06.11.2017
Co za dużo, to niezdrowo
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie podziwiasz harmonijny ruch Twojego kota.
fot. Purina One
Także codziennie odżywiasz swojego kota, starając się zapewnić mu odpowiednią dawkę witalności, by cieszył Twoje oczy. Ogromnie ważne jest, aby tak dobrać karmę do jego potrzeb, by widocznie zapewnić mu optymalne zdrowie poprzez układ trawienny, każdego dnia z karmą Purina® ONE®
Taniec – ocieraniec
Gdy sięgasz aby napełnić jego miseczkę, odbywa się istny rytuał, który w każdym domu wygląda troszkę inaczej. Niektóre koty głośno domagają się jedzenia, inne wymownie patrzą wywołując wyrzuty sumienia we właścicielu, a jeszcze inne wykonują karkołomną ósemkę wokół naszych nóg, aż z naelektryzowanych rajstop idą iskry…. Tak nasze koty lubią jeść. Ale czasem z nudów które głównie im towarzyszą kotu w ciągu dnia, zdarza się że jedzą zbyt dużo jeśli mają zbyt dużo podane w misce.
Przejadanie się może przyczyniać się do licznych problemów ze zdrowiem, a do najpowszechniejszych należą:
- nadwaga i otyłość;
- choroby dróg moczowych (stany zapalne, kamica);
- problemy z poruszaniem się (także złamania);
- cukrzyca;
- choroby przewodu pokarmowego (objawiające się biegunką czy zaparciami).
Generalnie pokarm trafia najpierw do układu trawiennego kota – i trudno się dziwić że gdy trafia go dużo za dużo, najpierw układ pokarmowy a potem sam kot choruje….
Ile powinien jeść kot?
Tyle ile się należy! A należy się zależnie od tego jaka jest masa ciała naszego kota (prawidłowa) oraz jaki jest jego poziom aktywności i wiek. Z wiekiem spada spontaniczna aktywność kotów, więc rozwijający się kociak będzie miał nawet 2 x większe potrzeby niż zrównoważony starszy kot. Także inną aktywność będą przejawiać niektóre rasy kotów, jedne będą bardziej ospałe (np. persy) inne bardziej aktywne (np. koty syjamskie). Kotu który już ma zaokrąglone boczki, też powinniśmy ograniczać podaż jedzenia, aby osiągnąć prawidłową i bezpieczną dla zdrowia sylwetkę.
Przeciętny kot waży około 4 kilogramów. Dla takiego kota dzienna porcja jedzenia to około filiżanki suchej karmy (ok.70g) lub duży kubek jedzenia wilgotnego (4-5 saszetek).
Oczywiście łącząc podawanie pokarmu suchego i wilgotnego w ciągu dnia, należy zadbać o odpowiednie proporcje np. pół filiżanki suchej karmy (ok. 35g) + 2 saszetki.
Takie proporcje karmy pełnoporcjowej gwarantują optymalną podaż energii i bezpieczne zbilansowanie wszystkich kilkudziesięciu składników odżywczych niezbędnych w diecie kota.
A jak chcemy coś dodać?
Pamiętaj, że pokarmy uzupełniające (przysmaki, jedzenie domowe, niektóre saszetki mokre), to niezbilansowane przekąski. Przekąski nie powinny stanowić więcej jak 10% porcji codziennej diety, aby nie zaburzyć proporcji ważnych składników odżywczych. Czyli powinny mieścić się na 2 dużych łyżkach. Jeśli Twój kot trawi mleko i nie wywołuje u niego niestrawności, to jako przekąskę możesz mu bezpiecznie w ciągu dnia podać 2 duże łyżki.
Warto wiedzieć, że często podawane ludzkie przekąski, jak plaster sera czy wędliny ma tyle samo kalorii co cała saszetka mokrego jedzenia dla kota. Niestety wędliny i sery zawierają też kilkanaście razy więcej składników mineralnych takich jak np.fosfor, który uszkadza kocie wrażliwe nerki. Nawet podawane sporadycznie, od czasu do czasu w niewielkich ilościach podstępnie szkodzą prowadząc do większej wrażliwości czy chorób przewlekłych naszego kota. Naprawdę dbając o swojego kota, będziesz dawać mu jedzenie, które mu widocznie służy jak Purina® ONE®. Będziesz mógł cieszyć się jego widocznym zdrowiem, dostarczając codzienną porcję witalności wraz ze smakowitym jedzeniem dobranym do jego indywidualnych potrzeb.
Autor: dr n.wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka żywienia klinicznego
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.01.2025
Jak poprawić jakość kocich posiłków? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
By poprawić jakość kocich posiłków, oprócz podawania kotu karmy z dobrym składem, możemy również zmienić cały rytuał karmienia! Jak to zrobić?
undefined
29.12.2024
Puszki czy saszetki – które rozwiązanie dla kogo?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Oprócz dużego wyboru rodzajów i smaków, producenci karm oferują też różne typy opakowań. Które lepsze: puszki czy saszetki? Poznaj ich wady i zalety!
undefined
01.08.2022
Jak dbać o kota długowłosego?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów urzeczonych zarówno wyglądem, jak i charakterem wybranej rasy, decyduje się na zakup długowłosego kota. Do najpopularniejszych przedstawicieli mogących pochwalić się olśniewającą szatą można z pewnością zaliczyć persy, maine coony, koty syberyjskie lub norweskie leśne.
undefined