14.05.2022
Kot egipski mau jednym z najszybszych kotów świata!
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Gepardy automatycznie kojarzą nam się z kocią Formułą 1. Jakie są inne gatunki i rasy kotów słynące z prędkości? Oto przykłady 5 najszybszych kotów świata.
fot. Shutterstock
Mruczki słyną z gibkości, zwinności i gracji w poruszaniu się. Powiedzenie „kocie ruchy” nie wzięło się znikąd… Jednak niektóre rasy słyną także z niezwykłej prędkości, którą mogą rozwinąć. Na pewno nie spodziewaliście się, że w tym gronie znalazł się także udomowiony mruczek. Poznajcie przykłady 5 najszybszych kotów świata.
Najszybsze koty świata – TOP 5
Serwal afrykański
Jest to jeden z najzwinniejszych dzikich kotów. Często nazywa się go kuzynem geparda. Zamieszkuje afrykańskie obszary na południu od Sahary, oprócz strefy lasów deszczowych i południowego krańca kontynentu. Kończyny serwala przypominają nogi geparda, jednak serwal ma dłuższe stopy, dzięki czemu jest doskonałym skoczkiem. W skoku osiąga wysokość nawet do 3 metrów i może wylądować aż 4 metry dalej – i to bez rozbiegu! Jest bardzo sprawnym zwierzęciem. Potrafi osiągnąć prędkość wynoszącą aż 80 kilometrów na godzinę. Jest drugim najszybszym kotem świata – tuż po gepardzie. Dzięki swojej zwinności świetnie poluje.
Gepard
Wspomniany gepard to nie tylko najszybszy kot… to najszybsze zwierzę lądowe świata. Występuje w Afryce i południowo-zachodniej Azji. Prędkość, którą może osiągnąć na krótkich dystansach, wynosi od 100 do 120 kilometrów na godzinę. Ponadto dziki kot uzyskuje ją w ciągu zaledwie 3 sekund. Gepard posiada charakterystyczne długie kończyny i elastyczny kręgosłup. Ma także duże nozdrza i obszerne płuca, co ułatwia oddychanie. Charakteryzują go też niechowające się, tępe, lekko zakrzywione pazury, umożliwiające lepszą przyczepność. Te oryginalne pazury dają możliwość gwałtownych zwrotów kierunku podczas biegu. Niewyobrażalna prędkość geparda czyni go świetnym łowcą – polowanie trwa zwykle około 20 sekund. Jeśli w ciągu minuty kot nie złapie ofiary, to przestaje ją ścigać.
Kot rdzawy
Teraz przejdźmy do mniej oczywistych przykładów – kot rdzawy, zwany inaczej kotkiem rudym, to dziki kot, jednak o niezwykle małych rozmiarach. Jest to najmniejszy kot świata – długość jego ciała, nie wliczając ogona, wynosi od 35 do 48 centymetrów. Kotek rudy zamieszkuje lasy Indii i wyspy Sri Lanki. Niech nie zmyli was jednak rozkoszność wyglądu tego malca, ponieważ jest on drapieżnikiem, tak samo jak jego więksi koci bracia. Ponadto jest bardzo szybki - potrafi osiągnąć prędkość 80 kilometrów na godzinę. Podczas polowania na gryzonie, żaby, owady czy ptaki wykorzystuje swoją szybkość i zwinność ruchów.
Margaj
Kolejny mały dziki kot słynący z rozwijanej przez siebie prędkości to margaj. Żyje w Ameryce Południowej i Środkowej. Jest świetnym łowcą, niczym wiewiórka potrafi przeskakiwać z jednej korony drzewa na drugą. Pomagają mu w tym jego rozczapierzone palce. Może pokonywać w ten sposób dystanse do 4 metrów. Ponadto jest bardzo szybki - osiąga niespełna 50 kilometrów na godzinę w biegu. Oprócz umiejętności łowieckich nie odbiera mu się także niezwykłej urody. Często nazywa się go najpiękniejszym dzikim kotem. Margaj ma największe oczy ze wszystkich małych kotowatych, co nadaje mu niespotykanego uroku i słodyczy.
Kot egipski mau
To wyjątkowy osobnik znajdujący się na naszej liście, ponieważ należy do grona kotów domowych. Współczesny mau to potomek starożytnych egipskich kotów, a niektórzy uważają go za protoplastę mruczków domowych. Faktycznie jest to jedna z najstarszych ras udomowionych. Kot egipski mau zaczął być hodowany w latach 50. XX wieku. Najprawdopodobniej pierwszą hodowlę tego kota założyła Natalia Trubacka – rosyjska księżniczka. Mimo faktu, iż mau jest pupilem domowym, potrafi rozwijać dużą prędkość… Może ona wynosić nawet do 50 kilometrów na godzinę. Ten wynik daje mruczkowi domowemu miejsce w rankingu najszybszych kotów świata u boku wielkich dzikich drapieżnych istot.
źródło: a-z-animals.com
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
5 najpiękniejszych czarnych ras kotów. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ulubiony kolor? Czarny! Czarny jest jedną z naszych ulubionych barw. Tymczasem czarne koty już nie cieszą się taką popularnością. Dlaczego? Przedstawiamy najpiękniejsze czarne rasy kotów!
undefined
06.11.2023
Jaka rasa kota jest najlepsza dla rodzin z dziećmi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekując się kotem, dzieci uczą się rozumieć potrzeby innych istot, co stanowi podstawę budowania zdrowych relacji interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to duża odpowiedzialność i jest ono dla rodzica – nie dla malucha.
undefined
05.11.2023
Kot wielorasowy a europejski – dlaczego tak często je mylimy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dachowce potocznie określa się kotami europejskimi. Taką terminologią posługują się też niektórzy lekarze weterynarii. Choć z pozoru niczym się od siebie nie różnią, to taka klasyfikacja jest błędna.
undefined