17.02.2021
Alergia pokarmowa u kota. Czym się objawia i jak ją leczyć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Na czym polega alergia pokarmowa u kota? Sprawdź, jak rozpoznać, na co uczulony jest twój domowy pupil i jak możesz mu pomóc!
fot. Shutterstock
Alergia pokarmowa to przypadłość, na którą cierpi wiele osób. Jednak może ona dotknąć także domowego mruczka! Uczulenie na niektóre składniki pokarmu jest trudne do zdiagnozowania, a jego objawy mogą być naprawdę dokuczliwe dla zwierzaka. Jak rozpoznać alergię pokarmową u kota i jak pomóc cierpiącemu na nią czworonogowi?
Na czym polega alergia pokarmowa?
Alergia to choroba polegająca na nieprawidłowej, indywidualnej reakcji układu immunologicznego na substancje (alergeny), które u zdrowego organizmu nie powinny takiej reakcji wywoływać. Do alergenów mogących pobudzać reakcję alergiczną należy wiele substancji, między innymi pyłki traw, środki chemiczne czy jad owadów. W alergii pokarmowej alergenem są substancje zawarte w pożywieniu zwierzęcia. Każdy rodzaj pokarmu zawierający uczulający kota składnik będzie wywoływał u niego reakcję alergiczną.
Alergia pokarmowa przez wielu opiekunów kotów mylona jest często z nietolerancją pokarmową – zaburzeniem trawienia niezwiązanym z układem immunologicznym. Nietolerancja pokarmowa jest wynikiem nieprawidłowego trawienia enzymatycznego danego składnika pokarmu. Objawia się przede wszystkim biegunkami i wymiotami pojawiającymi się krótko po zjedzeniu posiłku zawierającego dany składnik.
Co wywołuje u kota alergię pokarmową?
Do składników wywołujących uczulenie u kotów należą przede wszystkim białka, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. W praktyce oznacza to, że zwierzaka może uczulać niemal każdy składnik jego pokarmu – mięso, zboża, warzywa, jaja, nabiał, a nawet tłuszcz, w którym mogą być obecne niewielkie ilości białka. Do alergenów mogą należeć także zawarte w karmach barwniki, konserwanty, namnażające się w suchej karmie roztocza czy sztuczne aromaty. Ogromna liczba możliwości sprawia, że rozpoznanie przyczyny alergii u domowego mruczka jest niezwykle problematyczne.
Jak objawia się alergia pokarmowa u kota?
Alergia pokarmowa objawia się przede wszystkim problemami skórnymi. Mogą one przypominać inne choroby, przez co rozpoznanie alergii bywa trudne. Do najczęstszych objawów uczulenia u kotów należą:
- zaczerwienienie skóry, wypryski
- częste drapanie się i wygryzanie sierści mogące prowadzić do zranień
- wyłysienia
- łupież
- zmatowienie sierści
U kotów często wystawianych na działanie alergenu bariery skórne ulegają osłabieniu. Przez to zwierzę staje się podatne na przeróżne stany zapalne (głównie w obrębie uszu, pyska i opuszek łap). Jest także narażone na rozwój grzybicy i zakażeń bakteryjnych skóry.
Jak rozpoznać u kota alergię pokarmową?
Niestety testy alergiczne wykonywane kotom dają często niemiarodajne wyniki, których nie można traktować jako skuteczny sposób diagnozy. Dlatego rozpoznanie alergii pokarmowej u kota polega przede wszystkim na wykluczeniu innych chorób mogących odpowiadać za wystąpienie objawów i przeprowadzeniu wywiadu z opiekunem zwierzęcia. Weterynarz podejrzewający u kota alergię powinien wraz z opiekunem sporządzić listę wszystkich pokarmów, jakie spożywa kot – karm, przysmaków czy suplementów – a następnie zaplanować dietę eliminacyjną, dzięki której możliwe będzie rozpoznanie drażniących kota alergenów pokarmowych.
Dieta eliminacyjna – na czym to polega?
Dieta eliminacyjna to najskuteczniejszy sposób zdiagnozowania alergii pokarmowej i uczulających kota składników. Polega ona na podawaniu zwierzęciu pokarmu składającego się z jak najmniejszej liczby źródeł białka, a następnie dodawania kolejnych i obserwowania reakcji jego organizmu. Dietę tę rozpoczyna się zazwyczaj od jednego, zupełnie nowego dla danego kota źródła białka zwierzęcego – na przykład królika, jagnięciny czy łososia – uzupełnionego ewentualnie o jeden rodzaj węglowodanów, najczęściej o ziemniaki. Pierwszy etap mający za zadanie wyciszyć reakcje zapalne w kocim organizmie powinien trwać około 6 tygodni. Kolejne składniki pokarmu należy włączać do diety pojedynczo w odstępach przynajmniej tygodnia.
Dietę eliminacyjną najłatwiej jest przeprowadzić, przygotowując pokarm samodzielnie na zasadach diety BARF. Dzięki temu z diety kota z łatwością wykluczymy wszelkie dodatki do karm, takie jak barwniki czy konserwanty. Dopilnujemy też, by w kociej misce znalazły się tylko określone składniki. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy lub czasu, by karmić zwierzaka w ten sposób, możemy zdecydować się na podawanie mu wysokiej jakości monobiałkowej karmy mokrej. Zwierzakowi w trakcie takiej diagnostyki nie wolno podawać żadnych dodatkowych przysmaków ani suplementów. Mogą one wywołać reakcję alergiczną, która całkowicie zaburzy wyniki!
Jak pomóc kotu z alergią pokarmową?
Alergia pokarmowa to przypadłość, która sprawia kotu ogromny dyskomfort, a nawet ból. Wywołane przez alergen procesy zapalne mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry, grzybicy, a nawet uszkodzenia przewodu pokarmowego zwierzęcia. W przypadku wystąpienia takich powikłań konieczne będzie nie tylko wprowadzenie i restrykcyjne przestrzeganie diety, ale także leczenie objawowe obejmujące podawanie kotu leków sterydowych, antyhistaminowych, antybiotyków, a niekiedy także aplikowanie maści. Niestety, alergii pokarmowej u kota nie da się wyleczyć – zwierzak będzie już do końca życia potrzebował specjalnej diety niezawierającej alergenów.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined