18.06.2021
Czy koty lubią, kiedy do nich mówimy?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wiele osób, choć czuje się nieswojo, to i tak rozmawia z kotami. Pytanie jednak brzmi, czy koty lubią, kiedy do nich mówimy.
fot. Shutterstock
Prawdopodobnie każdy opiekun rozmawia ze swoim kotem. Niektórzy wygłaszają długie przemówienia, inni naśladują kocią wokalizację, a jeszcze inni mówią do pupila jak do dziecka. Sposobów porozumiewania się kocich opiekunów z mruczkami jest naprawdę sporo. Czy rozmawianie z kotem jest dziwne? Na pewno nie dla prawdziwego kociarza. A jak to jest z mruczkami? Udowodniono już, że koty są w stanie rozpoznać pojedyncze, często powtarzane słowa, ale czy lubią, kiedy do nich mówimy?
Rozmowa z kotem
Koty doskonale wiedzą, kiedy ktoś się do nich zwraca, jednak często zdarza im się to po prostu ignorować. W rzeczywistości nie wszystkie rozmowy z mruczkiem są jednostronne – o czym na pewno doskonale wiedzą wszyscy kociarze. Z biegiem lat komunikacja między kotami a ludźmi znacznie ewoluowała – mruczki rozumieją i wiedzą o nas więcej niż my o nich. Ponadto miauczą one głównie do ludzi, a nie do innych kotów.
Czy koty lubią, kiedy do nich mówimy? To pytanie nurtuje nie tylko kocich opiekunów, ale też naukowców z Tokijskiego Uniwersytetu, którzy postanowili znaleźć konkretne odpowiedzi. Marilyn Krieger, behawiorystka kotów zauważyła, że podczas rozmowy z kotami najważniejszy jest ton i głośność głosu, które mają wpływ na to, czy zwierzę czuje się wówczas bezpieczne, czy zagrożone. Jest to o tyle istotne, że koty potrafią rozpoznawać ludzkie nastroje i emocje. Zatem koty lubią, kiedy do nich mówimy, ale tylko wtedy, gdy przemawiamy do nich spokojnym, kojącym i delikatnym głosem. Mruczki są wówczas bardziej skłonne do nawiązania interakcji z człowiekiem, a nawet do wymiany zdań (czytaj miauków).
Korzyści z rozmawiania z kotem
Skoro już wiemy, że koty lubią, kiedy do nich mówimy odpowiednim tonem głosu, to warto też poznać powody i korzyści, dla których należy to robić. Rozmowa z kotem przede wszystkim pomaga zdobyć zaufanie mruczka, a także wzmacnia więź między zwierzęciem a opiekunem. Spokojny ton głosu ulubionego człowieka uspokaja kota, łagodzi jego niepokój i lęk, a także sprawia, że czuje się on bezpiecznie. Rozmowa z kotem jest korzystna nie tylko dla niego, ale także dla ciebie. Może sprawić, że poczujesz się mniej samotny, twój umysł zostanie oczyszczony, a twoje samopoczucie ulegnie poprawie.
Pomyśl więc o rozmowie ze swoim kotem tak, jak o rozmowie z bliskim przyjacielem czy ukochaną osobą. Więcej o tym, dlaczego warto rozmawiać z kotem, przeczytasz TUTAJ. A skoro już dobrnąłeś do końca, możesz przedyskutować niniejszy artykuł ze swoim kotem. Koniecznie napisz nam też w komentarzu, jak często rozmawiasz z mruczkiem.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
13.03.2025
Czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje się oczywiste, że koty wiedzą, kiedy inny kot jest chory. Niezwykle trudno to jednak udowodnić! Wszystko dlatego, że to kwestia emocji i zmysłów.
undefined
18.02.2025
5 ciekawostek o trójkolorowych kot(k)ach
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbiamy je za niezwykłe wzory na futerku, od których trudno oderwać oczy. Nie każdy wie, że z tym nietypowym umaszczeniem tricolor wiąże się sporo interesujących ciekawostek!
undefined
17.02.2025
Dzień Kota 2025 – skąd się wziął i jak obchodzą go w innych krajach?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dzień Kota to wyjątkowe święto, w trakcie którego rozpieszczamy swoje mruczki, ale i zwracamy uwagę na potrzeby zwierzaków bezdomnych i wolno żyjących. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym dniu? Jak obchodzi się go w innym państwach?
undefined