01.04.2022
Kocie nawyki – czego można się spodziewać żyjąc z kotem?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie nawyki potrafią zaskoczyć wielu początkujących opiekunów. Ale nie tylko! Poznaj nietypowe zachowania domowych mruczków.
fot. Shutterstock
„Typowy kot!”. Chyba niejednemu opiekunowi takie słowa cisnęły się na usta, gdy po raz kolejny zauważył pupila, który ruszył w pogoń za papierową kulką lub z powodzeniem strącił na podłogę ramkę z rodzinnym zdjęciem. Koty mają swoje nawyki silnie związane ze swoją niezależną naturą i jeśli masz w planie sprowadzenie do domu czworonożnego przyjaciela, zapoznaj się z nimi odpowiednio wcześniej. Pozwoli Ci to lepiej przygotować siebie i dom na kota, a także sprawi, że zapoznasz się z elementami kociego zachowania. Kocie nawyki z pewnością i tak Cię zaskoczą!
Kocie nawyki: drapanie i gonitwy
Koty uwielbiają drapać rozmaite przedmioty. Dzięki pozycji, jaką przybierają podczas tej czynności, mają szansę na przyjemne rozciągnięcie mięśni, a także zaznaczenie swojego terenu. Drapanie pozwala również utrzymać kotu jego pazury w higienie, bo pomaga usunąć z nich zewnętrzną warstwę. Nie można liczyć na to, że dany osobnik nie będzie tego robił. Jeśli zawczasu nie pomyślisz o specjalnym kocim meblu do pełnienia takich czynności, najpewniej zaryzykujesz żywotność tkaniny na swoim ulubionym fotelu. Modeli drapaków na rynku jest bardzo dużo, najważniejsze, aby wybrać zgodnie z preferencjami czworonoga, np. wysoki, z szeroką leżanką, hamakiem lub budką. Szukaj tylko wśród stabilnych i solidnych konstrukcji, by rozbawiony szaleńczą gonitwą kot nie strącił na siebie ciężkich elementów.
Czasem zwierzęta lubią oddać się intensywnej przebieżce, która pozwala im na wyładowanie nadmiaru nagromadzonej energii. FRAPsy (Frenetic Random Acitivty Periods), czyli „nagłe okresy szaleństwa”, mogą przytrafiać się o różnej porze dnia i nocy. Nie są niebezpieczne, o ile na drodze rozpędzonego zwierzęcia nie stanie nic chwiejnego.
Kocie nawyki: patrolowanie swojego terytorium i strącanie przedmiotów
Dla kotów właściwa organizacja przestrzeni domowej jest niezwykle ważna. Powinno znajdować się na niej dużo kryjówek, atrakcyjnych punktów obserwacyjnych i oczywiście akcesoria przeznaczone wyłącznie do kociego użytku. Dla zwierzęcia będzie niezwykle istotne ich odpowiednie rozlokowanie. Trzeba zorganizować przestrzeń tak, aby poszczególne części kociego umeblowania znajdowały się w oddaleniu od siebie. Kuweta nie powinna stać w pobliżu miejsca odpoczynku, a tym bardziej w sąsiedztwie miski z pokarmem. Brak uszanowania zasad kociego porządku może wiązać się z niechęcią do korzystania z toalety, obojętnością wobec legowiska lub brakiem apetytu.
Udzielenie kotu dostępu do wyższych partii mieszkania pozwoli mu nie tylko na wygodną obserwację domowników z bezpiecznej pozycji, ale także na zwiększenie dawki ruchu. Jeśli masz odpowiednio dużo miejsca, możesz stworzyć kotu prawdziwy plac zabaw w postaci mostków, schodków i legowisk przytwierdzonych do ściany. Zwierzę może niejednokrotnie wskoczyć na półkę i z premedytacją strącić łapą ozdobny flakonik lub doniczkę. Dlatego unikaj stawiania cennych rzeczy blisko krawędzi lub umieść je w zamykanej gablocie. Niewinne przesuwanie przedmiotów ma najczęściej na celu zwrócenie uwagi opiekuna, zresztą zazwyczaj z dużą skutecznością.
Kocie nawyki: spanie w dziwnych miejscach i pozycjach
Dorosłe koty potrafią spać kilkanaście godzin w ciągu doby, a kocięta oraz seniorzy nawet około dwudziestu. Bardzo często zwierzęta te wybierają sobie nietypowe miejsca do drzemek: mało wygodne parapety, gorące okolice grzejników czy laptopy swoich opiekunów. Oczywiście, wśród nich są pasjonaci miękkich legowisk lub budek od drapaków, ale spory procent domowych śpiochów potrafi oddać się przyjemnemu relaksowi niemalże wszędzie. Potrzeba dużej dawki snu jest związana z kocią naturą, która z kolei bardzo często daje znać o swoim zabawowym aspekcie głównie o zmierzchu lub świcie. Organizm tego drapieżnika jest przystosowany do polowania właśnie w takich porach. Jako opiekun nie powinieneś przeszkadzać kotu podczas jego snu, na którego długość będzie miało wpływ również samopoczucie zwierzęcia, pogoda, a nawet to, ile danego dnia zjadł. Jeżeli jednak niepokoi Cię, że zwierzę śpi za mało lub za dużo, skonsultuj ten fakt z lekarzem weterynarii.
Kocie nawyki: przybieganie na dźwięk przygotowywanego jedzenia
Wiele kotów reaguje błyskawicznie na dźwięk otwieranej szafki lub puszki, w której przechowywane jest ich jedzenie. W mgnieniu oka potrafią one znaleźć się tuż obok Ciebie, ocierać się o Twoje nogi i przymilnie mruczeć. Dobór wysokiej jakości pożywienia jest niezmiernie ważny w życiu każdego zwierzęcia, ponieważ pomaga zadbać o jego zdrowie. Propozycja, jaką jest karma Brit Care Sensitive Insect & Fresh Herring gwarantuje smakowity posiłek dzięki zawartości świeżego śledzia, który kusi swoim zapachem także wybredne zwierzęta. Bezzbożowa formuła tej karmy oparta jest na białku pochodzącym z owadów, które pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych. Wysoka przyswajalność i kompozycja pozwalająca dbać o kondycję skóry i sierści szczególnie sprawdzi się u zwierząt wrażliwych.
Niekwestionowanym atutem związanym z wyborem tej karmy jest fakt dbałości o środowisko. Hodowla owadów pozwala ograniczyć negatywny wpływ na planetę poprzez ograniczenie śladu węglowego, wpisanie się w ideę zero waste i obniżenie zużycia wody. Jeśli nie jesteś pewien, jak Twój kot zareaguje na tę karmę, zacznij od najmniejszej dostępnej gramatury, 400g.
Specyficzne kocie nawyki
Kocia natura jest specyficzna i nie do końca odgadniona. Jest to bardzo ważny aspekt, dzięki któremu można poznawać zwyczaje tego drapieżnika niemal przez całe jego życie. Wiele cech będzie również indywidualnych dla każdego pupila, co z pewnością są w stanie potwierdzić opiekunowie większej liczby zwierząt.
Dowiedz się więcej o karmach Brit Care!
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined