12.04.2019
Kocia migrena. Czy koty miewają bóle głowy?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Na temat przyczyn bólów głowy u kotów nie ma zbyt wielu badań. Jedno jest jednak pewne: koty są wrażliwe na te same bóle fizyczne, których doświadczają ludzie, a ich futrzane głowy pod tym względem nie różnią się zbytnio od naszych.
fot. Shutterstock
Migrena to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Większość z nas dość często odczuwa bóle głowy, niektórzy nawet codziennie. Ale czy ten stan może dotyczyć także zwierząt? Czy występuje coś takiego, jak ból głowy u kota?
Ból głowy
Bóle głowy u ludzi mogą być spowodowane szeregiem problemów pierwotnych lub wtórnych, w tym odwodnieniem, alergiami, bólem szyi, pleców, spiętymi mięśniami, nadmierną ilością alkoholu lub nikotyny, innymi chorobami, a nawet stresem. Bóle głowy u ludzi są bardzo częste i zwykle można je leczyć bez recepty w domu. Nawracające lub przewlekłe bóle mogą być znakiem, że coś jest nie tak. Warto przyjrzeć się im z bliska – nie wolno ich bagatelizować.
Czy mojego kota boli głowa?
Niechęć do przebywania w towarzystwie, ciągłe spanie, unikanie głośnych dźwięków, awersja do dotykania po głowie. Czy masz czasami wrażenie, że takie zachowanie u kota ma coś wspólnego z zachowaniem człowieka, którego boli głowa? Jeśli twój mruczek często wykazuje objawy, takie jak wymienione powyżej, warto zapoznać się z tematem bólu głowy u kota. Tym bardziej, jeśli trwa to długo i/lub zdarza się często. Taki stan może wskazywać na inne problemy.
Ból głowy u kota
Mózg zawiera nerwy, naczynia krwionośne i mięśnie, z których wszystkie mogą odczuwać ból. Podobnie jak ludzie, koty mogą od czasu do czasu odczuwać bóle głowy. Przyczyny są w dużej mierze nieznane, ale czasami można je przypisać czynnikom zewnętrznym, takim jak naciągnięty mięsień szyi lub odwodnienie. Bóle głowy pojawiają się także jako objaw innego problemu. Powtarzające się i przewlekłe bóle głowy mogą być spowodowane przez wyczerpujące rujki (u kotek), czy alergie. W grę wchodzą również problemy z zębami, stres spowodowany nagłymi zmianami i szkodliwe substancje chemiczne, takie jak preparaty czyszczące, czy tlenek węgla.
Jak rozpoznać ból głowy u kota?
Wiemy więc, że koty mogą potencjalnie odczuwać bóle głowy, ale jak można stwierdzić, że ten problem dotyka naszego mruczącego współlokatora? Jak rozpoznać kocią migrenę? Koty niestety nie mogą nam tego powiedzieć, dlatego opiekun powinien przyłożyć się do umiejętnego oczytywania kocich emocji na podstawie obserwacji jego zachowania. Cierpiący kot często ukrywa się lub odcina od tych, którzy go otaczają. Często można go zobaczyć odpoczywającego w skulonej pozycji.
Jeśli twój kot wydaje się odmawiać jedzenia lub wykazuje inne oznaki, że jego pyszczek jest w niepokojącym stanie – przyjrzyj się jego dziąsłom. Problemy stomatologiczne, takie jak ropiejący ząb, mogą prowadzić do bólu głowy. Jeśli linia dziąseł jest nadmiernie czerwona to sygnał, że niezbędna jest wizyta u weterynarza, bądź u kociego stomatologa. Ponadto dziąsła, które są jaskrawoczerwone, mogą świadczyć o zatruciu tlenkiem węgla.
Jak pomóc kotu?
Jeśli podejrzewasz, że twój kot cierpi na ból głowy, najlepiej zaoferować mu to, co sam chciałbyś otrzymać w przypadku migreny. Pomóc może dostęp do dużej ilości wody, spokój i dużo odpoczynku w bezpiecznym i wygodnym miejscu. Jeśli objawy bólu twojego kota utrzymują się, powinieneś zadzwonić do weterynarza. To mogą być oznaki poważniejszego problemu medycznego. Niezależnie od tego, czy zachowanie kota jest spowodowane bólem głowy, odczuwany przez kota dyskomfort należy wyeliminować. Jego przyczynę z pewnością pomoże nam zidentyfikować specjalista.
Uwaga!
Kotom nie wolno podawać leków przeciwbólowych przeznaczonych dla ludzi! Nawet małe dawki paracetamolu mogą być bardzo szkodliwe dla kotów, ponieważ ich organizmy nie metabolizują go w taki sam sposób, jak nasz. Ludzki lek u kota może spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych.
To okropne myśleć o tym, że twój koci przyjaciel cierpi w ciszy przez obolałą głowę. Niestety, nie dysponujemy szerokim zakresem badań na temat: ból głowy u kota i jego przyczyny. Jednak jedno jest pewne – koty są wrażliwe na te same bóle fizyczne, których doświadczają ludzie, a ich futrzane głowy nie różnią się zbytnio od naszych. Mając jednak świadomość, że ten problem może dotyczyć twojego ulubieńca, wykaż się czujnością i w razie potrzeby – udziel mu pomocy.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
23.12.2024
Zakłaczenie kota - sposoby na kule włosowe
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nagromadzone w jelitach kota kule włosowe, czyli pilobezoary, mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka! Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak zapobiegać zakłaczeniu kota.
undefined
22.12.2024
Na tę świąteczną roślinę uważaj – jest trująca dla kota!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Gdy zbliża się Boże Narodzenie, w naszych domach pojawia się poinsecja. Czy gwiazda betlejemska stanowi zagrożenie dla kota?
undefined