04.02.2024
Kot non stop biega po domu. Czy jest się o co martwić?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Siedzisz sobie spokojnie, a tu nagle twój mruczek pojawia się znikąd i miota po domu jak szalony. Czy kot z nadwyżką energii to powód do niepokoju?
fot. Shutterstock
- pojęcia „cat zoomies” i koty z FRAPs (Frenetic Random Activity Periods) oznaczają specyficzne zachowania pupili: szalone bieganie po mieszkaniu, wchodzenie i schodzenie po schodach czy wyskakiwanie spod stołu,
- mimo że takie praktyki mogą nas zaskakiwać, to z reguły jest to normalne kocie zachowanie, będące sposobem na pozbycie się nadmiaru energii,
- możliwe przyczyny FRAPs to np. wpływ innego kota, gonienie owada, nocne wstawanie właściciela do łazienki,
- gdy kot często zachowuje się w ten sposób, być może potrzebuje więcej ruchu. Wówczas zwiększ ilość czasu poświęcanego na zabawę z pupilem,
- jeżeli napady FRAPs są zbyt częste bądź występują zawsze nocą, a twój kot wygląda, jak gdyby cierpiał, to należy udać się na wizytę do weterynarza,
- napady FRAPs (zwłaszcza u starszych kotów) mogą być oznaką nadczynności tarczycy, dlatego jeżeli zachowania kota zaczynają nas niepokoić, trzeba zabrać zwierzę na badania.
Zdrowy kot powinien charakteryzować się wigorem i chęcią życia. Widok latającego po mieszkaniu mruczka to zwykle nic nadzwyczajnego. Jednak warto wiedzieć, kiedy należy zacząć się martwić. Nasz kot z nadwyżką energii nie przestaje szaleć? Kiedy powinniśmy zareagować?
Koty „narwańce”
Kolokwialnie nazywane „narwańcami” (z ang. cat zoomies) mają swój charakterystyczny błysk w oczach i często bardzo szybko się poruszają. Te dynamiczne ruchy mogą przybierać formę wykonywania okrążeń wokół domu, wyskakiwania spod stołu czy wchodzenia i schodzenia po schodach. A potem… Tak nagle, jak mruczki weszły w rolę „kotów narwańców”, tak momentalnie przechodzą do fazy relaksowania się. Niektórzy właściciele czują się, jak gdyby w ich domu odbywały się igrzyska olimpijskie. Szczególnie gdy ma się więcej niż jednego kota i każdy z mruczków biega po piętrach.
Omawiane zjawisko ma także naukową nazwę (FRAPs). Określenie to odnosi się do charakterystycznych eksplozji energii i powtarzających się zachowań, takich jak bieganie czy krążenie po zamkniętej przestrzeni. Tego rodzaju praktyki mogą nas zaskakiwać, a czasem nam przeszkadzać (zwłaszcza w środku nocy), ale to całkowicie normalne kocie zachowanie. Nadwyżka energii musi zostać w jakiś sposób wyładowana.
Jakie są przyczyny FRAPs?
Małe kociątka mają naturalnie mnóstwo energii i z reguły częściej zachowują się jak „zoomies”, niż to robią starsze koty. Jednak zdarza się, że nawet bardzo dojrzałe mruczki doświadczają napadów FRAPs. Są bardzo różne przyczyny takich zachowań. Koty mogą zacząć przejawiać wybuchy energii np. wtedy, gdy inny kot w domu jest kotem „narwańcem” (na zasadzie wpływu i swoistej inspiracji). Miauczący pupile mogą zacząć szaleńczo latać po domu, gdy ścigają ćmę.
FRAPs w środku nocy często jest powodowany nagłym wstawaniem właścicieli do łazienki. Czasem wydaje się, że koty zaczęły się ożywiać znikąd (jak gdyby zobaczyły ducha). Jednak powody takiego zachowania są konkretne, tylko nie zawsze je dostrzegamy.
Kiedy zacząć się martwić?
FRAPs to normalne zachowanie kotów i świetny sposób na pozbycie się nadmiaru energii. Jednakże, gdy zauważysz, że twój kot zbyt często w gorączkowy sposób porusza się po domu, może to oznaczać, że potrzebuje więcej ruchu. Wówczas zwiększ ilość czasu spędzanego na zabawie z kotem. Pomocne mogą być zwłaszcza przyrządy, które angażują kota do większej aktywności, np. wszelkiego rodzaju zabawki na przysmaki, miski spowalniające jedzenie itp.
Jeżeli twój kot zaczyna regularnie szaleć po mieszkaniu, staje się zbyt aktywny i wygląda na cierpiącego z powodu nawrotów FRAPs, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Zwiększone i nieoczekiwane przypływy energii, szczególnie u starszych kotów, mogą być oznaką choroby – mianowicie nadczynności tarczycy.
Niektóre koty mają tendencję do szaleństw w środku nocy, gdy wszyscy domownicy śpią. Jeśli tracisz mnóstwo snu z powodu wybryków mruczka, powinieneś zastanowić się nad zmianą harmonogramu karmienia. Możesz też zwiększyć ilość zabawy z kotem w ciągu dnia. Kiedy zachowanie się nie zmienia, skonsultuj się z weterynarzem. Musisz upewnić się, że z twoim pupilem nie dzieje się coś niedobrego, co powoduje, że ma problemy z uspokojeniem się w nocy.
źródło: https://www.catster.com/cat-behavior/what-are-the-cat-zoomies-should-you-worry-2
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
15.12.2024
Koci behawiorysta. Jak wybrać dobrego behawiorystę dla kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koci behawiorysta to nieoceniona pomoc przy mruczku, który sprawia problemy. Jak wybrać dobrego specjalistę i jak powinna wyglądać współpraca z behawiorystą dla kota?
undefined
12.12.2024
Strachliwy kot – czego się boi i jak mu pomóc?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Sztywne łapy, niespokojny chód i nerwowo poruszający się ogon – to zachowanie, którego raczej nie chcesz oglądać u swojego mruczka. Jakie może być źródło lękliwości u kota i jak można pomóc strachliwemu kotu?
undefined
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined