06.10.2019
5 sposobów, w jakie przygarnięty kot dziękuje ci za ratunek
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Naukowcy już udowodnili, że mruczki kochają ludzi i chcą być w pobliżu swoich opiekunów. A po czym rozpoznać wdzięczność u kotów, które zostały przygarnięte?
fot. Shutterstock
Nie da się ukryć, że ratowanie kotów niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści. Do najważniejszych na pewno należy fakt, że zwierzę zyskuje szansę na lepsze życie, a opiekun – wspaniałego przyjaciela. Mówi się, że w takich sytuacjach to wcale nie my wybraliśmy kota, a… kot nas. Jednak podczas wizyty w schronisku tak naprawdę wybieracie się razem, kiedy to wasze spojrzenia się spotkają. Brzmi jak w romantycznym filmie, czyż nie? 😉 Wdzięczność u przygarniętych kotów może mieć różne oblicza. Oto kilka z nich.
Chodź, zamruczę ci
Wdzięczność u kotów może przejawiać się poprzez rytmiczne wibracje. Kocie mruczenie może mieć wiele przyczyn. Przeważnie ma ono pozytywne znaczenie, jest związane z dobrym samopoczuciem. Możesz zaobserwować, że twój pupil mruczy, kiedy go głaszczesz, przebywa w pobliżu ciebie lub sprawiasz mu przyjemność w inny sposób np. poprzez podanie mu jego ulubionego przysmaku. Pamiętaj jednak, że mruczenie może pojawić się również wtedy, kiedy kot jest zestresowany lub chory.
Więcej o kocim mruczeniu – KLIK!
Oczy zwierciadłem duszy
Na wolności kontakt wzrokowy, szczególnie z nieznanym zwierzęciem, koty odbierają jako zagrożenie. Kiedy jednak twój kot patrzy ci w oczy i powoli mruga, oznacza to w jego mowie ciała „kocham cię”. Ponadto w ten sposób pokazuje ci, że darzy cię zaufaniem, czuje się przy tobie bezpiecznie i okazuje wdzięczność za to, że po prostu jesteś w pobliżu. Odwzajemnij mu się tym samym – powoli przymknij oczy. Niech wie, że doskonale rozumiesz, co ci przekazał i czujesz to samo.
Czółko!
Wdzięczność u kotów to także barankowanie. Niektóre mruczki jedynie pocierają pyszczkiem o twarz opiekuna, inne nim uderzają. To zachowanie jest również aktem zaufania, oznaką poczucia bezpieczeństwa, tworzenia się więzi. Zawsze przyjmuj „baranki” z należytym szacunkiem. Nie są one bowiem rozdawane każdemu.
Więcej o tym, dlaczego koty barankują przeczytasz TUTAJ.
Dobrze smakujesz
Niekiedy twój kot może zacząć lizać cię po dłoniach, twarzy czy stopach. Jest to nie tylko jego forma głaskania, ale przede wszystkim wielki znak przywiązania. Kiedy otrzymujesz „pielęgnację” od kota, którego przygarnąłeś, to wiedz, że jest to naprawdę duży przywilej. Świadczy on bowiem o tym, że zwierzę jest ci wdzięczne za twoją opiekę i miłość.
Więcej o tym, dlaczego koty liżą siebie i ludzi, dowiedz się TUTAJ.
Wdzięczność u kotów, czyli patrz na mój brzuch!
Szczęśliwe koty na widok ukochanego opiekuna mogą nagle się przewrócić na bok, aby odsłonić przed nim brzuch. Pokazując delikatną część swojego ciała, mruczek chce ci powiedzieć, jak bardzo ci ufa i wierzy, że go nie zranisz. Pamiętaj, że mimo wszystko nie jest to zaproszenie do głaskania brzucha – choć oczywiście są koty, które nie mają nic przeciwko temu. A twój kot jak okazuje swoją wdzięczność?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined