02.05.2024
Odkłaczanie kota – jak je przeprowadzić i dlaczego jest ważne?
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pielęgnacja sierści to bardzo ważny element kociego zachowania. Koty spędzają na wylizywaniu futra nawet kilka godzin dziennie! Czynność ta ma na celu nie tylko utrzymanie czystości. Pielęgnując swój włos, kot wycisza emocje, rozładowuje napięcie, uspokaja się. Nie bez powodu zaniechanie czyszczenia się przez kota jest niepokojącym objawem, mogącym wskazywać na chorobę lub problemy behawioralne.
fot. Shutterstock
Połknięta sierść – kiedy stanowi problem?
Wylizując się, koty niekiedy połykają znaczne ilości swojej sierści. Czy może to stanowić problem dla naszego mruczka? Niestety tak. Zjedzona przez kota sierść powinna zostać wydalona z kałem. Nie zawsze jednak się tak dzieje! Jeżeli z jakiegoś powodu kocie włosy ulegną zatrzymaniu w przewodzie pokarmowym, mogą zbijać się w trudne do wydalenia twarde kłębki, tzw. kule włosowe. Zdarza się, że koty wymiotują wówczas zjedzoną sierścią. W poważniejszych przypadkach może jednak dojść do zablokowania przewodu pokarmowego przez utworzone złogi. Taki stan wymaga pilnej konsultacji z lekarzem weterynarii!
Objawy tzw. zakłaczenia u kota to:
- wymioty (lub nieudane ich próby),
- problemy z oddawaniem kału lub całkowite zatrzymanie wypróżniania się,
- brak apetytu,
- widoczne złe samopoczucie kota,
- osowiałość.
Na zapobieganie niestety jest już wówczas za późno. Jak uchronić pupila przed powstawaniem kul włosowych w żołądku i jelitach – i przykrymi dolegliwościami z tym związanymi? Warto dbać o regularne odkłaczanie kota! Na rynku dostępne są preparaty zapobiegające tworzeniu się złogów sierści i ułatwiające ich wydalanie. Kluczem do ich skuteczności jest ich systematyczne stosowanie – profilaktyczne, nie dopiero wówczas, gdy problem stanie się poważny.
Jak pomóc kotu?
Dbając o jego włos: adekwatnie do potrzeb związanych z typem sierści, rasą i… porą roku. Koty długowłose wymagają odpowiednio częstego wyczesywania – persy mogą potrzebować takiego zabiegu nawet codziennie! Pozwala to usuwać nadmiar sierści i nie dopuszczać do połykania zbyt dużej ilości włosów przez naszego zwierzaka. Czesanie kota jest szczególnie istotne w okresie linienia! Wtedy ilość wypadającej sierści może być naprawdę imponująca – lepiej, by nie wszystko trafiło do kociego żołądka.
Pasta odkłaczająca to niezbędny ekwipunek opiekuna kota – zwłaszcza takiego z tendencją do tworzenia się kul włosowych. Preparat taki ułatwia przechodzenie sierści przez przewód pokarmowy zwierzęcia i bezpieczne jej wydalanie. Przyjemną alternatywą lub dodatkową formą wspomagania pupila są funkcjonalne smakołyki, takie jak Brit Care Cat Snack Hairball. Pyszne, bezzbożowe przekąski z kaczką dzięki zawartości psyllium oraz rokitnika pomagają zapobiegać tworzeniu się kul włosowych w przewodzie pokarmowym – a jednocześnie pozwalają rozpieszczać pupila i sprawić mu dodatkową przyjemność każdego dnia.
Pupile specjalnej troski
Odkłaczanie kota jest szczególnie ważne nie tylko w przypadku zwierzaków o długiej sierści czy w okresie wiosennej i jesiennej wymiany włosa. Są koty, które z odmiennych przyczyn wymagają częstego odkłaczania. Alergie i inne problemy skórne mogą powodować, że wskutek odczuwania świądu, nasz kot będzie wylizywał sierść znacznie częściej niż zdrowe zwierzę. Taki kot jest bardziej narażony na połykanie dużych ilości sierści – i problemy związane z zakłaczeniem. Oprócz zapewnienia opieki weterynaryjnej, odpowiedniej dla danego problemu zdrowotnego, warto pamiętać o regularnym odkłaczaniu pupila – troska z pewnością się opłaci!
Przyczyną nadmiernego wylizywania się mogą być problemy behawioralne. Koty odczuwające przewlekły stres, doświadczające dużych zmian w swoim otoczeniu lub dolegliwości bólowych związanych z jakąś chorobą mogą próbować się uspokajać i obniżać poziom napięcia poprzez dłuższą niż zwykle pielęgnację sierści. Miejmy to na uwadze, dbając o komfort psychiczny zwierzęcia czy pracując nad jego zachowaniem pod okiem behawiorysty. To samo dotyczy kotów, które z jakiegoś powodu nie pozwalają nam na wyczesywanie wypadającej sierści. Troska o systematyczne odkłaczanie kota w takiej sytuacji może zapobiec poważnym problemom!
Artykuł powstał we współpracy z marką Brit Care.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
30.01.2024
5 błędów w żywieniu kota. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Błędy w żywieniu kota popełniane są nawet przez najbardziej kochających opiekunów – w dobrej wierze! Sprawdź z nami, jak uniknąć wpadki i karmić kota odpowiednio do jego gatunkowych potrzeb.
fot. Shutterstock
01.12.2023
5 nieoczywistych sposobów na poprawę kociego nastroju. Czy je znasz?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty to zwierzaki bardzo emocjonalne i… przywiązane do swojej rutyny. Niewiele trzeba, by wytrącić je z równowagi. Co zrobić, jeśli nasz kot jest w niezbyt dobrym humorze?
fot. Shutterstock
01.12.2023
Twój kot nie lubi gości? Oto, co możesz z tym zrobić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Towarzyski kot zaglądający z ciekawością do przedpokoju, aby sprawdzić, kto nas odwiedził, wcale nie jest rzadkością. A co zrobić, gdy nasz mruczek nie przepada za gośćmi?
fot. Shutterstock