27.04.2020
Kot niejadek – jak zachęcić go do jedzenia?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Martwisz się, bo twój pupil kręci nosem nad miską? Sprawdź, co możesz zrobić, by odzyskał apetyt!
fot. Shutterstock
Powąchał, odrobinkę polizał, a potem… poszedł zająć się czymś ciekawszym. Brzmi znajomo? No właśnie… Niejeden opiekun wzdycha na widok wypełnionej miseczki, której jego kot wcale nie ma ochoty opróżniać. Dlaczego tak się dzieje i jak poprawić koci apetyt? Poniżej znajdziesz garść praktycznych porad.
Wyklucz problemy zdrowotne
Podstawowa kwestia to sprawdzenie stanu zdrowia pupila. Jeśli uważasz, że mruczek je zbyt mało, na początek zacznij go bacznie obserwować. Czy zachowuje się inaczej niż zwykle? Jest ospały, nie chce się bawić? A może wręcz przeciwnie – wydaje się niespokojny i często wokalizuje? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, wybierz się z pupilem do weterynarza. Brak apetytu może być objawem jakiegoś schorzenia, np. stanu zapalnego w jamie ustnej czy infekcji – specjalista zbada kota i oceni jego kondycję. Gdy już upewnisz się, że kot jest zdrowy, będziesz mógł zachęcać go do spożywania pokarmów.
Przyjrzyj się misce
Twój kot to niejadek? Być może problemem jest naczynie, w którym podajesz mu posiłki. Zbyt głębokie lub za małe może drażnić wrażliwe kocie wibrysy, zniechęcając mruczka do jedzenia. Spore znaczenie ma też materiał, z którego wykonano miskę – popularny plastik zatrzymuje zapachy, z kolei metal może odbijać światło i razić kocie oczy. Rozwiązaniem może być odpowiednio szeroka, ceramiczna miska – jednak ostateczną decyzję i tak podejmie twój kot. Wypróbuj kilka wariantów i obserwuj jego reakcje.
Zadbaj o koci komfort jedzenia
Chcesz poprawić koci apetyt? Upewnij się, że twój pupil ma odpowiednie warunki do spożywania posiłków. Koty są bardzo wrażliwe na bodźce – ważne, by mogły jeść w spokoju, nie niepokojone przez domowników czy inne zwierzęta. W porze karmienia zrezygnuj z głośnych czynności, takich jak odkurzanie czy zmywanie. Jeśli w domu są dzieci, zadbaj o to, by nie przerywały kotu posiłku i poczekały z zabawą, aż się spokojnie naje. Oczywiście ta sama zasada dotyczy także dorosłych.
Jak poprawić koci apetyt? Ogranicz przysmaki
Kot, który w ciągu dnia regularnie podjada smakołyki, może być z oczywistych powodów mniej zainteresowany jedzeniem regularnych posiłków. W naturze koty jedzą często, ale małe porcje – nie najadają się na zapas. Zbyt częste podawanie popularnych smaczków zaburzy koci apetyt i – niestety – może też prowadzić do nadwagi. Pamiętaj, by sięgać po nie tylko w uzasadnionych przypadkach, np. podczas nauki sztuczek.
Starannie wybierz karmę
Zawartość miseczki powinna nie tylko zaspokajać zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ale także trafiać w kocie preferencje. Te zaś bywają różne – między kotami trafiają się osobniki mniej lub bardziej kapryśne. Ważne, by podawana karma była aromatyczna i mięsna.
Te warunki spełnia Josera Catelux – smakowita karma z zawartością aż 92% białka pochodzenia zwierzęcego, która została stworzona z myślą o wybrednych kotach. Pyszne mięso z suszonego drobiu (20%) i kaczki (6%) zaspokoi podniebienie każdego kociego smakosza. Cenne kwasy tłuszczowe, witaminy i mikroelementy zadbają o zdrową skórę i lśniącą sierść. Wysoka zawartość dietetycznego błonnika sprawia, że Josera Catelux jest też idealna dla kotów, które mają skłonność do połykania sierści – także ras długowłosych. Dodatek babki jajowatej (Psyllium) wspomaga prawidłową pracę jelit. Dobór najlepszych składników zapewnia optymalny stosunek wapnia do fosforu oraz obniżony poziom magnezu. Karma pomaga też utrzymać wartość pH kociego moczu na poziomie 6,0-6,5, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia kamicy moczowej.
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined