04.01.2021
Czym naprawdę zajmuje się kot?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Na kanapie leży leń…? A właśnie, że nie! Wbrew pozorom twój mruczek ma dużo zajęć. Najwyższa pora, byś zaczął doceniać jego trud!
fot. Shutterstock
Patrzysz na swojego kota i myślisz sobie, że ten to dopiero ma życie! Przez większość dnia śpi, a jeśli już wstaje, to je albo się bawi. Zero trosk i obowiązków, za to masa uciech… Czy aby na pewno? Nie oskarżaj pochopnie kota o lenistwo, bo… będziesz musiał go przepraszać! Czas rozwiać wszelkie wątpliwości i dowiedzieć się, czym tak naprawdę zajmuje się kot!
Jaka praca, taka płaca
Za każdą pracę należy się wynagrodzenie – zwłaszcza gdy ktoś jest tak zajęty, jak twój mruczek! Pamiętaj, by regularnie napełniać jego miseczkę pełnowartościową karmą, a za szczególne zasługi nagradzaj go przysmakami. Nie zapominaj też o wspólnej zabawie i pieszczotach – po pracy twojemu kotu należy się również trochę relaksu i rozrywki!
Zaprogramowany na sen
W porównaniu do ludzi koty poświęcają znacznie więcej czasu na sen – to fakt, z którym nie można dyskutować. Przeciętny mruczek przesypia od 13 do nawet 16 godzin dziennie. Nie wynika to jednak z lenistwa – to cecha ludzka, nie kocia – ale z uwarunkowań genetycznych. Podobnie jak ich dzicy przodkowie i żyjący na wolności więksi bracia koty domowe oszczędzają energię w ciągu dnia, by wykorzystać ją w najbardziej optymalnym momencie – o zmroku i o świcie. Wtedy przychodzi czas na wiele ważnych kocich zajęć. Podczas gdy ty zarzucasz mruczkowi, że jest wałkoniem, on jest… stuprocentowym kotem.
To męczące polowanie…
No dobrze, ale skoro mruczek przez tyle godzin kumuluje energię, to na co właściwie ją zużywa? I co jest tak wykańczające, że trzeba później przez tyle godzin odsypiać? Takim zajęciem jest bez wątpienia polowanie. Nie ma znaczenia, czy ofiarą jest zbłąkana mucha, czy pluszowa myszka. Planowanie strategii, zaczajanie się, skradanie, wreszcie atak i pogoń – to wszystko wymaga skupienia i sprawności. Nic dziwnego, że po wszystkim łowca musi odpocząć. A przecież trzeba też zadbać o wiele innych spraw…
Twój bardzo zajęty kot
Każdy domowy kot ma wiele ważnych obowiązków – bynajmniej nie jest darmozjadem! Nie tylko ty dbasz o wasz wspólny dom – mruczek również się tym zajmuje, oczywiście na swój koci sposób. Cała bieda w tym, że wielu opiekunów nie dostrzega trudów pupili lub interpretuje ich poczynania w niewłaściwy sposób… Czas to zmienić – tym bardziej że wiele codziennych czynności kot wykonuje specjalnie dla ciebie!
Co kot robi dla ciebie?
Mimo nawału zajęć mruczek znajduje też czas tylko dla ciebie. To przecież twój osobisty:
1. Budzik
Nigdy nie pozwala ci zaspać do pracy – nawet w weekend! Kot bez zegarka wie, kiedy zbliża się pora, by wstać z łóżka – i nie omieszka cię o tym powiadomić. W końcu przed pracą jest śniadanie – tego absolutnie nie możecie przegapić!
2. Masażysta
Z poświęceniem ugniata twoje zmęczone ciało i pobudza krążenie, wbijając pazurki w skórę. Twoje ewentualne protesty zagłusza uspokajającym mruczeniem.
3. Termofor
Cieplutki kiciuś z poświęceniem ogrzewa ci miejsce na kanapie, w fotelu i – oczywiście – w łóżku. Czasem zapomni ci go ustąpić…
4. Lep na muchy
I nie tylko – twój domowy łowca wyłapuje wszelkie owady, które nakryje w waszym mieszkaniu. Nie może przecież pozwolić, by na jego (waszym) terenie panoszyła się jakaś mucha!
5. Psychoterapeuta
Miałeś kiepski dzień? Nie przejmuj się, przy swoim mruczku szybko o tym zapomnisz! Twój kot zawsze cię uważnie wysłucha, a czasem nawet udzieli ci życiowej porady – oczywiście zrobi to po kociemu. Zawsze też ma w zanadrzu jakąś psotę albo rozbrajającą pozę, która sprawi, że po prostu będziesz musiał się uśmiechnąć!
Kocie obowiązki domowe
Kot pełni w domu wiele ważnych funkcji, nie tylko ozdobną. Poniższa lista uświadomi ci, jak zajętym zwierzakiem jest twój mruczek!
Dozorca ochroniarz
Nie ma możliwości, by ktokolwiek wszedł niezauważony do mieszkania! W trosce o wasze bezpieczeństwo mruczek codziennie patroluje rewir, nie zezwala na zamykanie wewnętrznych drzwi (musi wiedzieć, co i kto jest po drugiej stronie) i uważnie obwąchuje każdego gościa. To nie wszystko – nie bez powodu twój pupil spędza długie godziny przy oknie. Jest jak najczulszy monitoring osiedlowy, któremu nie umknie żaden ptaszek ani sąsiadka zmierzająca do sklepu. Mruczek na ogół w milczeniu obserwuje, z rzadka tylko tracąc nerwy na widok wyjątkowo bezczelnego gołębia, który ośmielił się usiąść na waszym parapecie.
Tester jakości
Uważnie kontroluje wszystko, co przynosisz. Obwąchuje torby z zakupami, uczestniczy w otwieraniu paczek i sprawdza wytrzymałość kartonów. Testuje nowe meble – m.in. wypróbowując ich odporność na pazury. Chętnie podejmuje się też degustacji wielu produktów spożywczych – czasem zbyt chętnie, na co lepiej uważać.
Dekorator wnętrz
Zapomniałeś zabrać długopis ze stołu? Nic się nie martw – uważny mruczek nie pozwoli, by leżał na widoku. Chętnie też poprawi ułożenie firanek, odświeży print na obiciu fotela i unowocześni tapetę w salonie. Nie podoba ci się efekt? Cóż, o gustach się nie dyskutuje!
Florysta ogrodnik
Nie każdy ma rękę do roślin, za to twój kot ma – aż cztery łapki! Tu przytnie listki zębami, tam sprawdzi jakość ziemi… Jedną doniczkę przesunie, inną usunie – w końcu on wie najlepiej, że stała w nieodpowiednim miejscu. Przypilnuje też kwiatów ciętych – będzie kontrolował poziom i świeżość wody w wazonie i chętnie poprawi kompozycję, aby była jeszcze piękniejsza…
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined