03.10.2022
Rukola dla kota. Czy koty mogą jeść rukolę?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy gdy rukola spadnie nam z pizzy, to można ją dać naszemu kotu bez obaw, że mu zaszkodzi? Taka soczysta zieleń... i interesujący kształt często kusi nasze mruczki... Pytanie tylko, czy koty mogą jeść rukolę? Sprawdźmy to!
fot. Shutterstock
Czy koty mogą jeść rukolę?
Może kiedyś zastanawialiście się nad tym, czy koty mogą jeść rukolę. Na przykład, przygotowując sałatkę i widząc, że wasz pupil jest zainteresowany zielonymi liśćmi (tak bardzo kojarzonymi z włoską pizzą). Odpowiedź jest prosta: "tak". Koty mogą jeść rukolę. Spożywanie tej rośliny może nawet zaowocować kilkoma korzyściami dla naszych czworonogów. Najważniejsze, by zachować umiar i uczynić rukolę tylko dodatkiem do diety, a nie jej podstawą. Jak wiemy, koty są drapieżnikami i bazą ich diety musi być mięso.
Czy rukola ma jakieś wartości odżywcze?
Owszem rukola zawiera składniki, które mają pozytywny wpływ na kocie organizmy. Niepozorna roślina ma w sobie witaminy A, C oraz K, które poprawiają wzrok i są ważne dla funkcjonowania układu odpornościowego zwierzęcia. Jak to przysłowiowa zielenina, zawiera błonnik, który pomaga utrzymać równowagę w kocim układzie trawiennym. Może on pomóc w przypadku biegunek bądź zaparć u naszego czworonoga. Ponadto rukola zawiera kwas foliowy, który także wspomaga trawienie i produkcję krwinek. Oprócz tych dobroci rukola zawiera wapń (ważną dla kości) oraz potas (istotny dla układu nerwowego i sercowego). Warto wspomnieć także o tym, że rukola nie ma w sobie dużej ilości cukru, co jest kluczowe w przypadku kotów cierpiących na nadwagę.
Wskazówki praktyczne - jak podawać rukolę kotu?
1. Konsultacja ze specjalistą
Zawsze gdy podajemy zwierzęciu coś "ludzkiego", warto zasięgnąć porady od lekarza weterynarii, a nie udawać, że sami możemy decydować o tym, co jest zdrowe, a co nie. Skonsultujmy się z lekarzem weterynarii, by mieć pewność, że dieta naszego pupila jest odpowiednia i mu nie szkodzi.
2. Zasada złotego środka
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, należy pamiętać, żeby nie przesadzić. Koty to typowe drapieżniki, a rukola ma stanowić tylko sporadyczny przysmak bądź dodatek do diety. Jak podaje strona excitedcats.com powinno się podawać mruczkowi jeden liść rukoli na tydzień po to, by nie zaburzyć pracy kociego żołądka.
3. Unikaj przypraw i sosów
Jeżeli twój mruczek będzie próbował podkraść ci jeden liść albo dwa listki rukoli, podczas gdy przygotowujesz sałatkę dla gości, to daj mu zielone światło... ale uwaga... tylko pod warunkiem, że roślina jest umyta i nie skropiona żadnym sosem. Upewnij się także, że nie jest posypana żadną przyprawą, która mogłaby zaszkodzić czworonogowi.
4. Różnorodność nie jest zła
Warto czasami zafundować mruczkowi coś innego niż tylko kocia trawa czy kocimiętka, które to pupile lubią przeżuwać. Rukola także nada się tu doskonale. Kot pozna nieco inny, pikantniejszy smak i będzie zadowolony z tego, że jego ciekawska eksploracja objęła nowy obiekt - i to jadalny!
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
21.12.2024
Twój kot nie chce jeść? Uważaj – głodówka może być zabójcza dla kota!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już nawet dwudniowa głodówka u kota może doprowadzić do śmiertelnego stłuszczenia wątroby! Co zrobić, kiedy kot odmawia jedzenia?
undefined
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined