01.05.2022
Jak bawić się z kotem? Sprawdź, jak zaspokoić potrzeby łowcy!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zabawa jest kotu niezbędna i spełnia potrzeby związane z jego naturą. Jak bawić się z kotem, by zaspokoić jego potrzeby i instynkty?
fot. Shutterstock
Opieka nad zwierzęciem składa się z wielu, niezwykle ważnych elementów, które zawsze trzeba brać pod uwagę, wybierając dany gatunek na swojego towarzysza. Niezbędne jest poznanie natury pupila, która ułatwi zrozumienie jego naturalnych potrzeb. Kot jest urodzonym łowcą, który podczas doby wielokrotnie podejmuje próby związane z polowaniem na zdobycze. Chociaż domowy pupil nie musi myśleć o walce o przetrwanie i szukaniu pożywienia, nie oznacza to, że nie wymaga aktywności stanowiących, chociażby, namiastkę podchodzenia oraz dopadania ofiary. Zabawa jest więc niezbędna zwierzęciu i spełnia potrzeby związane z jego naturą. Jak bawić się z kotem i jak wybrać najlepsze zabawki dla domowego mruczka?
Jak właściwie bawić się z kotem?
Skoro już wiadomo, że kocia zabawa ma odzwierciedlać prawdziwe polowanie, powinna ona zawierać różne elementy z tym związane: polowanie, zabawę ofiarą, jedzenie, higienę oraz odpoczynek. Warto przyjrzeć się każdemu z wymienionych elementów nieco bliżej:
- Polowanie – koty uwielbiają zabawki, które potrafią się ruszać. Opiekun musi w swoim ruchu przedmiotem jak najbardziej symulować prawdziwą ucieczkę ofiary – powolne, a czasem zrywne momenty, aby za chwilę udawać zastygnięcie w miejscu. Warto też na chwilę dać jej zniknąć z pola kociego widzenia, aby mruczek mógł rzucić się do ataku.
- Zabawa ofiarą – tuż po chwyceniu ofiary, kot musi mieć odpowiednią chwilę, podczas której swobodnie się nią nacieszy. Podrzucanie i gryzienie jest normalnym etapem i nie należy zwierzęciu wyrywać jego zdobyczy.
- Jedzenie – tuż po zabawie zwykle następuje konsumpcja ofiary. Opiekun może w tym momencie z powodzeniem zaserwować Brit Care Snack Superfruits, chrupiące, mięsne przysmaki. W ich składzie nie ma zbóż, a szeroki wybór smaków pozwoli dobrać odpowiedni względem preferencji kota. Znany i lubiany kurczak, aromatyczny śledź lub hipoalergiczne białko z owadów to tylko kilka z propozycji, które uzupełnione zostały dodatkowo dodatkiem dobroczynnych ziół i owoców. Dzięki opakowaniu w formie tuby można dodatkowo skusić kota, potrząsając wielokrotnie zamykaną puszką. Grzechotanie z pewnością zwabi ciekawskie zwierzę.
- Higiena i odpoczynek – na samym końcu trzeba dać kotu czas na przeprowadzenie niezbędnej pielęgnacji, czyli spokojne wylizanie i doprowadzenie swojego futerka do porządku. Jest to zupełnie normalne zachowanie, które można zaobserwować również po zjedzeniu codziennej dawki pokarmu z miseczki.
Warto takie sesje zabawowego „polowania” urządzać kilka razy dziennie, o stałych porach. Należy na nie zarezerwować od kilku do maksymalnie kilkunastu minut, aby nie zniechęcić kota. Pamiętaj, że kot zawsze musi chwycić swoją zdobycz! Tylko w ten sposób zaspokoi on swoje potrzeby związane z naturą
Czym bawić się z kotem? Jakie zabawki są najlepsze?
Każde zwierzę ma swoje indywidualne preferencje związane z wyborem ulubionej zabawki. Najważniejsza jest możliwość wygodnego wprowadzenia przedmiotu w ruch. Dużym powodzeniem cieszą się wędki, czyli zabawki w formie długich patyków z atrakcyjnym dla kota zakończeniem. Najczęściej jest to zestaw kolorowych tasiemek, wężyków i piórek, których łapanie to nie lada gratka. Długi patyk jest też wygodny ze względu na fakt, że pozwala zachować dystans od ludzkiej ręki.
Część kotów lubi niewielkie, pluszowe myszki i rybki, które z powodzeniem można „upolować”, a następnie triumfalnie nosić w pysku. Część z nich może zawierać piszczałkę, szeleszczący materiał lub nadzienie z wabika znanego jako kocimiętka albo waleriana. Wybierając nakręcane zabawki, zwróć uwagę, czy nie poruszają się zbyt monotonnie – taka zdobycz nie będzie zbyt interesująca do pupila. Zawsze sprawdzaj, czy przedmiot jest kompletny. Uszkodzone elementy mogą zostać przez kota połknięte albo zwierzę może się o nie boleśnie zahaczyć.
Do czego może prowadzić brak zabawy?
Brak zapewnienia kotu możliwości zabawy może bardzo szybko doprowadzić do tego, że będzie on nieszczęśliwy. Swój dyskomfort może okazać dwojako: część zwierząt staje się wtedy wyraźnie osowiała i apatyczna, inne zaś demonstrują swoją nadmierną zaczepność i agresję. Bardzo często taki kot próbuje bawić się, polując na dłonie lub nogi opiekuna, wyskakując na niego znienacka. Powoduje to oczywiście długo gojące się rany, a także rodzi frustrację. Zabawa jest więc niezwykle ważna. Nie sposób jej bagatelizować szczególnie w przypadku młodych kociąt, które dopiero uczą się otaczającego ich świata. Jej niedostatek nie pozwoli na dostateczny rozwój emocjonalny i motoryczny młodego organizmu. W przypadku dorosłych zwierząt najczęściej można zaobserwować nadmierny wzrost wagi prowadzący do wielu poważnych chorób. Obserwuj swojego kota i postaraj się wybrać dla niego najlepszą propozycję, która trafi w jego gusta. Poświęcenie regularnie czasu na wspólną zabawę pozwoli zbudować ze zwierzakiem głęboką więź.
Zobacz powiązane artykuły
01.08.2022
Jak dbać o kota długowłosego?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów urzeczonych zarówno wyglądem, jak i charakterem wybranej rasy, decyduje się na zakup długowłosego kota. Do najpopularniejszych przedstawicieli mogących pochwalić się olśniewającą szatą można z pewnością zaliczyć persy, maine coony, koty syberyjskie lub norweskie leśne.
undefined
01.06.2022
Jakie buty wybrać na spacer ze swoim pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przygotowujesz się do tego, by wyprowadzać swojego kota na zewnątrz? Sprawdź, jakiego rodzaju obuwie będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie.
undefined
05.05.2022
Tańsza wizyta u weterynarza? Z naszymi zniżkami to możliwe!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ruszamy z pierwszą taką akcją na rynku zoologicznym w Polsce. Rozpoczęły się megapromocje na wybrane marki i produkty dla zwierząt. Jakie okazje można upolować?
undefined