09.03.2021
Owoce morza w diecie kotów. Czy koty mogą jeść krewetki?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórzy uważają krewetki za wykwintne i drogie danie, w związku z czym spożywają je sporadycznie. Tymczasem to prawdziwa bomba zdrowia! Nie tylko dla nas, również dla naszych kotów!
fot. Shutterstock
Krewetki to najbardziej znane i lubiane owoce morza. Ich przewaga tkwi nie tylko w smaku, ale również w niskiej kaloryczności. Krewetki mają też wiele wartości odżywczych i cechują się niską zawartością tłuszczów nasyconych. Nic więc dziwnego, że skorupiaki stają się coraz popularniejsze na naszych stołach. Tym bardziej, że tak łatwo je przyrządzić. Ale co na to nasi milusińscy? Czy koty mogą jeść krewetki?
Czy koty mogą jeść krewetki?
Większość kotów wykazuje zainteresowanie krewetkami znajdującymi się na naszych talerzach. Ale czy to odpowiedni dla nich pokarm? Czy koty mogą jeść krewetki? Prosta odpowiedź brzmi: tak! Ale są pewne kwestie, o których powinniśmy pamiętać, gdy postanowimy poczęstować nimi naszych pupili.
Zdrowie płynące prosto z morza
Nie wszyscy wiedzą, jak zdrowe są owoce morza. Nie zdajemy sobie sprawy, że są one o wiele lepszym wyborem niż mięso. Krewetki zawierają bowiem: sód, potas, żelazo, magnez, cynk, fosfor, fluor, selen, jod, miedź, a nawet kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. W krewetkach znajdują się także: ryboflawina i tiamina, kwas foliowy oraz najsilniejszy antyoksydant świata – astaksantyna. Do tego witaminy A, D, B3, B6, B12, PP.
Krewetki będą zatem korzystnie wpływać na kości, zęby, stawy, wzrok, tarczycę, krew, mózg, ale także na układ nerwowy i odpornościowy. Będą także działać przeciwzapalnie! Wszystkie te elementy są zdrowe dla ludzi, jak i dla zwierząt. Co więcej, w krewetkach znajdziemy również taurynę! A wiemy, jak istotnym jest ona składnikiem w diecie domowego kocurka. Poza tym całym dobrodziejstwem, krewetki praktycznie nie zawierają węglowodanów – są bardzo niskokalorycznym produktem spożywczym, a ich białko jest wysokowartościowe.
Ciekawostka
Im mniejsze krewetki, tym więcej składników odżywczych gromadzi się w ich mięsie. Tak więc pierwszeństwo nad tygrysimi w wyścigu po zdrowie mają małe krewetki.
Czy krewetka każdej krewetce równa?
- Niestety, krewetki mają też wady. O ile zdrowa dawka sodu jest potrzebna każdemu organizmowi, to ilość zawarta w niektórych skorupiakach może być dla kotów o wiele za wysoka. Szczególnie te przetworzone, gotowe do spożycia, paczkowane krewetki nie są dobrym wyborem ani dla nas, ani dla zwierzaków.
- Producenci i sprzedawcy skorupiaków mają wiele praktyk, które niszczą jakość produktu. Wszystko po to, by zwiększyć sprzedaż i przedłużyć datę przydatności. Stosuje się wiele środków, np. fungicydy – są to chemikalia używane do zwalczania grzybów i pleśni.
- Nie każde krewetki nazwane „dzikimi” takimi są. Wiele krewetek pochodzi z farm, na których stosuje się antybiotyki i inne „ulepszacze”. To dlatego lepiej usuwać przed zjedzeniem jelito krewetki znajdujące się wzdłuż części grzbietowej. Znajdują się w nim produkty, które skorupiak zjadł przed złowieniem, np. substancje chemiczne.
Uwaga!
Niektóre koty wykazują objawy alergii na owoce morza, m.in. właśnie na krewetki.
Jakie krewetki dla kota będą najlepsze?
Jeśli zdecydujemy się podać kotu krewetki, pamiętajmy:
- by były one bez przypraw, tłuszczu i oleju,
- jeżeli surowe – to tylko z najlepszego źródła, nie podawaj surowych krewetek kupionych w supermarkecie,
- bezpieczniej podgotować skorupiaka, by pozbyć się ewentualnych „dodatków”, takich jak toksyczne chemikalia stosowane w produkcji masowej,
- podawajmy takie pozbawione pancerza, głowy i przewodu pokarmowego,
- traktuj krewetkę jako zdrową przekąskę, a nie podstawę diety kota, podawaj krewetki maksymalnie dwa razy w tygodniu (w zależności od rozmiaru – jednorazowo od 1 do 4 sztuk),
- krewetki będą również odpowiednie dla kotek w ciąży, ponieważ są bogate w witaminy i minerały.
Nasza rada
Dobrym rozwiązaniem będzie mokra karma z krewetkami. Wysokiej jakości produkt zawierać będzie w swoim składzie to, co z owoców morza najlepsze. Karma w puszce pozbawiona będzie jednocześnie zagrożeń, jakie czyhają w sklepowych skorupiakach.
Warto zainwestować w zdrowie i raczyć się tym przysmakiem częściej niż sporadycznie. Teraz, gdy już wiesz, jakie bogactwo kryje się w tych skorupiakach, a także, że można nimi częstować nasze zwierzaki – nie pozostaje nic innego, jak wprowadzić je do domowego menu! Krewetki to doskonała opcja dla zwierząt w każdym wieku. Jednak kupując produkt, należy zwrócić uwagę na jego jakość i miejsce, z jakiego pochodzi.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined