26.12.2023
Ta popularna zabawka jest niebezpieczna dla kota! Czy twój mruczek też się nią bawi?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lekka, kolorowa, tania – prawdopodobnie większość kocich opiekunów sprawiła ją swojemu pupilowi. Tymczasem okazuje się śmiertelnym zagrożeniem dla życia zwierzaka!
fot. Shutterstock
Prawdopodobnie w większości kocich domów znajduje się ta właśnie zabawka dla kota i prawdopodobnie twój mruczek ją uwielbia. Ale uwaga! Niektóre jej elementy stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia twojego tygrysa! Ta zabawka dla kota jest niebezpieczna.
Zabawa i zabawki
Zabawa jest dla kota domowego koniecznym elementem dnia. Jest równie ważna, jak posiłek, świeża woda w miseczce czy czysta kuwetka. Pozwala kotu na rozwój psychiczny, wyładowanie energii, poprawia nastrój. Mówiąc krótko: utrzymuje kota w zdrowiu i w dobrej formie psychicznej oraz fizycznej. Z kotem, a tym bardziej ze starszym kotem powinien bawić się opiekun. Co tu dużo mówić: w domu to człowiek jest największą atrakcją dla mruczka i to właśnie rozrywki oraz atrakcje proponowane przez niego robią na kocie największe wrażenie.
Do aktywacji kota potrzebne są jednak akcesoria. Półki w sklepach stacjonarnych, ale również internetowych uginają się od kocich zabawek. Kolorowe, szeleszczące, pachnące… Wpadają w nasze oko, a następnie w kocie łapki. Co gorsza, niektóre wpadają również w kocie… żołądki. I tu robi się już nieciekawie.
Niebezpieczna zabawka dla kota
Ten koci wróg wygląda niepozornie: plastikowy albo metalowy patyk, a do jego końca przywiązane: kolorowe piórka i kilka kawałków aluminiowej folii. Kocia wędka, piórka na patyku – zwał, jak zwał. Zaletami zabawki jest jej lekkość, ładny wygląd, ale również cena. Kosztuje grosze (4-10 zł), dlatego tak często trafia do naszego koszyka czy zamówienia. Koty za nią szaleją. Polują, obgryzają, spacerują z nią w zębach. Super, prawda? Ale uwaga! Jeden z jej elementów jest bardzo niebezpieczny. Zdarza się, że nawet śmiertelnie niebezpieczny. Domyślacie się, która z części tej wędki niesie ze sobą takie zagrożenie?
Folia może zabić
Niestety folia aluminiowa, która została umieszczona w zabawce po to, aby cudnie szeleścić, może zabić naszego mruczka. Niektóre koty wyciągają ją i po prostu zjadają, ponieważ traktują ją jak trawę, którą przekąszają w naturalnym środowisku dla przeczyszczenia układu pokarmowego – głównie z sierści, ale również z pasożytów. Zabawę domowe koty traktują dokładnie tak samo, jak polowanie – dlatego mogą również uważać, że żucie i połykanie elementów zabawek jest tym samym, co jedzenie swojej ofiary.
Istnieje wiele poważnych komplikacji, które mogą wystąpić po połknięciu przez kota niejadalnego przedmiotu. Zjedzenie folii aluminiowej może spowodować:
- niedrożność jelit,
- zadławienie,
- perforację,
- zablokowanie przewodu pokarmowego,
- zapalenia trzustki czy otrzewnej,
- przebicie żołądka lub jelit (jeśli folia w toku wydalania uformuje ostrą krawędź).
Co w takim razie robić?
Jeśli posiadasz taką zabawkę, natychmiast pozbaw ją aluminiowych elementów, zanim zrobi to twój mruczek. Jeśli jest już za późno – miej oko na swojego pupila. Być może już dawno zjadł i wydalił szeleszczący papierek. Niewykluczone, że jemu akurat nie zaszkodził. Być może oderwał go i gdzieś schował. Jednak jeśli masz pewność, że go zjadł i nie wydalił, to udaj się do lekarza weterynarii, który wykona badanie RTG i zadecyduje, co robić dalej. Takie przypadki często kończą się interwencją chirurgiczną. Niestety bardzo trudno pozbyć się folii z kociego układu pokarmowego.
W wielu przypadkach nie jesteśmy świadomi, że nasz milusiński połknął coś, czego nie powinien. Połknięcie ciała obcego może się objawiać w następujący sposób:
- zatwardzenie
- wymioty bądź perforacja bez treści,
- osowiałość,
- brak apetytu,
- ból brzucha,
- skulona pozycja,
- wycofanie,
- wyraźne ukrywanie się,
- nagła agresja,
- gorączka,
- letarg.
Ta niepozorna zabawka naprawdę jest niebezpieczna i może zagrażać zdrowiu oraz życiu naszych milusińskich. Jeśli masz ją w domu, to lepiej okrój ją o folię, a najlepiej zastąp inną, w stu procentach bezpieczną! Pamiętaj, że farba, którą pokolorowane są piórka, również nie jest czymś, co powinno znaleźć się w kocim pyszczku.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined