02.04.2022
Kot Steve rozmawia ze swoją opiekunką! Sprawdź, jak to robi
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czym Steve wyróżnia się od innych kotów? Kot za pomocą maty dźwiękowej komunikuje się ze swoją opiekunką!
fot. Instagram / @thedailysteveb
Chyba każdy kociarz chociaż raz zastanawiał się, co kryje się za miaukiem jego pupila. Czy zawsze chodzi mu tylko o jedzenie? Behawiorystka Kristiina Wilson nie musi już zachodzić w głowę. Jej kot – Steve – udowadnia, że nie tylko psy potrafią komunikować się za pomocą maty dźwiękowej!
Steve mówi!
Kristiina Wilson pracuje z kotami już od ponad 20 lat, prywatnie zaś pod opieką ma ich 9, w tym 13-letniego Steve’a. Jak podkreśla kobieta, „biało-czarny kot już w okresie wczesnego kocięctwa wykazywał się ponadprzeciętną inteligencją”. Co go wyróżnia od pozostałych mruczków? Steve nauczył się komunikować za pomocą maty dźwiękowej – każdy przycisk odpowiada konkretnemu słowu.
Ciekawostka: Jako pierwsza matę dźwiękową z przyciskami wykorzystała Christina Hunger, specjalistka od zaburzeń mowy u dzieci, która w ten sposób nauczyła swoją suczkę Stellę aż 29 słów! Więcej o tym, można przeczytać pod tym linkiem: www.psy.pl/ten-pies-umie-mowic-stella.
Nie tylko „jeść”
Wielu z nas z powodu pandemii COVID-19 musiało przejść na pracę zdalną. Tak samo było w przypadku Kristiiny Wilson, która podczas lockdownu zainteresowała się popularną aplikacją – TikTokiem. To właśnie tam trafiła na filmiki z udziałem psów czy kotów, które nauczyły się korzystać z maty dźwiękowej. Postanowiła tę technikę przetestować na swoim kocie. Nauka korzystania z maty dźwiękowej wymaga czasu i regularności. Jak podkreśla opiekunka kota, „Steve nauczył się wszystkiego zaledwie w 4 dni”. Z racji tego, że biało-czarny kot jest wychodzący, Kristiina Wilson rozpoczęła naukę pupila od korzystania z przycisku „na zewnątrz”. Obecnie Steve ma na swojej macie 9 przycisków, w tym „jedzenie”, „pogłaszcz” czy „kocimiętka”.
Jak nauczyć kota korzystania z maty dźwiękowej?
Najpierw nagrywamy pojedyncze słowa, np. jedzenie. Następnie wciskamy przycisk, który wypowiada dane wyrażenie, pokazujemy kotu jedzenie i mu je dajemy. Robimy to tak długo, aż mruczek skojarzy i zacznie sam korzystać z przycisku. Oczywiście motywacja w postaci przysmaków zawsze się sprawdzi – instruuje Kristiina Wilson.
Jeśli chcesz spróbować nauczyć swojego kota takiej komunikacji, szukaj w internecie produktów pod hasłem „przyciski dźwiękowe dla psa”.
źródło: moderncat.com
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
08.10.2022
Mruczek gibki jak wąż, czyli kot w terrarium. Ten pomysł na legowisko zaskakuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Typowe legowiska dla kotów nie są nadto oryginalne. Jednak, jak powszechnie wiadomo, mruczki uwielbiają spać w dziwnych miejscach, takich jak szczyt grzejnika, powierzchnia routera wifi czy wnętrze szafy. Ale czy ktokolwiek widział kiedyś takie zjawisko, jak kot w terrarium? Niezły z niego gad! Spójrzcie sami!
undefined
04.10.2022
Koty, które nie wiedzą, co to prywatność... bliskość to ich sposób na życie
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W ich słowniku nie istnieje termin "przestrzeń osobista". Koty naruszające prywatność biją rekordy bliskości. Każdy, kto stanie na ich drodze, musi być przygotowany na ich żądzę bycia obok. Poniższe czworonogi wręcz łakną uwagi. Sprawdźmy, jakie są taktyki tych puchatych "przylepo-szpiegów".
undefined
26.09.2022
Internet to kopalnia śmiechu... Oto najlepsze memy o kotach
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lubicie oglądać memy? Niektóre z nich to naprawdę złoto - są takie wyszukane, takie błyskotliwe, takie zabawne... Jednak najbardziej bawią nas memy związane z czymś, co kochamy. Właśnie dlatego przyjrzymy się takim, na których królują nasze ukochane mruczki. Oto najlepsze memy o kotach, jakie udało nam się znaleźć...
undefined