05.11.2022
Zapalenie jamy ustnej u kota – przyczyny, objawy i leczenie
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zapalenie jamy ustnej u kota jest chorobą, która nie tylko powoduje ból i dyskomfort, lecz także stanowi niemałe zagrożenie dla zdrowia. Podejrzewasz to schorzenie u swojego pupila? Najpewniej nie obejdzie się bez wizyty u weterynarza!
Fot. Shutterstock
Przypadłość ta jest tak tajemnicza, jak same koty. Lekarze nie są do końca pewni, co dokładnie powoduje zapalenie jamy ustnej u tych zwierząt, podejrzewają jednak, że ma ono związek z niedostateczną pielęgnacją zębów. Tak, dla zachowania zdrowia pupila ważne jest regularne czyszczenie jego uzębienia! Twój mruczek raczej nie będzie zachwycony takim obrotem spraw, jednakże higiena jamy ustnej zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych, z powodu których wizyta u lekarza może okazać się niestety przykrą koniecznością.
Zapalenie jamy ustnej u kota – czym jest i jakie są jego objawy?
Najprościej rzecz ujmując zapalenie jamy ustnej u kota występuje wtedy, kiedy w jej obrębie pojawia się stan zapalny. Przypadłość ta nie jest tym samym, co zapalenie dziąseł, ponieważ obejmuje znacznie większy obszar: poza dziąsłami są to język, wargi, podniebienie oraz tylna ściana gardła. Może pojawić się w każdym wieku, dotyczy tak samo dachowców, jak i kotów rasowych i najprawdopodobniej związana jest z nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego na znajdujące się w jamie ustnej bakterie albo płytkę nazębną na zębach.
Zapalenie jamy ustnej to stan niezwykle bolesny dla pupila. Cierpiący z jego powodu mruczek odczuwa także dyskomfort z powodu trudności z przełykaniem pokarmu. Co jeszcze może świadczyć o tym, że w jamie ustnej rozwinęło się stadium zapalne? Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza, jeżeli zauważysz poniższe objawy:
- krwawienie z dziąseł albo warg;
- owrzodzenia;
- problemy z gryzieniem;
- nieświeży oddech;
- ślinotok;
- trącanie łapką pyszczka;
- apatia, drażliwość;
- utrata apetytu i spadek wagi.
Każdy z tych objawów wpływa niekorzystnie na samopoczucie zwierzęcia, dlatego im wcześniej podejmiemy leczenie, tym dla niego lepiej. Szybkość diagnozy ma także wpływ na poziom stanu zapalnego, z którym będziemy walczyć.
Na czym polega leczenie zapalenia jamy ustnej u kota?
Zanim weterynarz zadecyduje o wprowadzeniu właściwego leczenia, niezbędne może się okazać zrobienie kilku kluczowych badań, między innymi morfologii krwi oraz biopsji. Podczas analizy stanu jamy ustnej lekarz będzie musiał dokładnie ocenić, jak zaawansowane jest zapalenie, czyli skontrolować wszystkie obszary, które mogły zostać objęte chorobą. Niewykluczone, że zleci także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego uzębienia.
Kolejnym etapem w leczeniu zapalenia jamy ustnej jest usunięcie płytki i kamienia nazębnego, a w bardzo zaawansowanych przypadkach również samych zębów, oraz dokładne oczyszczenie dziąseł. Niezbędne mogą okazać się także farmakoterapia (między innymi antybiotyki), specjalna dieta oraz kolejna wizyta weterynaryjna w celu skontrolowania postępów w leczeniu. Ważnym elementem w walce z chorobą jest także dbałość o higienę jamy ustnej, na przykład używanie specjalnego płynu lub żelu dla zwierząt. Ważne, aby czyszcząc zęby pupila, stosować się dokładnie do wskazówek lekarza! W przeciwnym wypadku bardzo łatwo o pogorszenie stanu zapalnego, a to niestety dodatkowy ból i dyskomfort dla kota.
Jak ochronić kota przed tym schorzeniem?
Najlepszą metodą zapobiegania chorobie jest pielęgnacja jamy ustnej oraz dbałość o czystość uzębienia. Warto także regularnie zaglądać kotu do pyszczka, aby w razie konieczności możliwie jak najszybciej zareagować na rozwijający się stan zapalny oraz uchronić kota przed przewlekłym bólem i utratą zębów.
Źródła: www.thedodo.com/, www.ncgovote.org/
Zobacz powiązane artykuły
23.12.2024
Zakłaczenie kota - sposoby na kule włosowe
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nagromadzone w jelitach kota kule włosowe, czyli pilobezoary, mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka! Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak zapobiegać zakłaczeniu kota.
undefined
22.12.2024
Na tę świąteczną roślinę uważaj – jest trująca dla kota!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Gdy zbliża się Boże Narodzenie, w naszych domach pojawia się poinsecja. Czy gwiazda betlejemska stanowi zagrożenie dla kota?
undefined
21.12.2024
Twój kot nie chce jeść? Uważaj – głodówka może być zabójcza dla kota!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już nawet dwudniowa głodówka u kota może doprowadzić do śmiertelnego stłuszczenia wątroby! Co zrobić, kiedy kot odmawia jedzenia?
undefined