25.02.2024
Dlaczego kociarze mruczą do swoich kotów?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteśmy pewni, że rozmawiasz ze swoim kotem. Tylko ciekawe, w jaki sposób – mówisz do niego, a może miauczysz? A czy wiesz, dlaczego kociarze mruczą?
fot. Shutterstock
Koci opiekunowie rozmawiają ze swoimi pupilami. I nie ma w tym nic dziwnego – przynajmniej dla prawdziwego kociarza 😉 Tylko czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób porozumiewasz się z mruczkiem? Przemawiasz do niego normalnie? A może jednak naśladujesz kocią wokalizację? Dlaczego kociarze mruczą?
Czy wiadomo, dlaczego kociarze mruczą?
Naukowcy z Wydziału Etiologii na węgierskim Uniwersytecie Loránda Eötvösa znaleźli kilka interesujących wyjaśnień dotyczących sposobów, w jaki opiekunowie kotów komunikują się ze swoimi pupilami.
Péter Pongrácz i Julianna Szulamit Szapu do badania zaprosili 157 węgierskich kocich opiekunów. Zapytali ich o to, jakie mają relacje z kotami. Okazało się, że opiekunowie mruczków, którzy ukończyli szkoły wyższe, uważali swoje koty za bardziej komunikatywne i empatyczne. Z kolei ci młodzi częściej naśladowali wokalizację domowych tygrysków.
Podczas analizowania wyników badania naukowcy doszli do kilku ciekawych wniosków. Przede wszystkim pojawiła się wyraźna korelacja między częstą zabawą z kotem a naśladowaniem dźwięków, które mruczek wydaje. Im więcej badani bawili się ze swoimi podopiecznymi, tym chętniej miauczeli do nich i mruczeli. Częściej też robili to w sytuacji, gdy to kot był inicjatorem aktywności, a nie oni sami. Stąd blisko do innego wniosku: każdy kot był dla badanego człowieka członkiem rodziny.
Człowiek mruczy, bo... chce się przypodobać kotu?
Nadal nie wyjaśniło to w oczach badaczy Pongrácz i Szulamit Szapu, dlaczego kociarze mruczą i miauczą zamiast po prostu... mówić. W stosunku do psów opiekunowie używają tak zwanego baby talk, czyli mowy, którą zwykle kieruje się do niemowląt. Do kotów ludzie częściej mruczą i miauczą, jakby naśladując ich mowę. Czy to poprawia komunikację i zacieśnia więzi? Sprawia, że kot jest bardziej chętny do interakcji z opiekunem? A może chodzi o terapeutyczną moc mruczenia, która została niejednokrotnie udowodniona w badaniach naukowych? Do tego trzeba kolejnych obserwacji!
Możliwe jednak, że chodzi zwyczajnie o chęć nawiązania porozumienia między opiekunem a mruczkiem. Pamiętajmy, że to kot wybiera sobie ulubionego człowieka. Może mruczenie jest sposobem na przypodobanie się kotu, aby wybrał właśnie nas? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie na razie sami!
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined