24.09.2023
Jak oduczyć kota sikania na dywan i nie zaszkodzić relacji?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty potrafią być zabawne i urocze, ale bywają także źródłem pewnych problemów. Dotyczy to zwłaszcza specyficznych dla gatunku zachowań behawioralnych, z których wcześniej mogliśmy nie zdawać sobie sprawy. Do takich kłopotów może należeć również załatwianie się na dywan czy wykładzinę.
fot. Shutterstock
Musimy pamiętać, że koty to zwierzęta terytorialne, a znakowanie terenu jest dla nich naturalnym zachowaniem. Mocz w okolicach kuwety, na dywanie czy meblach to sposób oznaczania swojego terytorium. Działanie tego mechanizmu opiera się na przekazywaniu komunikatu dla innych kotów, że oznaczony obszar jest ich rewirem. Co jednak, gdy kot wcześniej tak nie robił, a teraz zaczął? Albo jest niewychodzącym jedynakiem? Sprawdźmy!
Dlaczego kot sika na dywan?
Znaczenie moczem przez dorosłe koty, które wcześniej tego nie robiły, często wynika z problemów behawioralnych lub zdrowotnych. Warto zrozumieć, że koty nie robią tego celowo, aby denerwować swoich opiekunów. Istnieje wiele powodów, dla których mogą oddawać mocz w miejscach, gdzie nie powinny.
Sikanie jako objaw choroby
Na samym początku należy upewnić się, że znakowanie nie wynika z problemów zdrowotnych. Niektóre schorzenia i infekcje układu moczowego, a także zaburzenia hormonalne mogą powodować nietypowe zachowanie kotów, w tym znakowanie terenu moczem. Wszystko dlatego, że chorujące np. na infekcje dróg moczowych koty kojarzą kuwetę z miejscem, w którym odczuwają ból. Z kolei dywan – miękki i przyjemny – może wydawać się im okolicznością łagodzącą niedogodności.
A może to stres?
Nadmiar stresu ma negatywny wpływ na wszystkie żywe istoty. Jeśli kot jest zestresowany, warto znaleźć tego przyczynę. Następnie możemy ją wyeliminować lub, gdy jest to niemożliwe, pomóc kotu w zrelaksowaniu się, na przykład poprzez odpowiednią zabawę, stosowanie feromonów czy zapewnienie miejsca, w którym mruczek może się schować.
Kuweta, żwirek…
Zanim zdecydujemy się na konsultację ze specjalistą, powinniśmy sprawdzić, czy kuweta jest odpowiednia dla kota. Powinna stać w cichym, spokojnym miejscu, aby kot nie stresował się podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Znaczenie ma to, czy jest odkryta, czy zakryta – niektóre koty nie chcą korzystać z tej drugiej. Niemniej istotny jest rodzaj żwirku. Jeśli ostatnio go zmieniliśmy, może to być przyczyną posikiwania na dywan.
Posikiwanie jako problem behawioralny
Czasem problem znaczenia terenu może być wynikiem zaburzeń behawioralnych. Mogą one powstać w wyniku nieprawidłowej socjalizacji w okresie kocięcym. Często jednak są efektem odczuwanych lęków czy negatywnych sytuacji. W takim przypadku niezbędna jest pomoc behawiorysty, który po obserwacji kota stwierdzi, jak można mu pomóc. Pamiętajmy jednak, aby pójść do tego specjalisty już po diagnostyce weterynaryjnej – dobry behawiorysta i tak odeśle nas najpierw do lekarza.
Jak oduczyć kota sikania na dywan?
Podstawą jest znalezienie przyczyny spośród tych wymienionych powyżej. To jednak nie wszystko, bo prócz powodów, dla których pojawił się nawyk, są jeszcze przyzwyczajenia i instynktowne zachowania kocie. Takim jest np. oddawanie moczu w miejscu, które już nim pachnie, bo kot załatwiał się tam w przeszłości.
Aby skutecznie pozbyć się plam z kociego moczu i zapobiec ponownemu znaczeniu tych samych miejsc, warto skorzystać z właściwych preparatów. Dobrym wyborem będą środki enzymatyczne przeznaczone do usuwania plam odzwierzęcych, na przykład marki Nature’s Miracle. Bakterie w nich zawarte po kontakcie z kocim moczem tworzą enzymy, które rozkładają plamy organiczne do prostych związków. W ten sposób pozbywamy się nie tylko nieprzyjemnych zapachów i samej plamy, ale i drobnoustrojów, które mogą się w niej rozwijać.
Wielu opiekunów kotów popełnia błąd i próbuje usunąć plamy z kociego moczu za pomocą zwykłych środków do sprzątania, takich jak płyn do mycia naczyń czy popularne detergenty. Niestety, te środki nie tylko nie są skuteczne w usuwaniu takich plam, ale czasem mogą nawet je utrwalić. Co więcej, standardowe detergenty i środki czyszczące często zakrywają zapach tylko tymczasowo. Koty mają znakomity węch, dlatego chętnie wracają do tych samych miejsc, co nie pozwala na skuteczne przerwanie błędnego koła.
Plamy z kociego moczu mogą być uciążliwym i frustrującym problemem, ale istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, dlaczego nasz kot sika na dywan – tylko to pomoże wyeliminować przyczynę zachowania. Z kolei środki enzymatyczne mogą być pomocne w procesie odzwyczajania kota od pozostawiania plam po moczu w tych samych miejscach.
Artykuł powstał we współpracy z marką Nature's Miracle
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Jak rozruszać leniwego kota? 6 istotnych wskazówek
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek tylko by jadł i spał? Sprawdź, jak w pozytywny sposób możesz zachęcić go do większej aktywności.
undefined