31.10.2023
Jak przeprosić kota po powrocie domu i długiej nieobecności? Sprawdź!
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Długa nieobecność opiekuna nie zawsze w stu procentach od niego zależy. Choroba czy delegacja to sytuacje, w których po prostu trzeba wyjechać i zostawić mruczka pod opieką zaufanej osoby. Tylko jak przeprosić kota po powrocie do domu? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Przepraszanie kota może wydawać się nietypowym zadaniem. Każdy kociarz jednak wie, jak obrażony potrafi być kot przez naszą nieobecność. Zrozumienie jego potrzeb i reakcji na nasze działania może znacząco poprawić naszą relację. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak przeprosić kota po powrocie do domu.
Zaproponuj wspólną zabawę
To może być sposób na młodego, żywiołowego kota – spróbuj zagrać na jego instynktach łowieckich i zaproponuj wspólną zabawę! Wędka z piórkami lub maskotka na sznurku zachęcająca do zakradnięcia się i pogoni… To zdecydowanie zwiększa twoje szanse na powrót do łask! Nie bądź jednak natrętny i nie chodź za obrażonym kotem – to może pogorszyć sytuację… Postaraj się nakłonić kota do przyjścia delikatnym poruszaniem zabawką. Jeśli odniesiesz sukces, pupil postanowi dać się przeprosić na tyle, żeby poganiać za ulubioną „zdobyczą”. Nie świętuj jednak zbyt szybko; zabawę z kotem zakończ podaniem pysznego smakołyku! To pomoże mu zamknąć łańcuch łowiecki podczas zabawy i zrelaksować się po „polowaniu” – a Tobie odzyskać jeszcze więcej punktów w kocim serduszku!
A może kocimiętka?
Nadal szukasz sposobu na to, jak przeprosić kota? Spróbuj pozostawić mu atrakcyjnie pachnący podarunek! Zabawki z kocimiętką są dostępne w niemal każdym sklepie zoologicznym. Ta niepozorna roślina jest uwielbiana przez znaczną część kociej populacji ze względu na zawartą w niej substancję, zwaną niekiedy „kocim feromonem szczęścia”. Jeśli nasz pupil znajduje się w gronie kotów wrażliwych na działanie kocimiętki, taki prezent może być świetną metodą na przeprosiny. W ferworze mruczenia i ocierania się o nową maskotkę kotu szybko wywietrzeją z głowy humory. Może wówczas zechce spojrzeć na nas łaskawszym okiem?
Zaproponuj przekąski
Wiele kotów to łakomczuchy – jeśli jednak narazisz się swojemu kotu, nie myśl, że przebłagasz go porcją codziennego jedzenia! Aby przeprosić kota, potrzebujesz czegoś ekstra… Wypróbuj przeznaczone specjalnie dla kotów smakołyki – na przykład produkty Mr Bandit. Dostępne w różnych formach – soczystego fileta, chrupiących mięsnych poduszeczek, wilgotnych krokiecików oraz aromatycznego musu – zaspokoją gusta najwybredniejszych pupili. Możesz wybrać smak najbardziej lubiany przez obrażonego podopiecznego. Gusta są różne i u jednego kota lepiej sprawdzi się kurczak, u innego ryba, a u jeszcze innego – przysmaki oparte na wołowinie. Pozostaw kotu smakowite kąski w kilku miejscach (z dala od wody i kuwety), a później spróbuj poczęstować go z ręki. To z pewnością pomoże nakłonić go do rozpatrzenia twoich przeprosin!
Mów do kota!
Nowe akcesoria mogą być świetnym sposobem na wzbudzenie kociej ciekawości. Taka zachęta do eksploracji sprawia, że kot zapomina o żalu, który do nas żywił – i zabiera się za zbadanie nowego obiektu. Może to być nowy drapak, po którym zwierzak będzie się wspinać lub wypoczywać obserwując świat z góry. Niekoniecznie jednak taki prezent musi być kosztowny, czy zabierać dużo miejsca. Najzwyklejsze tekturowe pudło z powycinanymi otworami może być dla kota tajemną jaskinią zapraszającą do odkrycia jej tajemnic! Tunele do zabawy dla kotów albo jakiekolwiek nowe posłanie również mogą spełnić taką funkcję.
Po prostu bądź przy kocie
Nie zawsze przebłaganie obrażonego pupila musi się wiązać ze szczególnym wysiłkiem – czasami nadmierne starania mogą dodatkowo zirytować humorzastego zwierzaka. Może on natomiast docenić okazję do spokojnego spędzenia czasu wspólnie z nami. Jeśli wszelkie próby powrotu do łask naszego kota spełzają na niczym, czasem warto odpuścić i pozostawić zwierzakowi inicjatywę. Usiądźmy spokojnie przed telewizorem i zaoferujmy kotu wygodnie miejsce na kocyku – obok nas lub na naszych kolanach. Jeśli pupil nie daje się przeprosić smakołykami, prezentami lub zabawą, perspektywa wypoczynku w ciepłym miejscu i delikatnych pieszczot może być tym, co przełamie jego opory!
Przeprosiny dla kota to bardziej subtelny proces, oparty na zrozumieniu i szacunku dla jego potrzeb. Wdrażając te wskazówki, z pewnością ułatwimy kotu powrót do codziennego życia po twojej nieobecności.
Artykuł powstał we współpracy z marką Mr Bandit.
Zobacz powiązane artykuły
31.10.2023
5 rzeczy, które ekscytują koty. Poznaj je wszystkie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy miłośnik kotów zna magiczną moc kocimiętki. Część zdaje sobie sprawę, jakie działanie wywierają na mruczki również inne rośliny. A co jeszcze ekscytuje koty na tyle, że budzą się z najwygodniejszej drzemki? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
18.01.2024
5 nieoczywistych zabaw z kotem, które nie wymagają wiele energii
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wszystkie zabawki ze sklepu zoologicznego zostały wykupione, a twój kot znowu się nudzi? Mamy na to sposób!
fot. Shutterstock
01.09.2023
5 łakomych ras kotów – jak zadbać o ich sylwetkę?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Podobno kochanego ciała nigdy za wiele – zdjęcia „solidnie” odżywionych kotów robią obecnie furorę w internecie. Trudno odmówić uroku dorodnemu, puszystemu pupilowi – i często równie trudno odmówić mu dodatkowych przekąsek. Jednak nadprogramowe kilogramy mogą być zagrożeniem dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszego przyjaciela.
fot. Shutterstock