16.04.2024
Jaguarundi – tajemniczy krewny pumy
Save Wild Cats Foundation
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ameryka Południowa to dom dla wielu gatunków kotów – jaguarów, pum, ocelotów, margajów, ale i dosyć mało popularnych jaguarundi. Gatunek ten występuje na znacznej części kontynentu, ale jego populacja zmniejsza się wraz z postępującą wycinką lasów.
fot. Save Wild Cats Foundation
Systematyka jaguarundi
Jaguarundi należy do monotypowego rodzaju Herpailurus, a jego najbliższym krewnym jest puma płowa – gatunek zdecydowanie większy różniący się od jaguarundi. Co ciekawe, pierwotnie zaliczano ten gatunek do rodzaju Felis, tuż obok żbika czy kota domowego. Następnie badacze połączyli jaguarundi w jeden rodzaj razem z pumą, aby w końcu w 2017 roku uznać go za takson monotypowy Herpailurus yagouaroundi.
Gatunek ten, razem z pumą i gepardem, choć wszystkie różnią się od siebie zdecydowanie, zaliczany jest do linii filogenetycznej Puma, która z kolei wchodzi w skład podrodziny małych kotów – Felinae. Od innych małych kotów Ameryki Południowej jaguarundi różni także liczba chromosomów, która wynosi 38, a nie 36 jak u gatunków z linii ocelota.
Różne kolory sierści jaguarundi
Jaguarundi to kot, który pewnymi swoimi cechami bardziej przypomina łasicę lub kunę niż innych przedstawicieli swojej rodziny. Mowa tu np. o wydłużonym ciele i krótkich łapach. Gatunek ten osiąga masę ciała w przedziale 3,5-7 kg. Samce są zazwyczaj nieco większe od samic.
Wyróżniane są dwie podstawowe odmiany kolorystyczne – szara oraz ruda. Co ciekawe, podobne odmiany kolorystyczne występują u złotokota afrykańskiego – gatunku, który żyje w podobnym klimacie, ale kilka tysięcy kilometrów dalej – w Afryce. Jest to niezwykły przykład, jak ewolucja u różnych gatunków z różnych linii rozwojowych może iść niezależnie w podobnym kierunku.
W jednym miocie mogą urodzić się młode zarówno szare, jak i rude. Obserwacje wskazują jednak, że ruda odmiana dominuje na terenach otwartych, podczas gdy w lasach przeważa szary kolor sierści.
Występowanie jaguarundi
Jaguarundi zamieszkują różnorodne siedliska, od tropikalnych lasów deszczowych po pustynie i cierniste zarośla. Można je również znaleźć w lasach mglistych, namorzynach na pampie. W przeciwieństwie do margaja, czy ocelota, jaguarundi mogą żyć również na terenach otwartych.
Jaguarundi dobrze odnajduje się, żyjąc blisko człowieka, dosyć łatwo przychodzi mu zasiedlanie wtórnych lasów. Zasięg występowania tego gatunku rozciąga się od środkowej Argentyny na południu po północny Meksyk, przez Amerykę Środkową i Południową na wschód od Andów. Historycznie gatunek ten występował także w Stanach Zjednoczonych, lecz prawdopodobnie wszystkie osobniki zostały wybite. Do 2017 roku populacja żyjąca historycznie na Florydzie była wyróżniana jako oddzielny podgatunek – Gulf Coast jaguarundi.
Oportunista w świecie kotów
Zdolność dostosowywania się do różnych sytuacji i zmiennego środowiska może być kluczem do niezłej sytuacji tego gatunku w środowisku naturalnym. Jaguarundi prowadzą zarówno nocny, jak i dzienny tryb życia, zamieszkują całą gamę siedlisk, potrafią pływać i wspinać się na drzewa. Również wachlarz ofiar, na jaki ten gatunek poluje, jest szeroki – małe ssaki, ptaki, gady, płazy, czy bezkręgowce, a nawet małpy marmozety, oposy, drób domowy i ryby.
Na szczęście dla jaguarundi nie są one wyjątkowo cennym trofeum, a ich skóry nie mają wysokiej wartości. To wszystko sprawia, że Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) klasyfikuje ten gatunek jako takson najniższej troski. W przyszłości poważnym zagrożeniem dla jaguarundi stać się może niszczenie i fragmentacja siedlisk, co może zniszczyć istniejące korytarze ekologiczne.
Założona w 2019 roku, Fundacja Save Wild Cats jest zaangażowana w ochronę najbardziej zagrożonych gatunków dzikich kotów. Naszym głównym celem jest badanie i doskonalenie metod pozyskiwania komórek rozrodczych oraz zbierania materiału genetycznego. W długoterminowej perspektywie chcemy wykorzystać metody wspomaganego rozmnażania do odtworzenia zagrożonych gatunków i zwiększenia populacji dzikich kotów.
Zobacz powiązane artykuły
09.04.2024
Ryś iberyjski – historia kota, który otarł się o wymarcie
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ryś iberyjski, zwany też hiszpańskim, jest mniejszym krewnym występującego w Polsce rysia eurazjatyckiego. Historia tego gatunku położyła na szali jego istnienie, gdy pod koniec XX wieku populacja spadła do ilości poniżej 100 osobników. Dziś, na szczęście, dzięki staraniom przyrodników, liczebność gatunku rośnie.
undefined
26.03.2024
Tygrys sumatrzański – najmniejszy z największych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Tygrysy uznawane są powszechnie za największy gatunek wśród kotowatych. I rzeczywiście tak jest – tygrys amurski (zwany też syberyjskim) może osiągać masę ciała zdecydowanie powyżej 200 kg. Jest jednak podgatunek tygrysa, którego masa ciała jest znacznie mniejsza i waha się w przedziale 90-130 kg, czyli nawet dwa razy mniej niż u jego kuzyna z Syberii.
undefined
05.03.2024
Czy to najlepszy koci skoczek? Poznaj wyjątkowe zdolności serwala!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Serwale z ich smukłymi nogami, długimi uszami i cętkowanym ciałem to wybitni specjaliści w skokach. W ten sposób przystosowali się do życia na rozległych afrykańskich sawannach. Te koty, łączące w sobie elegancję i siłę, potrafią bić rekordy w polowaniach dzięki swojej zdolności do skakania na wysokość do 3 metrów w celu złapania ptaków w locie.
undefined