13.10.2023
Jak zachowanie kota zmienia się z wiekiem?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Czy wiedziałeś, że wraz z wiekiem twój ukochany kot może się zupełnie zmienić? To naturalne, dlatego nie masz się czego obawiać! Sprawdź jednak, jak zachowanie kota zmienia się z wiekiem, abyś wiedział, co może się przydarzyć.
fot. Shutterstock
Czy wiesz, jak zachowanie kota zmienia się z wiekiem? Podobnie jak ludzie, mruczki się zmieniają. Podczas gdy kocięta są zazwyczaj małymi kulkami niekończącej się energii, tak starsze koty zazwyczaj są już dużo spokojniejsze i czerpią więcej radości z błogiego lenistwa. Oto kilka zmian w zachowaniu naszych futrzanych przyjaciół, których możesz się spodziewać, gdy kot młodzieńcze lata będzie mieć za sobą. Pamiętajmy też, że wszystko jednak zależy od indywidualnych cech mruczka.
Wraz z wiekiem harmonogram snu u kotów będzie ulegać pewnym zmianom. Kocięta uczą się odzwierciedlać wzorce aktywności swoich opiekunów. Starsze koty, z racji wieku, mogą potrzebować więcej czasu na odpoczynek.
Miaukom nie ma końca
Jak zachowanie kota zmienia się z wiekiem? Kot zaczyna więcej miauczeć. Nadmierna wokalizacja u starszych kotów wcale nie musi oznaczać, że stają się one bardziej rozmowny. Zazwyczaj może to wskazywać na to, że jest zdezorientowany z powodu obniżenia funkcji poznawczych u kotów – najprawdopodobniej traci wzrok, słuch lub odczuwa ból.
Dlatego miaucząc, może chcieć również zwrócić twoją uwagę. Nie pozostawiaj kota bez odpowiedzi – sprawdź u weterynarza, czy na pewno wszystko w porządku.
Dom jako kuweta
Nie da się ukryć, że to dość problematyczne, ale przecież… to wciąż nasz ukochany pupil. Kot, który jest w podeszłym wieku, może nie trafiać z potrzebą wprost do swojej kuwety. Nigdy nie karz za to kota! Problemy kuwetowe mogą mieć wiele przyczyn – od problemów z pęcherzem po choroby nerek. Dlatego koniecznie udaj się do lekarza weterynarii, aby wykluczyć przyczyny zdrowotne tego zachowania.
Senior może również załatwiać się obok, ponieważ wysokość kuwety stała się dla niego zbyt dużym wyzwaniem. Pomyśl wtedy o wymianie jego toalety na taką z niższymi bokami.
Druga osobowość
Niegdyś bardzo towarzyski kot z wiekiem będzie coraz mniej zainteresowany tobą czy twoimi pieszczotami. Działa to też odwrotnie – wcześniej zdystansowany mruczek może stać się przywiązany, szukać kontaktu z opiekunem czy stale za nim podążać. Postaraj się myśleć o tej zmianie jak o ukrytej osobowości twojego mruczka, która wcześniej była… uśpiona.
Niekontrolowana agresja
Jak zachowanie kota zmienia się z wiekiem? Starsze koty mogą być bardziej skore do prezentowania zachowań agresywnych. Oczywiście nie dzieje się tak dlatego, że z biegiem czasu stają się w stosunku do swoich opiekunów „złośliwe”. Nic z tych rzeczy. Gdy koty przekraczają pewien wiek, ich zmysły – wzrok i słuch, które w młodzieńczych latach były w szczytowej formie, a niejeden z nas mógłby im pozazdrościć – pogarszają się.
Dlatego, kiedy ktoś niespodziewanie przekroczy kocią przestrzeń osobistą, kot może być zaskoczony i będzie chciał się bronić. Nie bierz tego do siebie, po prostu staraj się nie podchodzić do kota znienacka w momencie, gdy odpoczywa.
Koci syndrom poznawczy
Starszy kot, który ciągle chodzi w czasie, kiedy nie śpi, okazuje jeden z klasycznych objawów kociego syndromu poznawczego (feline cognitive decline, FCD). Choroba ta, gdy dotyczy ludzi, znana jest jako demencja. Być może zacznie irytować cię oglądanie twojego mruczka, który chodzi tam i z powrotem, ale to również może okazać się dobrym sposobem na zacieśnienie waszych więzi.
Spróbuj chodzić razem z kotem i rozmawiać z nim, nawet jeśli jest to monolog. Zaskocz smakołykami na ścieżkach jego spacerów albo nawet ciągnij sznurówkę, jeśli pupil ma chęci do zabawy.
Jak zachowanie kota zmienia się z wiekiem?
Gdy kot przechodzi przez kolejne etapy swojego życia, oznaki starzenia nasilą się, a poziom energii u mruczka się zmniejszy.
- Kociak (0-6 miesięcy)
Kocięta zazwyczaj są ciekawskie. Próbują przetwarzać ogromne ilości informacji na temat otaczającego świata – w końcu jest tyle do zobaczenia! Co więcej, wydaje się, że gdyby tylko mogły, to całe dnie i noce spędzałyby na zabawie.
- Koci nastolatek (6-12 miesięcy)
Na tym etapie kociak może być prawdziwym utrapieniem. Jest głośny i dotyka wszystkiego, rzucając tym samym wyzwanie ludziom, którym chce pokazać swoją pozycję. Jest szefem wszystkiego i wszystkich.
- Dorosły (1-2 lata)
To czas, kiedy twój kot wchodzi w dorosłość i udoskonala zachowania kota, takie jak ugniatanie, syczenie i ukrywanie się. Troszeczkę uspokaja się ze stanu bycia pełnoetatowym kociakiem, ale nadal ma mnóstwo energii. Uczy się teraz sporo i wciela naukę w swoje kocie życie.
- Dojrzały (3-6 lat)
W tym wieku twój mruczek jest w swojej szczytowej formie. Nauczył się podstaw bycia kotem, które dostosował do osobowości i energii odpowiedniej dla niego.
- W średnim wieku (7-10 lat)
W tym okresie kot osiąga koci odpowiednik średniego wieku wśród ludzi. Wciąż ma energię, ale nie aż tyle, jak we wcześniejszym stadium. Możesz zaobserwować, że kot polubił rutynę – nie przepada za zmianami i częściej niż w przeszłości może odczuwać niepokój.
- Senior (11-14 lat)
Teraz twój kot jest oficjalnie seniorem. Najprawdopodobniej podupadnie na zdrowiu, m.in. pogorszy mu się wzrok i słuch, może doświadczyć problemów poznawczych. Tak jak starsi ludzie, kot może mieć skłonności do marudzenia i może łatwiej się irytować.
- Staruszek (15+)
Po przeżyciu tylu lat koty są uznawane za staruszków i wymagają znacznie więcej uwagi. Na tym etapie każda zmiana w zachowaniu zwierzaka powinna skutkować wizytą u weterynarza. Możesz również spodziewać się ekstremalnej apatii i mnóstwa drzemek.
Jak starość wpływa na zachowanie kota?
Starość wpływa na zachowanie kota w taki sam sposób, w jaki wpływa na ludzi. Starsze koty najprawdopodobniej będą miały mniej energii (co przekłada się na jeszcze więcej drzemek i leniuchowania niż wcześniej). Z powodu pogorszenia się zmysłów, stają się bardziej drażliwe i łatwo je zaskoczyć.
Bez wątpienia wiek zmienia nas wszystkich. Teraz już wiesz, jak zachowanie kota zmienia się z wiekiem. Dlatego upewnij się, że dałeś swojemu kotu najlepsze życie, jakie tylko mogłeś.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
05.10.2023
Jak kot mruczy? Znamy rozwiązanie tej zagadki!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kocie mruczenie zna każdy! Przyjemny, wibrujący dźwięk koi zszargane nerwy opiekunów i ma dobroczynny wpływ na ich zdrowie. To wiemy już od wielu lat. Nadal jednak tajemnicą pozostawało, w jaki sposób kocie mruczenie w ogóle powstaje... Dziś już wiemy, jak mruczy kot!
fot. Shutterstock
24.09.2023
Jak oduczyć kota sikania na dywan i nie zaszkodzić relacji?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty potrafią być zabawne i urocze, ale bywają także źródłem pewnych problemów. Dotyczy to zwłaszcza specyficznych dla gatunku zachowań behawioralnych, z których wcześniej mogliśmy nie zdawać sobie sprawy. Do takich kłopotów może należeć również załatwianie się na dywan czy wykładzinę.
fot. Shutterstock
04.10.2023
Twój kot cię gryzie? Dowiedz się, dlaczego to robi i jak oduczyć kota gryzienia!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć kota gryzienia, musisz podejść do problemu nieco szerzej. Po pierwsze dowiedz się, dlaczego kot gryzie. Dopiero potem postaraj się oduczyć zwierzaka tego zachowania. Jak tego dokonać?
fot. Shutterstock