18.01.2022
Z tymi problemami zmagają się opiekunowie starszych kotów – co musisz wiedzieć?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zdrowy kot powinien być żywotny do późnych lat. Jeśli tak nie jest, może pupilowi coś dolega? Na niektóre problemy starszych kotów da się zaradzić!
Twój koci senior nie jest już tak aktywny jak kiedyś? Nie tłumacz tego starością! Mruczki ukrywają swoje dolegliwości, więc pupil raczej nie będzie się głośno skarżył. Przez to problemy starszych kotów często nie są dostrzegane. Musisz więc wywnioskować, czy coś dolega twojemu czworołapnemu przyjacielowi, ze zmian w jego zachowaniu.
Problemy starszych kotów: załatwianie się poza kuwetą
Jeśli kot wcześniej tego nie robił, a sytuacja w domu nie zmieniła się (np. nie przybył żaden domownik), nie zaczynajmy od szukania powodów behawioralnych. U starszego kota bardziej prawdopodobne są problemy zdrowotne. Ból w kuwecie może mu kojarzyć się z przykrymi doznaniami podczas wydalania – i tak rzeczywiście często bywa. Kotu mogą dokuczać zaparcia, spowodowane na przykład tym, że je suchą karmę, a mało pije i jest odwodniony. Może mieć kryształy w moczu, co powoduje ból podczas siusiania. Równie prawdopodobne jest jednak to, że boli go coś innego, na przykład stawy. Większość starszych kotów cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów, która powoduje ból także podczas przyjmowania pozycji do defekacji. Mruczek kojarzy go z kuwetą i zaczyna jej unikać.
Problemy starszych kotów: brak apetytu
Podobnie jak starsi ludzie, tak i starsze koty często cierpią na brak apetytu. Mruczek, zabierając się do jedzenia, kieruje się głównie węchem. Dlatego brak apetytu mogą powodować wszelkie schorzenia upośledzające zmysł (np. infekcje). Trzeba wówczas – oprócz leczenia choroby – zachęcać pupila do jedzenia, podgrzewając je czy dosmaczając czymś pachnącym (np. kilkoma kroplami oleju rybnego). To ważne, bo niejedzenie jest szkodliwe dla kociej wątroby. W sytuacji, gdy mruczek chętnie podchodzi do jedzenia, ale wypluwa je lub odskakuje, to prawdopodobnie ma problem z zębami. Może mu też dokuczać stan zapalny dziąseł spowodowany nieusuwanym kamieniem nazębnym. Jeśli senior ma zdrowe serce i weterynarz oceni, że narkoza nie stanowi zagrożenia (większego niż zawsze), warto kamień usunąć. Bakterie bytujące w dziąsłach mogą bowiem zaatakować inne najważniejsze organy, na przykład serce czy nerki.
Problemy starszych kotów: omdlenia
To się zdarza kocim seniorom zwłaszcza podczas upałów. Powtarzające się omdlenia mogą świadczyć o problemach z sercem. U starszych kotów jest to najczęściej kardiomiopatia przerostowa – przerost mięśnia sercowego. Trzeba ją leczyć, by opóźnić ten proces. Nieleczona kardiomiopatia prowadzi bowiem do nadciśnienia, zatoru, obrzęku płuc i niewydolności krążeniowo-oddechowej.
Problemy starszych kotów: zmiany skórne
Każdy starzejący się organizm jest narażony na zmiany nowotworowe. Starsze koty często chorują na chłoniaka. Może się on rozwinąć w każdym narządzie i daje niespecyficzne objawy, w zależności od umiejscowienia. Najłatwiej jest go zobaczyć podczas badania USG. Natomiast „na oko” możemy sami wykryć niepokojące zmiany skórne. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na guzki (u kotek zwłaszcza na brzuchu, przy sutkach), a także niegojące się rany czy brzydki zapach.
Problemy starszych kotów: wilczy apetyt
To podstępny objaw. Zwykle bowiem dobry apetyt – czy to u dziecka, czy u zwierzaka – nas cieszy. I tak może być, jeśli waga kota pozostaje w normie. Często jednak duży apetyt prowadzi do nadwagi i otyłości. Zwłaszcza u starszych mruczków, którym z reguły dokuczają stawy, co ogranicza ich aktywność. A kot otyły – podobnie jak otyły człowiek – jest narażony na wiele chorób, między innymi cukrzycę. Jeśli do tego dużo więcej pije, to być może już ją ma… Bywa też, że pupil – mimo dużego apetytu – chudnie. Może to świadczyć o nadczynności tarczycy lub nieprawidłowej pracy trzustki. Badanie krwi potwierdzi lub wykluczy problem z którymś z tych organów.
Problemy starszych kotów: duże pragnienie
Zwykle koty piją za mało, a troskliwi opiekunowie starają się im przemycić wodę w karmie albo kupują kolejne miseczki i fontanny, by uchronić pupila przed odwodnieniem. Jeśli taki „niepijek” nagle zaczyna wypijać całą miskę wody lub wiele razy dziennie wymusza odkręcenie kranu, powinno nas to zaniepokoić. Podobnie jak u ludzi, pragnienie może świadczyć o problemach z nerkami, cukrzycy albo o gorączce wywołanej przez inną chorobą. Nadmierne pragnienie bywa więc spowodowane nawet przez rozwijający się nowotwór.
Problemy starszych kotów: nadaktywność
Gdy starszy zwierzak robi się nagle bardziej aktywny niż do tej pory, nie cieszmy się. Może to wynikać np. z częstej u starszych kotów nadczynności tarczycy. Zwłaszcza jeśli kot – mimo dobrego, a nawet bardzo dobrego apetytu – chudnie. Nie wolno lekceważyć tych objawów, bo nieleczona nadczynność tarczycy uruchamia lawinę problemów. Prowadzi do nadciśnienia, a to z kolei do szeregu dolegliwości: bólu i zawrotów głowy, uszkodzenia serca, duszności, ślepoty.
Nadaktywność, zwłaszcza w nocy albo w porach, w których kot wcześniej zwykle odpoczywał, może też świadczyć o rozwijającej się demencji. Czasem towarzyszy temu uporczywe miauczenie „bez powodu” – choć zwierzak ma powód: czuje się zagubiony… W takiej sytuacji weterynarz może przepisać leki polepszające ukrwienie mózgu. A my powinniśmy bardzo dbać o rutynę i nie przestawiać rzeczy należących do kota: misek, posłania, kuwety, drapaka. Mruczkowi będzie wtedy łatwiej się odnaleźć w przestrzeni i będzie się mniej stresował – a my razem z nim.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Jak rozruszać leniwego kota? 6 istotnych wskazówek
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek tylko by jadł i spał? Sprawdź, jak w pozytywny sposób możesz zachęcić go do większej aktywności.
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined