01.03.2022
Układ moczowy kota. Jak o niego dbać i dlaczego profilaktyka jest tak ważna?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Delikatny i wrażliwy układ moczowy kota jest podatny na choroby, a idiopatyczne zapalenie pęcherza nazywane jest kocią chorobą XXI wieku.
fot. Shutterstock
Układ moczowy odgrywa bardzo ważną rolę w każdym organizmie. Odpowiada za zbieranie produktów ubocznych przemiany materii i wydalanie ich z organizmu. Filtrując krew, pozbywa się zbędnych produktów przemian biochemicznych. W skład układu moczowego wchodzą nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Każdy z tych organów odgrywa inną rolę, ale dzięki ich pracy pozostaje utrzymana równowaga kwasowo-zasadowa i wodno-elektrolitowa. Niestety, układ moczowy kota jest wyjątkowo wrażliwy i podatny na infekcje oraz choroby.
Choroby układu moczowego u kota
Choroby dolnych dróg moczowych, bardziej znane pod nazwą syndromu urologicznego kotów czy też idiopatycznego zapalenia pęcherza moczowego FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disorder), są jednymi z najczęstszych kocich schorzeń. Są niestety bardzo bolesne i nieleczone mogą zagrażać życiu zwierzaka. Choroby układu moczowego u kota stanowią zespół klinicznie powiązanych ze sobą objawów ze strony dolnych dróg moczowych. U ich podstaw leży wiele różnego rodzaju przyczyn. Mogą one występować pojedynczo bądź razem – co jest zjawiskiem o wiele częstszym. Oto przyczyny powodujące dolegliwości:
- infekcja,
- cukrzyca,
- choroby nerek,
- kamienie i kryształy w pęcherzu,
- nowotwór,
- polipy,
- nadczynność tarczycy,
- nieodpowiednia sucha dieta,
- zbyt mała ilość przyjmowanej wody, a często odwodnienie,
- stres,
- zbyt mało ruchu,
- za mała powierzchnia do życia,
- predyspozycje genetyczne.
Wyróżnić można również idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota (FIC) – jest to śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, którego przyczyna nie jest znana i nie wynika z patologii w obrębie układu moczowego.
Objawy schorzeń układu moczowego u kota
Pomimo tak wielu przyczyn zapalenia pęcherza u kota, objawy zawsze są podobne. W wyniku działania różnych czynników dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Z natury kot ukrywa swoje dolegliwości, jednak w przypadku chorób układu moczowego zmiany są bolesne. Dlatego nic dziwnego, że zwierzę zachowuje się nieswojo i stosunkowo łatwo zauważyć, że coś jest nie tak. Jakie to objawy? To między innymi:
- załatwianie się poza kuwetą;
- częste bezefektywne wizyty w kuwecie;
- częstomocz;
- nienaturalna pozycja w kuwecie – napinanie się;
- wokalizacja podczas prób oddania moczu;
- krew w moczu;
- krople moczu na podłodze;
- mocz o wyjątkowo ciemnej barwie;
- nadmierne wylizywanie okolic krocza i podbrzusza.
Dodatkowo zwierzę często staje się apatyczne lub agresywne, traci apetyt, chowa się.
Leczenie
U wszystkich kotów z chorobą dolnych dróg moczowych, niezależnie od przyczyny, bardzo ważne jest zwiększenie spożycia wody i dokonanie zmian w diecie. W przypadku infekcji bakteryjnej konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego antybiotyku. Z kolei w przypadku kamieni i kryształów – w zależności od ich rozmiarów – będą wymagane zabieg chirurgiczny lub podawanie suplementów modyfikujących pH moczu. Zwykle zwierzak otrzymuje także leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczające. Leczenie jest konieczne, znacznie zwiększa komfort życia kota. Jednak by zapobiec powrotom choroby, należy zadbać o odpowiednie środowisko do życia:
- wyeliminować źródła stresu;
- dopasować odpowiednią dietę;
- zwiększyć proporcje podawanej kamy na korzyść wilgotnej;
- wdrożyć suplementację opartą na DL-Metioninie, glukozaminie, ekstrakcie z żurawiny, pietruszki (pomagającą zakwaszać mocz i zapobiegającą przyleganiu bakterii do ścian pęcherza moczowego);
- zapewnić większą ilość ruchu;
- dbać o czystość w kuwecie.
Bardzo ważna jest również profilaktyka, która wspomoże delikatny układ moczowy kota.
Produkty pomocne przy kocich chorobach układu moczowego
Jednym z najskuteczniejszych preparatów przeciwdziałającym rozwojowi syndromu urologicznego jest UrinoVet Cat Dilution od Vet Expert. To preparat przeznaczony dla kotów, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego oraz posiadający właściwości zakwaszające mocz. Co więcej, ogranicza przyleganie bakterii do ścian pęcherza moczowego. Jest on polecany wspomagająco w przypadku kryształów i kamieni struwitowych, po zabiegu cewnikowania oraz usunięcia kamieni z pęcherza moczowego. UrinoVet Cat Dilution w swoim składzie zawiera szereg składników mających pozytywny wpływ na pH moczu, działających moczopędnie, uspokajająco, odpornościowo:
- DL-Metionina – zakwasza mocz, dzięki czemu ogranicza powstawanie kryształów i kamieni struwitowych (czyli fosforanowo-amonowo-magnezowych). Efekt zakwaszenia potęguje kwas askorbinowy.
- Ekstrakt z pietruszki – działa moczopędnie, ułatwia wydalanie zbędnych produktów przemiany materii i drobnoustrojów. To działanie zostało wzmocnione przez dodatek ekstraktu z pokrzywy.
- Waleriana – łagodzi objawy stresu i niepokoju, obserwowanego u niektórych kotów z zaburzeniami w oddawaniu moczu.
- Glukozamina – składnik ściany pęcherza moczowego, wspomaga jego funkcjonowanie jako skutecznej bariery ochronnej przed wnikaniem do organizmu drobnoustrojów.
- Żurawina – zapobiega przyleganiu bakterii do ścian pęcherza moczowego
- Witamina B6 – wspomaga procesy chroniące przed powstawaniem kamieni szczawianowych w pęcherzu.
Profilaktyka jest najważniejsza
Schorzenia układu moczowego u kota stanowią jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u weterynarza. Niestety wizyty te często mają miejsce zbyt późno, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Tymczasem można by tego uniknąć, stosując efektywną profilaktykę zdrowotną skierowaną na tak wrażliwy system, jakim jest układ moczowy u kota. Odpowiednia dieta, suplementacja oraz kontrolne badania krwi i moczu są w stanie z powodzeniem wykluczyć występowanie tej nieprzyjemnej choroby, a wczesna diagnoza daje szanse na całkowite wyleczenie i ograniczenia nawrotów przypadłości.
Wskazówka
Suplementacja kociego układu moczowego znacząco poprawia jakość jego życia. To ważne, aby preparat, który podajemy swojemu pupilowi, był łatwy w podaniu i smakowity. Kapsułka Twist Off gwarantuje łatwość podania – wystarczy przekręcić główkę kapsułki i podać jej zawartość zwierzakowi. Co więcej, jest smakowita i koty nie mają problemów z przyjmowaniem jej zawartości. Wybierając taki właśnie produkt, będziesz miał pewność, że twój pupil go spożyje, i to z przyjemnością.
Delikatny i wrażliwy układ moczowy kota jest podatny na choroby, a idiopatyczne zapalenie pęcherza nazywane jest kocią chorobą XXI wieku. Na szczęście szybka diagnoza jest w stanie nawet całkowicie zlikwidować występowanie schorzeń, a odpowiednia profilaktyka znacznie zmniejsza szanse na ich pojawienie się. Pamiętaj, by dbać o kocie środowisko, kłaść nacisk na nawodnienie zwierzaka, stosować odpowiednią dietę czy eliminować stresy z kociego życia. W przypadku wystąpienia objawów, nie lecz kota na własną rękę. Bardzo ważne jest przeprowadzanie regularnych badań, ale także suplementowanie produktami opracowanymi przez specjalistów, którzy mają wiedzę i doświadczenie w żywieniu zwierząt, zawierającymi składniki o potwierdzonym naukowo działaniu.
Dowiedz się, jak najlepiej dbać o swojego pupila
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined