21.10.2018
Dlaczego koty są ciekawskie?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy znacie ten cytat ze Stephena Kinga: „Ciekawość zabiła kota, satysfakcja go wskrzesiła”? No cóż… Amerykański pisarz najwyraźniej dobrze zna naturę mruczków.
fot. Shutterstock
Chociaż nie wszystkie ciekawskie koty źle kończą, to nie można im odmówić tego, że są nad wyraz dociekliwe. Uwielbiają wściubiać swoje noski we wszystko, co jest dla nich jeszcze nieznane. Zresztą potwierdzi to każdy opiekun tego zwierzęcia. Ale czy wiesz, dlaczego właściwie koty są ciekawskie? Sprawdźmy, z czego wynika ich niepohamowana chęć zbadania wszystkiego, co jest dla nich nowe.
Wrodzony instynkt
Mimo że Egipcjanie udomowili koty tysiące lat temu, to nasze kanapowce wciąż mają dużo ze swoich dzikich przodków. Jak się okazuje, ciekawość mruczków wynika z ich wrodzonego instynktu. Dzięki temu mogły poznać otaczające je środowisko, a co najważniejsze – przetrwać.
Oznaka inteligencji
Każdy opiekun kota doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak inteligentnego zwierzaka ma pod swoim dachem. Dociekliwy koci umysł ma realną potrzebę zrozumienia otaczającego go świata. Od jedzenia, które szykujesz w kuchni bądź konsumujesz po stos papierów trzymanych na biurku. Ciekawość twojego kota jest jego sposobem na znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego te rzeczy istnieją.
Pilnowanie terytorium
Na wolności kocie zdrowie zależy od tego, jak zwierzę zareaguje na obcych najeźdźców w najbliższym otoczeniu. Koty silnie bronią swojego terytorium, a ich naturalnym instynktem jest ochrona domu i zapasów jedzenia. Kiedy wracasz z nową torbą z zakupami, wrodzona ciekawość twojego kota sprawia, że mruczek upewnia się o braku zagrożenia z jej strony.
Zachowania łowieckie
Koty mogą pomyśleć, że kartonowe pudło po butach będzie idealnym kamuflażem do ataku na jego ulubioną zabawkę. Ta ciekawość stymuluje jego naturalne zachowania łowieckie.
Koty są ciekawskie, bo…
… zawsze chcą wiedzieć, co robimy. Dla nich obserwowanie nas jest niezwykle interesującym zajęciem, może nawet zabawnym, no i co najważniejsze… po prostu nas kochają.
I chociaż ciekawski kot może wyglądać tak, jakby po prostu dobrze się bawił, to w ten sposób przemawiają przez niego wrodzone instynkty i inteligencja.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined