06.10.2020
Dlaczego sterylizowany kot potrzebuje optymalnej karmy?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przynajmniej 2 na 3 koty w polskich domach są po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Zabieg pomaga opiekunom zapanować nad niekontrolowanym rozmnażaniem się ich podopiecznych. Wpływa też na zmianę zachowania i nawyków u kotów. Jaką dietą możemy wesprzeć organizm sterylizowanego kota, w świetle nowoczesnego żywienia opartego na dowodach?
fot. Shutterstock
Dlaczego sterylizowany kot potrzebuje optymalnej karmy? Od przeszło pół wieku wiemy, że chirurgiczne uniemożliwienie rozmnażania się kotów – kastracja lub sterylizacja – wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Zabieg sterylizacji lub kastracji stwarza warunki do powstania i rozwoju nadwagi i otyłości. O ile oczywiście opiekun sterylizowanego kota nie podejmie odpowiednich kroków profilaktycznych. Przestrzeganie odpowiedniej diety u kota po zabiegu kastracji lub sterylizacji jest kluczowym narzędziem do zapobiegania otyłości. Ważne, aby kot miał prawidłową wagę, gdyż otyłość niesie za sobą znacznie większe ryzyko niektórych chorób m.in. dolnych dróg moczowych (z kamicą włącznie) czy cukrzycy.
Zapotrzebowanie kotów na energię
U kotów po zabiegu sterylizacji lub kastracji obserwuje się zauważalną zmianę w zachowaniu i poziomie aktywności. Charakteryzują się one mniejszą chęcią do zabawy i włóczęgostwa oraz mają większą skłonność do obżarstwa. Tak więc nie należy oczekiwać od kota po zabiegu kastracji czy sterylizacji, że będzie sobie odpowiednio dawkował podane mu jedzenie. Co gorsza, kot kastrat, mając taką możliwość, będzie się przejadał przynajmniej o 30% i więcej.
Okazuje się, że koty w spoczynku (czyli gdy nic nie robią), zarówno po zabiegu, jak i te niesterylizowane, mają takie samo zapotrzebowanie na energię. Oznacza to, że wszystkie koty możemy karmić pełnoporcjową karmą dla dorosłych kotów. Kluczem jest pilnowanie przez opiekuna przestrzegania wielkości porcji dziennej, a szczególnie u kotów po zabiegu kastracji. Porcja dla kota po zabiegu powinna być pomniejszona o około 15-20% ze względu na niższy poziom spontanicznej aktywności kota sterylizowanego. Warto też podzielić ją na kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia. Kot sterylizowany ma większą tendencję do zjadania na raz nałożonej porcji.
Sterylizowany kot potrzebuje optymalnej karmy…
Niestety, większość opiekunów kotów nie lubi przestrzegać dawkowania jedzenia kotom, a jeszcze mniej chętnie je zmniejszać. Dlatego warto sięgać po nowoczesne karmy, zawierające mniej tłuszczu (poniżej 14% na etykiecie), od którego koty łatwo i szybko tyją, a w zamian za niego mają optymalnie wysoki poziom białka (powyżej 35%). Optymalnie wysoki poziom białka (około 40% w suchej karmie) daje wyższe uczucie sytości. Wysoki poziom białka (przeszło 40%), przy umiarkowanie niskim poziomie tłuszczu (poniżej 12%) oraz optymalna kompozycja włókna pokarmowego pozwala uzyskać uczucie sytości przez kota.
Dzięki optymalnej kompozycji składników odżywczych w karmie Purina® PRO PLAN® Adult Sterilised udało się zwiększyć porcję dzienną dla kota sterylizowanego z tendencją do nadwagi. Dzięki optymalnie dużej porcji zarówno kot jest zadowolony, jak i usatysfakcjonowany jest właściciel. Karma Purina® PRO PLAN® Adult Sterilised OPTIRenal pozwala kontrolować apetyt kotów obżartuchów, które nie dają spokoju opiekunom. Dzięki temu ich odpowiedzialni właściciele, unikając przekarmiania, mogą dłużej cieszyć się ich zdrowiem i optymalną sylwetką.
Czytaj więcej: R. E. Mínguez: Otyłość u psów i kotów. Edra 2020 – LINK.
Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz (specjalistka żywienia klinicznego) od ponad 15 lat zajmuje się profesjonalnym poradnictwem zootechnicznym. Jej porady można znaleźć w wielu czasopismach, jak i specjalistycznych pismach dla lekarzy weterynarii czy hodowców. Uczestniczy w licznych spotkaniach gdzie prowadzi warsztaty i wykłady o prawidłowym odżywianiu zwierząt zdrowych i chorych, w tym na SGGW. Na zdjęciu towarzyszy jej przygarnięty 18 letni kot Banderas.
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.08.2022
Jak dbać o kota długowłosego?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów urzeczonych zarówno wyglądem, jak i charakterem wybranej rasy, decyduje się na zakup długowłosego kota. Do najpopularniejszych przedstawicieli mogących pochwalić się olśniewającą szatą można z pewnością zaliczyć persy, maine coony, koty syberyjskie lub norweskie leśne.
undefined
01.06.2022
Jakie buty wybrać na spacer ze swoim pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przygotowujesz się do tego, by wyprowadzać swojego kota na zewnątrz? Sprawdź, jakiego rodzaju obuwie będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie.
undefined
05.05.2022
Tańsza wizyta u weterynarza? Z naszymi zniżkami to możliwe!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ruszamy z pierwszą taką akcją na rynku zoologicznym w Polsce. Rozpoczęły się megapromocje na wybrane marki i produkty dla zwierząt. Jakie okazje można upolować?
undefined