09.10.2023
Twój kot zaginął? Zrób 6 rzeczy, aby go odnaleźć!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Był i nie ma – Twój kot zaginął? To się zdarza nie tylko zwierzakom wychodzącym bez nadzoru i narażonym na szereg niebezpieczeństw! Sprawdź, co zrobić, gdy domowy mruczek zaginie i jak zwiększyć szanse na jego szybkie odnalezienie!
fot. Shutterstock
Każdemu, kto ma kota wychodzącego bądź niezabezpieczone siatką balkony czy okna, może zdarzyć się, że kot zaginie. W małym procencie przypadków zaginięcie dotyczy nawet kotów dobrze zabezpieczonych! Może zdarzyć się z powodu braku uważności, nieodpowiedzialności albo, gdy sprzęt zawiedzie, np. transporter się zepsuje w drodze do weterynarza. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc ci w odnalezieniu kota – oto 6 rzeczy, które musisz zrobić, gdy zaginie twój kot.
1. Zachowaj spokój
Chociaż to trudne, to gdy zaginie twój kot, spróbuj mimo wszystko zachować spokój – bardzo ważne jest, aby działać logicznie i planować każdy krok! Musisz zlokalizować swojego zwierzaka tak szybko, jak to tylko możliwe, a panikowanie tylko wydłuży czas jego poszukiwań. Liczy się bowiem każda minuta, ponieważ im dłużej nie ma kota w domu, tym większy dystans może pokonać. Jeśli trudno ci samodzielnie zapanować nad emocjami i zagłuszają one zdrowy rozsądek, poproś kogoś o pomoc. Razem sporządźcie listę rzeczy, którą warto zrobić, aby szybko odnaleźć zaginionego kota.
2. Sprawdź okolice miejsca zamieszkania
Zakładamy, że mieszkanie w poszukiwaniu pupila zostało już wywrócone do góry nogami. Wspominamy o tym, gdyż historia zna niejeden przypadek, gdy kot uważany był za zaginionego, a tymczasem niezauważony schował się w miejscu, o którym właściciel nawet nie pomyślał.
Jeśli ten etap mamy za sobą, a mruczek wciąż się nie odnalazł, to teraz nadszedł czas, aby w okolicy rozwiesić ogłoszenia z podobizną zwierzaka. Popytaj sąsiadów, czy nie widzieli twojego kota. Dokładnie sprawdź też okolicę swojego miejsca zamieszkania. Weź ze sobą ulubioną zabawkę kota, na którą zawsze reagował w domu. Być może zwierzę przestraszyło się czegoś i ukrywa się w zaroślach w pobliżu domu.
Pamiętaj, że najlepszymi porami do szukania zwierzaka są godziny wieczorne i wczesnoporanne, gdy jeszcze nie zacznie się na dobre ruch pieszy i uliczny. W takich warunkach istnieje większe prawdopodobieństwo, że kot wyjdzie, słysząc twoje wołanie. Nie zaprzestawaj poszukiwań w okolicy właśnie w tych porach, wołając kota jego imieniem, szeleszcząc ulubionymi zabawkami czy paczką smakołyków.
Jeśli kot jest płochliwy, nie angażuj w poszukiwania tłumu obcych osób – istnieje szansa, że przestraszy się on jeszcze bardziej. Niech ludzie nie próbują go łapać. Postaraj się pożyczyć z lokalnego stowarzyszenia albo schroniska klatki-łapki. Zostaw je ze smakołykami czy zabawkami pachnącymi domem w środku. Jest szansa, że twój kot prędzej złapie się w taką klatkę, niż przyjdzie do zupełnie obcej osoby.
3. Odwiedź lokalne schroniska
Warto zadzwonić do schronisk dla zwierząt, które znajdują się w miejscu twojego zamieszkania. Jeszcze lepiej pojechać tam osobiście i porozmawiać z pracownikami. Być może ktoś odnalazł błąkającego się kota i zaniósł go do schroniska. Codziennie dowiaduj się, czy przypadkiem nie trafił tam twój zwierzak.
Pamiętaj, że dla ciebie kot jest charakterystyczny i jedyny w swoim rodzaju, ale dla pracowników schroniska już niekoniecznie. Zanim pojedziesz, wydrukuj ogłoszenie ze zdjęciem, swoim numerem kontaktowym i numerem chipa zwierzaka. Podobne ulotki zostaw u lekarza weterynarii, który ma podpisaną umowę z gminą, a także u dzielnicowego czy w siedzibie straży miejskiej. To te jednostki najczęściej wzywane są do zwierząt po wypadkach.
4. Oznacz terytorium
Pozostawienie na dworze w okolicy zamieszkania miski z ulubionym jedzeniem czy smakołykami kota, może okazać się skutecznym wabikiem na twojego pupila, który w ten sposób odnajdzie drogę do domu. Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, to możesz wystawić nie tylko jedzenie, ale także kuwetę pupila na zewnątrz lub inne przedmioty, które mogą pomóc zwabić uciekiniera.
5. Wykorzystaj media społecznościowe
Nie ograniczaj się do rozwieszania ulotek tylko w okolicy zamieszkania. Wszyscy wiemy, jaką potęgę mają obecnie media społecznościowe, np. Facebook. Opublikowanie postu na lokalnych grupach może być bardzo skuteczne w rozpowszechnieniu informacji o zaginionym zwierzęciu. Poproś również swoich znajomych o udostępnienie wpisu. Jest szansa, że zadziała „efekt kuli śnieżnej”.
6. Nie poddawaj się
„Przetrzepywanie” każdego możliwego miejsca, w którym mógł znaleźć się kot, jest niezwykle stresujące i wyczerpujące, jednak mimo to nie przestawaj. Czasami warto przeprowadzić intensywne poszukiwania przez kilka dni od zaginięcia mruczka, by później zrobić sobie na jeden dzień przerwy i ponownie do nich wrócić.
Gdy zaginie twój kot…
Nigdy nie trać nadziei – niektóre koty potrafią ponownie zagościć w domu nawet po kilkunastu latach rozłąki. Idealnym przykładem jest kot T2, który odnalazł się po 14 latach – więcej na jego temat przeczytasz TUTAJ.
Jeśli masz inne sposoby na odnalezienie kota, to koniecznie się nimi podziel – być może pomożesz komuś, kto właśnie w tej chwili jest w trakcie poszukiwania swojego pupila.
Jak zwiększyć szanse na odnalezienie kota, który zaginie?
Pamiętaj, że wiele zagubionych zwierząt odnajduje się dzięki determinacji właścicieli lub wszczepionemu chipowi. Gdy twój kot w końcu się odnajdzie i wróci do domu, pamiętaj, aby prawidłowo go zabezpieczyć. Zadbaj o to również wtedy, gdy zwierzak nigdy nie doświadczył niczego podobnego – wypadki chodzą po ludziach (i kotach!). Oto kilka dobrych praktyk, które zmniejszą szansę na zaginięcie kota i pozwolą go łatwiej odnaleźć, gdy się to wydarzy:
- zaprzestań wypuszczania kota samopas, zamiast tego możecie chodzić razem na spacer,
- zadbaj o to, aby kot miał wszczepionego czipa, który będzie dodatkowo zarejestrowany z twoimi danymi w przynajmniej jednej ogólnokrajowej, łatwo dostępnej bazie,
- zabezpiecz okna i balkony siatką,
- nie zostawiaj rozszczelnionych do góry okien, gdy nie ma nikogo poza kotem w domu,
- sprawdzaj stan transportera, zanim weźmiesz kota do weterynarza czy na wycieczkę.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
02.08.2023
Tabletki na kleszcze dla kotów – kiedy po nie sięgać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie środki przeciwko pasożytom zewnętrznym najłatwiej zaaplikować opornemu pupilowi? Czy kot niewychodzący powinien być zabezpieczony przed inwazją kleszczy? Kiedy najlepiej zdecydować się na tabletkę? Czy typ sierści ma znaczenie? Dowiedzmy się jak najszybciej – sezon kleszczowy trwa w najlepsze!
fot. Shutterstock
16.09.2023
Adopcja kota do domu wychodzącego – dlaczego to zły pomysł?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jak powiadają, ludzie dzielą się na dwie grupy: kociarzy i psiarzy. My jednak uważamy, że ludzie dzielą się na tych, którzy potrafią i chcą słuchać, rozumieć, uczyć się oraz osoby obojętne na to, co je otacza. Mamy szczęście zaliczać się do tej pierwszej grupy, a skoro sięgasz po ten artykuł – to ty również.
fot. Shutterstock
13.09.2023
Masz kota? Przygotuj się na te 16 rzeczy!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kochasz swojego kota ponad życie? W takim razie na pewno wybaczysz mu kilka wybryków! A może kilkanaście, w końcu kto by liczył...
fot. Shutterstock