08.11.2018
Twój kot kradnie jedzenie? Uważaj – te rzeczy mogą mu zaszkodzić!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niektóre rośliny i pokarmy są dla kotów szkodliwe, a nawet trujące. Warto wiedzieć, które trzymać od kota z daleka.
fot. Shutterstock
Wiele kotów lubi obgryzać rośliny – zarówno łodygi, liście, jak i kwiaty. Czasem robią to, gdy nikt ich nie widzi – po prostu z nudów, podczas nieobecności właściciela. Warto też pamiętać, że kot, który nigdy roślin nie podgryzał, może zacząć nagle to robić, a zmiana przyzwyczajeń może kosztować go zdrowie lub nawet życie. Czy twój kot kradnie jedzenie? Niebezpieczeństwa czają się też w kuchni. Powszechnie używany do potraw czosnek (a także cebula, szczypiorek, por) może wywołać u pupila niedokrwistość. Nie zapominajmy o tym, gdy chcemy poczęstować kota kawałkiem mięsa, które wcześniej marynowaliśmy w czosnku. Niech stanie się zasadą, że zanim damy coś kotu, dobrze się zastanowimy, czy zamiast zrobić przyjemność, przypadkiem mu nie zaszkodzimy.
W domowych szafkach, lodówce i apteczce znajdzie się wiele produktów, które powinno się trzymać z dala od kota. Oczywiście nie chodzi o to, by od razu rezygnować z czekolady czy wina, ale żeby zawsze trzymać je w odpowiednim opakowaniu. I poza zasięgiem kocich łapek.
Kot kradnie jedzenie
- napoje alkoholowe – wypite przez kota wino czy whisky może spowodować zatrucie, śpiączkę i śmierć; większości mruczków nie ciągnie do alkoholu, ale niejeden ciekawski kot już się poczęstował cieczą zostawioną w kieliszku.
- cebula – to warzywo trujące dla kotów; ale nie chodzi tylko o cebulę surową, równie niebezpieczna jest dla nich ta w proszku, którą znajdziemy w wielu potrawach.
- jedzenie w słoiczkach dla niemowląt i małych dzieci – niektórzy karmią koty gotowymi daniami dla dzieci, a to błąd; stałe podawanie kotu produktów przeznaczonych dla niemowląt może powodować u zwierzaka niedobory żywieniowe; dania ze słoiczka zapisz raczej na listę smakołyków, którymi od czasu do czasu zachęcisz do jedzenia mruczka niejadka.
- ugotowane, upieczone lub usmażone kości – podawanie ich, szczególnie przez dłuższy czas, może powodować niedrożność lub uszkodzenia układu pokarmowego.
- kofeina w czekoladzie, kawie i herbacie – może toksycznie wpływać na serce i układ nerwowy kota.
- czekolada – oprócz wspomnianej wyżej kofeiny czekolada (tak jak i same ziarna kakaowca) zawiera teobrominę; to związek trujący dla zwierząt.
- karma dla psa – jej przypadkowe spożycie nie spowoduje żadnych problemów, ale regularne karmienie kota psią karmą może prowadzić do niedożywienia (brak potrzebnych kotu składników) i chorób serca.
- winogrona i rodzynki – zawierają toksyny uszkadzające nerki; tak samo szkodzą też psom.
- duże ilości wątróbki – mogą powodować hiperwitaminozę A, gdyż wątróbka zawiera bardzo dużo witaminy A; objawy tej choroby nie są proste do rozpoznania, ale to m.in. problemy z poruszaniem się.
- orzechy makadamia – zawierają toksyny, które mogą mieć negatywny wpływ na pracę przewodu pokarmowego i układu nerwowego kota.
- mleko i produkty mleczne – niektóre dorosłe koty mają trudności z trawieniem mleka; jego spożycie może powodować biegunki oraz podrażnienie układu pokarmowego.
A czy twój kot kradnie jedzenie?
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined