17.10.2019
Sezon na grzyby – nie dla kota!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Sezon grzybowy w pełni. Z przyjemnością spacerujemy i zbieramy leśne dary. Zrób jednak wszystko, by nie zainteresował się nimi twój mruczek!
fot. Shutterstock
Jesień to ulubiona pora grzybiarzy. Spacerowanie po lesie, oddychanie świeżym powietrzem, satysfakcja ze znalezionego łupu, a na końcu pyszne grzybowe potrawy – grzybobranie daje wiele radości. Koci opiekunowie powinni jednak wziąć pod uwagę, że przyniesione grzyby należy bezwzględnie odizolować od naszych ulubieńców. Grzyby dla kota są bowiem niezwykle niebezpieczne.
Grzyby dla kota – jadalne czy trujące?
Leśne dary w postaci grzybów dzielimy na jadalne i trujące. Co roku dochodzi jednak do wielu pomyłek i zatruć, które czasami kończą się niestety tragicznie. Choć grzyby dla kotów również można by podzielić na jadalne i trujące, to wiedza w tym zakresie jest jeszcze tak znikoma, że lepiej nie ryzykować ani nie eksperymentować. W przypadku kotów wszystkie grzyby należy zatem uważać za trujące!
Nasze mruczki mogą jednak wykazywać pewne zainteresowania leśnymi przysmakami. Nie wszystkie będą ciekawe tego, co przynieśliśmy w koszyku. Część kotów totalnie to zignoruje. Jednak intensywny zapach, proces obierania (zazwyczaj na gazetach), wieszanie na sznureczkach – może kusić niektóre ciekawskie kociaki. Czy to jedynie dla zabawy, czy przez pomyłkę – żaden grzyb nie powinien znaleźć się w kocim brzuszku!
Gdy kot zje grzyby
W przypadku podejrzenia, że kot zjadł lub lizał grzyby, trzeba bezzwłocznie udać się z nim do weterynarza. Najlepiej zabrać ze sobą resztkę grzyba, którym raczył się mruczek (nie pakuj grzybów w folię aluminiową). Objawy zatrucia ujawniają się często już po 30 minutach od zjedzenia. Jednak niektóre symptomy zauważymy dopiero po wielu godzinach. Czasami trudno połączyć je z zatruciem grzybami. W przypadku kotów wychodzących jest to jeszcze trudniejsze. W końcu nie mamy pewności, co kot robił i czy spacerując po lesie, nie postanowił z grzybów zrobić sobie podwieczorku. Jeśli trwa akurat wysyp grzybów, wszelkie zdrowotne komplikacje należy kojarzyć właśnie z zatruciem i jak najszybciej reagować.
Uwaga!
W niektórych przypadkach konieczne będzie wywołanie wymiotów. Lecz nigdy nie rób tego bez konsultacji, gdyż w niektórych przypadkach mogłoby to jedynie zaszkodzić. Po wykonaniu wszelkich działań doraźnych weterynarz zleci badania krwi między innymi w celu wykonania prób wątrobowych.
Objawy zatrucia grzybami
Objawy zatrucia i ich nasilenie będą różnić się w zależności od gatunku grzybów – w każdym mogą znajdować się inne toksyny, mające różny wpływ na organizm kota. Wiele zależy też od stanu zdrowia mruczka i jego wrażliwości.
Zaniepokojenie powinny wzbudzić:
- drgawki
- problemy z chodzeniem
- letarg
- wyjątkowo brzydki oddech
- wymioty
- biegunka
- nietypowe oddawanie moczu
- ślinotok
- bóle brzucha
- żółknięcie białek oczu
- rozszerzenie źrenic
Zatrucie grzybami jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się uszkodzeniem wątroby i/lub nerek, a nawet śmiercią. Choć nie wszystkie grzyby stanowią zagrożenie dla kota, to nie posiadając dokładnej wiedzy na temat, które są trujące, a które nie – lepiej nie ryzykować. Należy bezwzględnie uniemożliwiać kotu kontaktu z grzybami w każdej formie. Domowe przetwory ukryj przed kocim zasięgiem, sprawdź, czy w ogrodzie do którego wychodzi kot nie rosną grzyby, a koty samodzielnie spacerujące po okolicy miej pod baczną obserwacją!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined