27.11.2017
Zdrowy kociak, zdrowy kot
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kociak wkraczając w Twoje życie dosłownie wywraca je do góry nogami.
fot. Purina One
Nie ma chyba bardziej rozkosznego obrazu niż jego mierzenie się z codziennością i poznawanie świata. Jest to źródło szczęścia, jak i głębokiego stresu, które odbijają się na naturalnych mechanizmach obronnych organizmu kocięcia. Dlatego sięgnij po karmę Purina® ONE® Junior, który codziennie będzie wspierał Cię nie tylko w budowaniu lepszej relacji z kocięciem, a także zagwarantuje mu zdrowy, zrównoważony rozwój w szczęśliwego kota.
Z górki na pazurki
Życie kocięcia to ciągłe wzloty i upadki. I to dosłownie. Przekona się o tym każdy nowy właściciel, którego kociak postrąca figurki z regałów, przekopie doniczki oraz zjedzie z karnisza na zasłonce. Jako jego opiekun, wprowadzasz go w nowe otoczenie jednocześnie ubezpieczając możliwe wypadki i przewidując potencjalne niebezpieczeństwa. Ale nigdy do końca wszystkiego nie przewidzisz… Kocię jest źródłem przesłodkich obrazków oraz małym – wielkim utrapieniem. Za to je tak bardzo kochamy i chcemy zadbać o jego widoczne zdrowie i prawidłowy rozwój.
Karmiąc kotka, uczysz dużego kota
Ponieważ kocięta rozwijają się bardzo dynamicznie, potrzebują większej koncentracji składników odżywczych w mniejszej porcji. Kociak rodzi się wielkości małej puszki jedzenia dla kota i rośnie jak na drożdżach. Suchą karmę może zacząć pogryzać już między 4 a 6 tygodniem, kiedy jeszcze karmi go kocia mama. Natomiast już między 6 a 8 tygodniem warto aby miał wydawane małe posiłki co 3-4 godziny. W nowym domu rekomenduje się podział na przynajmniej 4 posiłki.
Przeważnie uznajemy kota za kociaka do 12 miesiąca życia (niezależnie od tego czy jest poddawany zabiegowi kastracji / sterylizacji, którym po zabiegu po prostu podajemy o 10% mniej jedzenia dla kociąt). Ogromnie ważnym elementem jest wyrabianie w kocięciu od najmłodszych lat dobrych nawyków. Zaleca się aby kotom podawać jedzenie o stałych porach i podziału na kilka mniejszych posiłków. Stały niekontrolowany dostęp do pokarmu, przyczynia się do przekarmiania kotów oraz wielu chorób. Dlatego uczmy kocięta odpowiedniej rutyny od małego.
O prawidłowy zrównoważony rozwój Twojego kociaka zadba zbilansowana i pełnoporcjowa karma Purina® ONE® Junior, która gwarantuje:
Zdrowy rozwój funkcji życiowych wspierany przez profil odżywczy dostosowany do fazy wzrostu, wyższe zagęszczenie energetyczne w mniejszej porcji;
Zdrowy rozwój masy mięśniowej i szkieletu dzięki wysokiemu poziomowi białka i zrównoważonej zawartości składników mineralnych, aby chronić rozwijający się układ wydalniczy kocięcia;
Wysoce strawna dzięki wysokiej jakości składnikom, z użyciem surowców takich jak w produkcji żywności dla ludzi
Ochrona jamy ustnej zapewniona dzięki niezbędnym składnikom mineralnym i chrupiącym kawałkom, uczenie dobrych nawyków pomagających dłużej zdrowo funkcjonować kocim zębom;
Zawiera niezbędny kwas tłuszczowy Omega 3 pochodzący z ryb (DHA), który też jest obecny również w mleku kociej matki i stanowi ponad połowę frakcji tłuszczowej w mózgu kocięcia. DHA ma udowodniony wpływ na pobudzanie rozwoju układu nerwowego i wspomaga prawidłowy rozwój narządu wzroku. Obecność tego składnika w diecie rosnących zwierząt, przekłada się na budowanie lepszych relacji z właścicielem.
Ważnym elementem jest kontrolowanie podaży wszystkich pokarmów w ciągu dnia. Należy wyrobić prawidłowe nawyki i ustalić optymalną wielkość porcji między 6-8 miesiącem życia kota. Będą one już mniej więcej takie same przez resztę życia naszego kota. Dlatego ze wsparciem Purina® ONE® Junior zadbajmy o prawidłowy wzrost naszego kociaka dziś, abyśmy w przyszłości cieszyli się widocznym zdrowiem naszego kota.
Autor: dr n.wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka żywienia klinicznego
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.01.2025
Jak poprawić jakość kocich posiłków? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
By poprawić jakość kocich posiłków, oprócz podawania kotu karmy z dobrym składem, możemy również zmienić cały rytuał karmienia! Jak to zrobić?
undefined
29.12.2024
Puszki czy saszetki – które rozwiązanie dla kogo?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Oprócz dużego wyboru rodzajów i smaków, producenci karm oferują też różne typy opakowań. Które lepsze: puszki czy saszetki? Poznaj ich wady i zalety!
undefined
01.08.2022
Jak dbać o kota długowłosego?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów urzeczonych zarówno wyglądem, jak i charakterem wybranej rasy, decyduje się na zakup długowłosego kota. Do najpopularniejszych przedstawicieli mogących pochwalić się olśniewającą szatą można z pewnością zaliczyć persy, maine coony, koty syberyjskie lub norweskie leśne.
undefined