15.11.2020
Dlaczego kot wyjada innym?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niektóre kociaki to prawdziwe żarłoki! Czy można to zmienić i sprawić, by nie podkradały jedzenia nam, psom czy innym kotom?
fot. Shutterstock
Domowe mruczki kojarzą nam się bardziej z wyjątkowo wybrednymi zwierzakami niż z żarłocznymi bestiami kradnącymi z garnka ziemniaki gotowane na obiad. Istnieją jednak kociaki, które wprost nie mogą się powstrzymać od zaglądania w nasze talerze… Dlaczego niektóre koty zachowują się jak wszystkożerne, wygłodzone zwierzaki, mimo że regularnie zjadają z apetytem do końca posiłki, które im serwujemy? Co zrobić, kiedy kot wyjada jedzenie nam, psom czy innym kotom?
Czemu kot się pcha do talerza?
Kocia ciekawość nie zna granic. Domowe mruczki nie tylko lubią sprawdzać w domu wszystkie kąty, towarzyszyć nam w codziennych czynnościach czy obwąchiwać buty po naszym powrocie do domu. Również nasze jedzenie bywa dla nich niezmiernie ciekawe! Zapachy, które nigdy nie goszczą w kociej misce, mogą niektórym futrzakom wydawać się wyjątkowo interesujące.
Skłonność do podjadania człowiekowi z talerza mogą mieć także te zwierzaki, które część swojego życia spędziły jako koty bezdomne. Mogą wciąż pamiętać czasy głodu, kiedy musiały stale poszukiwać jedzenia i zdesperowane żywiły się wszystkim, co znalazły. Nasze jedzenie może też po prostu lepiej smakować kotu niż jego sucha karma – szczególnie gdy musi być na niezbyt smacznej diecie. Żebranie przy stole czy wskakiwanie na kuchenny blat podczas gotowania mogą także wynikać z przyzwyczajenia – jeśli zwierzak nauczył się, że w takich sytuacjach dostanie coś smacznego.
Czy istnieje sposób na żarłoka?
Życie z domowym kociakiem kradnącym nam jedzenie z talerza bywa udręką. Musimy też pamiętać, że nie wszystkie nasze potrawy są zdrowe dla kota – niektóre bywają nawet trujące! Najprościej jest oczywiście odizolować niesfornego zwierzaka od jedzenia, które nie jest dla niego przeznaczone. Zamykanie drzwi do kuchni na czas gotowania czy jadalni podczas posiłków nie zawsze jest jednak możliwe. Na szczęście istnieje kilka sposobów pozwalających ci choć trochę opanować niecne zapędy futrzastego złodzieja!
Zestawianie za żebranie
Oduczenie kota żebrania przy stole i grzebania w talerzach wymaga żelaznej konsekwencji. W wyrabianiu w mruczku dobrych nawyków musimy być bardziej uparci niż zwierzak! Ignorowanie kocich śpiewów do naszego talerza i zestawianie czworonoga na podłogę za każdym razem, gdy znajdzie się na stole lub blacie kuchennym, to absolutna podstawa.
Ograniczanie
Kociaka, który kradnie nasze jedzenie, nie należy nigdy karmić resztkami z obiadu czy dzielić się z nim swoim posiłkiem. Intensywny smak i zapach naszego jedzenia może sprawić, że zwierzak szybko zniechęci się do własnej miski.
Nagradzanie
Nagradzać kota należy wyłącznie kocimi przysmakami. W wypadku mruczków, które są wiecznie głodne, pomóc może karmienie ich tuż przed naszym obiadem.
Autor: Dakota Świątkowska
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined