06.08.2018
Czy przygarnięty kot wie, że został uratowany?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie każdy kot ma życie usłane różami. Czasem z pomocą przychodzą ludzie, którzy chcą zmienić jego los na lepsze. Czy uratowany kot to doceni?
fot. Shutterstock
Ratowanie kotów zmienia życie – nie tylko ich, ale też nasze. Uratowany kot wypełni zarówno dom, jak i serce miłością, radością, a nasz świat wzbogaci się o wiele nowych przygód. Co więcej, niejednokrotnie właściciele uratowanych mruczków twierdzą, że w pewnym sensie ich nowy futrzany przyjaciel również „uratował” ich życie. Korzyści są obopólne – dla zwierząt, bo otrzymują szansę na nowe, lepsze życie i dla nas, ponieważ zyskujemy niezwykłe towarzystwo.
Czy koty pamiętają swoje życie, zanim zostały ocalone?
Badania potwierdzają, że koty mają świetną pamięć. Zapamiętują ważnych (dla nich) ludzi i potrafią przywołać szczegóły ze swojego życia, zanim jeszcze zostały uratowane. Animal Planet wyjaśnia, że gdy kot zdobędzie informację przez przypadek, tropienie lub pomyłkę, większość z tych wspomnień zostaje dożywotnio zachowana z powodu nieprzeciętnej pamięci kota.
Jeśli kot przeżył jakiś uraz, to trudno jest mu o nim zapomnieć. Dlatego uratowany kot może przejawiać pewne lęki czy fobie z powodu traumatycznych przeżyć. Gdy kot znajdzie się w nowej, kochającej rodzinie, to z czasem dostrzeże różnicę między przeszłością a teraźniejszością.
Podobnie jak w przypadku negatywnych wspomnień, koty będą pamiętać także dobre chwile. Zapewnij uratowanemu kotu dużo miłości i cierpliwości, a on na pewno będzie wiedział, że to właśnie dzięki tobie jego życie się zmieniło. Jeśli jednak twój mruczek został uratowany z traumatycznej sytuacji, skonsultuj się lekarzem weterynarii, aby uzyskać fachową pomoc w zakresie problemów behawioralnych.
Uratowany kot
Najlepszym sposobem na to, aby kot wiedział, że został ocalony, jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa, komfortu i miłości. Koty uważane są za zwierzęta, które nie należą do nadmiernie wylewnych (oczywiście są wyjątki), dlatego nawet najdrobniejsze sygnały wysyłane w twoją stronę są dowodem ich sympatii i przywiązania. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Wiemy już zatem, że koty mają wspomnienia – zarówno te dobre, jak i złe. Jeśli uratowałeś kota i dałeś mu lepsze życie, to z pewnością zwierzę dostrzeże różnicę i doceni, co dla niego zrobiłeś oraz będzie ci dozgonnie wdzięczne za poprawę jego losu.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined