21.10.2022
Obserwuj go i sprawdź, jak się ma... Co styl chodzenia mówi o samopoczuciu kota?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy można określić nastrój mruczka, bazując na jego sposobie poruszania się? Owszem! Styl chodzenia kota może nam sporo powiedzieć o tym, co czworonóg czuje i o tym, czy wszystko u niego w porządku. Zobaczmy, jak ruch odwzorowuje to, co ukryte w środku...
fot. Shutterstock
Krótkodystansowcy
Badania przeprowadzone przez amerykańską uczelnię Duke University w Durham udowodniły, że koty nie radzą sobie dobrze na dłuższych dystansach. Nie są to zwierzęta stworzone do porządniejszego chodzenia... O wiele lepiej odnajdują się podczas pokonywania krótkich odległości, a także w przeróżnych wskokach, skokach i doskokach. Jeżeli coś jest za daleko dla kota (w płaszczyźnie horyzontalnej), najprawdopodobniej nie będzie zawracał sobie tym głowy. Albo jakoś sprawi, by to góra przyszła do Mahometa! Najpewniej przy skromnej pomocy opiekuna...
"Łapkowa perkusja"
Co ciekawe, w większości przypadków mruczki poruszają się w ten sposób, że każda łapka opada na ziemię w różnym czasie. Z tego powodu klasyczny koci chód określa się mianem chodu "czterotaktowego" bądź "czterobitowego", gdyż podczas jednej sekwencji ruchowej kocie nóżki wybijają rytm składający się z czterech uderzeń. Koty unoszą nogi odpowiadające sobie na zasadzie przekątnej.
Co styl chodzenia kota mówi o jego nastroju?
Jednakże oprócz tego, że koty to krótkodystansowcy i genialni perkusiści radzący sobie bez talerzy, to są także genialnymi "choreografami swojego chodu". A spersonalizowaną choreografię tworzą, bazując na swoim samopoczuciu w danym momencie. Koci chód ma wiele odmian i stylów: mruczek może spokojnie spacerować, czołgać się, truchtać, ale także biec w szale... wszystko zależy od jego nastroju.
Barometr kociego dobrostanu
Oprócz kwestii humoru, w jakim przyszło kotu być w danym momencie, istotny jest także inny aspekt... Mianowicie, gdy dokładnie obserwujemy chód pupila, to możemy dowiedzieć się naprawdę sporo na temat jego dobrostanu. Nagła zmiana w sposobie poruszania się może być oznaką zapalenia stawów, ran i urazów kocich łap, a także zaburzeń poznawczych... Przykładem tych ostatnich może być zespół przedsionkowy u kota, który wiąże się z zachwianą równowagą. Zespół przedsionkowy objawia się m.in.: chwiejnym chodem, przewracaniem się oraz ogólną dezorientacją.
Przechadzanie się
Kot spokojnie spaceruje wspomnianym chodem czterotaktowym, nie gnając nigdzie i nie spiesząc się, kiedy nic go nie ponagla. Wygląd tego chodu również będzie różny w zależności od tempa: w konkretnym momencie kontakt z ziemią będą miały 2 lub 3 łapki. Będzie to sposób poruszania się mruczka podczas jego czasu wolnego... Pomiędzy wyścigiem do miski a szaleńczą zabawą... Między biegiem ku drzwiom w celu przywitania opiekuna a uciekaniem przed odkurzaczem automatycznym... Gdy kot się przechadza, to najprawdopodobniej jest wyluzowany, a jego nastrój jest dość neutralny.
Bieg truchtem
Trucht jest dwutaktowym stylem chodzenia. Jeżeli kot truchta, znaczy to, że coś go szczególnie zainteresowało lub ma jakiś interes tam, w oddali. Celowo przyspiesza, bo chce gdzieś szybko podbiec. Do telewizora z programem przyrodniczym, do zauważonej kulki kocimiętki lub do miski... W zależności od sytuacji trucht może wskazywać na to, że twój kot jest zaciekawiony, rozbawiony lub głodny...
Szaleńczy bieg
Ten sposób poruszania się nieco przypomina koński galop. Podczas biegu kota występują tzw. momenty zawieszenia, czyli takie, w których żadna łapka nie dotyka ziemi. Jeżeli kochający drzemki mruczek biegnie w ten sposób, to albo się czegoś przestraszył, albo dostrzegł potencjalną zdobycz, albo też pochłonął go szał zabawy (szczególnie z innym zwierzakiem).
Czołganie się
Czasami kot wykonuje ruchy upodabniające go do raczkującego dziecka. Wówczas wygląda, jak gdyby skupiał się na jak najwydatniejszym spłaszczeniu swojego ciała. Dzieje się tak, gdy poluje i chce przemknąć przez daną przestrzeń, pozostając niezauważonym. Mruczek czołga się także podczas zabawy lub w ramach ucieczki, kiedy coś go przestraszy (np. odkurzać automatyczny). Oczywiście "kocie pełzanie" ma również miejsce wtedy, gdy mruczek chce wejść pod siedzenie kanapy bądź fotela.
Źródła: https://www.cuteness.com/13725126/how-do-cats-walk , https://www.fearfreehappyhomes.com/what-movement-and-gait-tell-you-about-your-cat/
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Jak rozruszać leniwego kota? 6 istotnych wskazówek
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek tylko by jadł i spał? Sprawdź, jak w pozytywny sposób możesz zachęcić go do większej aktywności.
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined