06.10.2020
Sterylizować czy nie? Wyjaśniamy, czy każdy kot po zabiegu musi być gruby
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Liczne obserwacje pokazują, że koty po zabiegu kastracji lub sterylizacji są grube. Jednak większość tych obserwacji nie bierze pod uwagę tego, że obecnie istotna większość kotów jest po zabiegu. Najnowsze badania porównujące do kotów niesterylizowanych pokazują, że one też mają nadwagę. Wygląda na to, że nadwaga i otyłość niekoniecznie jest nieuniknionym skutkiem ubocznym kastracji lub sterylizacji, a skutkiem przekarmiania kotów domowych w ogóle.
fot. Shutterstock
Sterylizować czy nie? Oto jest pytanie. Obecnie większość kotów domowych jest poddawana zabiegowi chirurgicznemu, uniemożliwiającemu rozmnażanie – kastracji lub sterylizacji. Także większość dorosłych kotów cierpi z powodu nadwagi i otyłości.
Sterylizować czy nie?
Ponieważ zmiany hormonalne po zabiegu wpływają na zachowanie sterylizowanych kotów i zmniejszają ich aktywność, dlatego najłatwiej jest obarczyć winą o skłonność do nadwagi sterylizację. Najnowsze obserwacje światowej ekspertki żywienia kotów dr Ellen Kienzle* wskazują, że średnia masa ciała kotki powinna wynosić 3,4 kg, a kocura 4,3 kg. Nawet wśród kotów rasowych opiekunowie mają tendencję do ich przekarmiania i uznawania nadmiernej masy ciała jako prawidłowej.
Okazuje się więc, że 5,5 kg kocur i 4 kg kotka mogą mieć przeszło 30% nadwagę, czyli wchodzić już w zagrażającą zdrowiu otyłość. Niestety, ale głównie przyczynia się do tego dostępność jedzenia, gdyż koty po zabiegu kastracji/sterylizacji mają po prostu tendencję do przejadania się. Tak więc niezależnie od tego, czy kot jest sterylizowany, czy nie, przestrzeganie kilku zasad ochroni go przed nadmierną masą ciała.
Jak uchronić kota sterylizowanego (lub nie) przed nadwagą?
- Podawać odmierzone porcje pokarmu, podzielone na kilka mniejszych posiłków.
- Wybierać karmę suchą pełnoporcjową, taką o wysokiej zawartości białka (ok. 40%) i umiarkowanie niskiej tłuszczu (poniżej 12%), jak Purina® PRO PLAN® Adult Sterilised OPTISenses.
- Podawać posiłki z pełnoporcjowej, niskotłuszczowej (poniżej 5%) i wysokobiałkowej (powyżej 11%) karmy mokrej, które mają niższą gęstość energetyczną, tak jak Purina® PRO PLAN® Adult Sterilised NutriSavour.
- Regularnie ważyć kota i oceniać jego sylwetkę na podstawie skali 9-stopniowej BCS (twój lekarz weterynarii nauczy cię, jak to robić).
- Dostosowywać wielkość porcji do stylu życia i poziomu aktywności twojego kota, która zmienia się z wiekiem.
- Regularnie bawić się z kotem i zapewniać mu interakcję przez przynajmniej 30 minut dziennie.
*Wystąpienie na sesji dietetyki weterynaryjnej w ramach Europejskiej konferencji lekarzy weterynarii specjalistów ECVIM-CA, 2-5 września 2020
Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz (specjalistka żywienia klinicznego) od ponad 15 lat zajmuje się profesjonalnym poradnictwem zootechnicznym. Jej porady można znaleźć w wielu czasopismach, jak i specjalistycznych pismach dla lekarzy weterynarii czy hodowców. Uczestniczy w licznych spotkaniach gdzie prowadzi warsztaty i wykłady o prawidłowym odżywianiu zwierząt zdrowych i chorych, w tym na SGGW. Na zdjęciu towarzyszy jej przygarnięty 18 letni kot Banderas.
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.08.2022
Jak dbać o kota długowłosego?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów urzeczonych zarówno wyglądem, jak i charakterem wybranej rasy, decyduje się na zakup długowłosego kota. Do najpopularniejszych przedstawicieli mogących pochwalić się olśniewającą szatą można z pewnością zaliczyć persy, maine coony, koty syberyjskie lub norweskie leśne.
undefined
01.06.2022
Jakie buty wybrać na spacer ze swoim pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przygotowujesz się do tego, by wyprowadzać swojego kota na zewnątrz? Sprawdź, jakiego rodzaju obuwie będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie.
undefined
05.05.2022
Tańsza wizyta u weterynarza? Z naszymi zniżkami to możliwe!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ruszamy z pierwszą taką akcją na rynku zoologicznym w Polsce. Rozpoczęły się megapromocje na wybrane marki i produkty dla zwierząt. Jakie okazje można upolować?
undefined