
To wspaniałe, że wielu opiekunów traktuje swoje koty jako prawowitych członków rodziny. Jednak kochający opiekun powinien być jednocześnie odpowiedzialny i wiedzieć, że kot nie może jeść wszystkiego tego, co jedzą ludzie. Czy koty mogą jeść winogrona? NIE! Winogrona kotom szkodzą, również rodzynki, a tym bardziej cukierki z rodzynkami, gdyż słodycze również nie są dla kota odpowiednią przekąską. Sam nie musisz rezygnować z tych owoców, ale skrzętnie chowaj je przed swoim pupilem.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined