30.01.2024
5 błędów w żywieniu kota. Czy znasz je wszystkie?
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Błędy w żywieniu kota popełniane są nawet przez najbardziej kochających opiekunów – w dobrej wierze! Sprawdź z nami, jak uniknąć wpadki i karmić kota odpowiednio do jego gatunkowych potrzeb.
fot. Shutterstock
Zbyt obfite posiłki w dużych odstępach czasu
Warto pamiętać, że kot z natury jest samotnym myśliwym, polującym wielokrotnie w ciągu doby na niewielkie ofiary. Jego anatomia i fizjologia są więc przystosowane do przyjmowania przynajmniej kilku niewielkich objętościowo posiłków w ciągu dnia. Karmienie dwa razy, czy nawet raz dziennie może sprawdzać się u psów – jednak jest to błąd w żywieniu kota… Po czasie może się skończyć zaburzeniami pracy układu pokarmowego, wahaniami poziomu glukozy we krwi czy łapczywym jedzeniem i przejadaniem się.
Absolutne minimum dla zdrowych dorosłych kotów to trzy posiłki w ciągu dnia – optymalna liczba to nawet 5-6 małych posiłków dziennie. Zdarza się jednak, że np. ze względu na obowiązki zawodowe, opiekun karmi kota zbyt rzadko… Warto przemyśleć w tej sytuacji alternatywne rozwiązania. Jest ich niemało – zabawki interaktywne, w których można pozostawić niewielkie porcje suchego jedzenia, automatycznie otwierające się miski z funkcją chłodzenia posiłku czy nawet wynajęcie petsittera, który nakarmi pupila w ciągu dnia.
Dokarmianie ludzkim jedzeniem
Właściciele kotów często tłumaczą sobie, że „odrobina nie zaszkodzi” – i częstują pupila smakołykami ze swojego talerza… Niestety mocno przyprawione, solone, bogate w węglowodany dania, zdecydowanie nie służą zdrowiu kota. Niektóre pokarmy, jak słodycze, mogą mieć zgubny wpływ na koci organizm. Problemy z zębami, zaburzenia trawienia, obciążenie trzustki prowadzące po czasie do rozwoju cukrzycy, niewydolność nerek… Błędy w żywieniu kota mogą się zemścić nawet po latach.
Jakby tego było mało, niektóre zjadane przez nas pokarmy, np. czekolada, mogą być toksyczne dla kota! Ich zjedzenie może skończyć się niebezpiecznym dla życia zatruciem. To samo tyczy się podawania kotu kości lub rybich ości – mogą doprowadzić do niebezpiecznych zaczopowań i perforacji przewodu pokarmowego. Chcąc sprawić kotu przyjemność, wybierz smakołyki specjalnie dla niego przeznaczone. Pamiętaj, miejsce resztek ze stołu jest w śmietniku lub kompoście – nie w kocim brzuchu!
Tanie, zbożowe karmy niskiej jakości
Należy pamiętać, że kot jest tzw. mięsożercą bezwzględnym. Jego dieta powinna się opierać na wysokiej jakości białku pochodzenia zwierzęcego. Wybór najtańszej karmy, niedopasowanej do kocich potrzeb pokarmowych, z pewnością nie posłuży zdrowiu naszego mruczka na dłuższą metę. Krótki przewód pokarmowy kota i brak możliwości dokładnego przeżuwania pokarmu czyni zboża zdecydowanie niepożądanym składnikiem w jego diecie!
Szukając przygotowanej z myślą o kocich potrzebach karmy komercyjnej, zwróć uwagę na bezzbożową karmę Brit Care Cat Sterilized Sensitive. Wysoka zawartość świeżego mięsa z królika tworzy recepturę przyjazną alergikom i kotom wymagającym lekkostrawnych źródeł białka. Dodatek żurawiny i rokitnika pomaga dbać o zdrowie układu wydalniczego – bywa on słabym punktem kotów, szczególnie starszych i tych poddanych zabiegowi sterylizacji bądź kastracji.
Przekarmianie
Niektóre koty bywają strasznymi łakomczuchami… Potrafią błyskawicznie spałaszować pełną miskę pokarmu i za chwilę domagać się jej napełnienia! Czemu nie powinniśmy ulegać kotu w takiej sytuacji? Nadmiar podawanego pożywienia, nawet odpowiedniego dla kota, będzie z czasem prowadził do rozwoju groźnej w skutkach nadwagi i otyłości. To samo dotyczy pozostawiania kotu nieograniczonego dostępu do jedzenia przez cały dzień. To nie tylko ryzyko przejadania się – pokarm może też ulegać zepsuciu.
Grube koty owszem, może wyglądają uroczo – ale tylko na zdjęciach w internecie. Życie kota z nadwagą to przeciążone stawy i obniżona sprawność fizyczna. Trudno mówić o kocim szczęściu, jeśli ma on problemy z codzienną aktywnością i zabawą… Otyłość sprzyja rozwojowi wielu chorób przewlekłych – niewydolności serca, cukrzycy, problemom z wątrobą. Zwiększa też ryzyko narkozy i utrudnia przeprowadzenie niezbędnych zabiegów chirurgicznych. Dbaj o kocią linię, aby cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata!
Mleko, wątróbka i inne „kocie przysmaki”
Powielane niekiedy od pokoleń mity i obiegowe opinie wpływają na błędy w żywieniu kota popełniane nawet przez najtroskliwszych opiekunów. Wątróbka jest często kocim przysmakiem – do tego zawiera wiele składników odżywczych. We wszystkim jednak należy zachować umiar! Wątróbka powinna być niewielkim dodatkiem w kociej diecie – natomiast zdecydowanie nie nadaje się na jej bazę. Nadmiar podawanej wątróbki może prowadzić do biegunek, a nawet groźnej w skutkach hiperwitaminozy.
Kolejnym znanym mitem jest podawanie kotom mleka. Kocięta po zakończeniu okresu ssania matki tracą zdolność trawienia laktozy. Podawanie mleka kotu może się skończyć poważnymi sensacjami jelitowymi, a nawet prowadzić do odwodnienia na skutek biegunki. Dodatkowo najczęściej używane w naszych domach krowie mleko nie ma składu właściwego w żywieniu kociąt. Jeśli koniecznie chcesz podawać kotu mleko, sięgnij po wyroby przeznaczone specjalnie dla niego!
Artykuł powstał we współpracy z marką Brit Care.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
01.12.2023
5 nieoczywistych sposobów na poprawę kociego nastroju. Czy je znasz?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty to zwierzaki bardzo emocjonalne i… przywiązane do swojej rutyny. Niewiele trzeba, by wytrącić je z równowagi. Co zrobić, jeśli nasz kot jest w niezbyt dobrym humorze?
fot. Shutterstock
01.12.2023
Twój kot nie lubi gości? Oto, co możesz z tym zrobić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Towarzyski kot zaglądający z ciekawością do przedpokoju, aby sprawdzić, kto nas odwiedził, wcale nie jest rzadkością. A co zrobić, gdy nasz mruczek nie przepada za gośćmi?
fot. Shutterstock
30.11.2023
10 porad, jak stać się lepszym opiekunem dla kota
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dbasz o swojego pupila jak najlepiej – jest w końcu twoim oczkiem w głowie. Czy możesz coś zrobić, żeby lepiej się o niego troszczyć? Sprawdź naszą listę i poszukaj inspiracji na to, jak stać się lepszym opiekunem dla kota!
fot. Shutterstock