17.02.2025
Dzień Kota 2025 – skąd się wziął i jak obchodzą go w innych krajach?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dzień Kota to wyjątkowe święto, w trakcie którego rozpieszczamy swoje mruczki, ale i zwracamy uwagę na potrzeby zwierzaków bezdomnych i wolno żyjących. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym dniu? Jak obchodzi się go w innym państwach?
fot. Shutterstock
Dzień Kota po raz pierwszy w Polsce
Pierwsze obchody oficjalnego Dnia Kota miały miejsce 19 lutego 2006 roku, choć na świecie święto to ma o wiele dłuższą tradycję. Z czasem datę przeniesiono na 17 lutego. Pomysł na ten szczególny dzień był inicjatywą Wojciecha Alberta Kurkowskiego, który był wówczas redaktorem naczelnym miesięcznika „Kot”. Do akcji dołączył się Cat Club Łódź. Pierwotnie w tym szczególnym dniu kluby felinologiczne, które hodowały koty rasowe, organizowały zbiórki na rzecz bezdomnych mruczków.
W 2010 roku, kiedy gazeta przestała istnieć, organizację Dnia Kota przejęły Fundacja Viva! oraz stacja TVP Warszawa, która miała wówczas programy poświęcone zwierzętom. Tradycją pozostało angażowanie się hodowli w zbieranie środków na koty bezdomne i wolno żyjące, zwłaszcza że luty jest miesiącem zimowym, kiedy ich sytuacja nie jest łatwa. Dziś w tym szczególnym dniu o losie zwierząt przypominają organizacje prozwierzęce, wolontariusze, ale w akcje angażują się też lokalne społeczności czy szkoły.
Dzień Kota w innych krajach
Światowy Dzień Kota ma swoje korzenie we Włoszech. Święto to zostało ustanowione w 1990 roku z inicjatywy dziennikarki Claudii Angeletti, która pisała dla magazynu „Tuttogatto” („Wszystko o kotach”). Zorganizowała ona ankietę wśród czytelników, pytając, jaki dzień powinien zostać uznany za święto kotów. Wybór padł na 17 lutego. Ustanowienie święta miało pomóc w zmianie negatywnego wizerunku kotów, szczególnie czarnych, które często były niesłusznie kojarzone z przesądami. Dzięki tej inicjatywie Dzień Kota we Włoszech stał się jednym z pierwszych kocich świąt na świecie, a z czasem inne kraje zaczęły wyznaczać własne daty dla tego wyjątkowego dnia.
W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia Kota przypadają na 29 października, a w Kanadzie – 8 sierpnia. W ich trakcie dużą wagę przykłada się do zwiększenia świadomości opiekunów na temat kocich potrzeb. Zwraca się też uwagę na problem kociej bezdomności i adopcji.
Japonia ma swój Dzień Kota niedługo po naszym, bo 22 lutego. Dlaczego? Przyczyna jest bardzo ciekawa – data ta przypomina słowa „nyan nyan nyan”, które oznaczają po prostu... „miau miau miau”! Tutaj tradycja obchodów Dnia Kota jest o wiele dłuższa. Podczas tego święta Japończycy skupiają się na pozowaniu do zdjęć z kotami. W wielu restauracjach można też kupić inspirowane kotami... dania! W niektórych miastach, takich jak Tokio i Kioto, odbywa się „marsz kotów” – wydarzenie, w którym uczestnicy przebierają się za koty i przechodzą ulicami miasta. Impreza ma na celu promocję adopcji bezdomnych kotów i edukację na temat ich dobrostanu.
Rosyjski Dzień Kota przypada na 1 marca, co ma być związane z obchodami wiosny, której mruczek w tym kraju jest symbolem. W trakcie Dnia Kota odbywają się tam liczne konkursy, a wiele restauracji otwiera się na gości z kotami. Rosjanie wierzą, że mruczki mają zdolność leczenia – kładą się na chore miejsce i „wyciągają” z niego chorobę.
Jak obchodzić Dzień Kota 2025?
Dzień Kota to doskonała okazja, by pokazać swojemu mruczkowi, jak bardzo go kochasz! Niezależnie od tego, czy twój kot to energiczny odkrywca, czy leniwy książę poduszek, możesz uczcić to święto w wyjątkowy sposób. Oto kilka pomysłów:
- Nowa zabawka lub drapak – Koty uwielbiają niespodzianki! Zaopatrz go w nową zabawkę interaktywną na czas, kiedy nie ma cię w domu, nowa myszka, piłeczka czy drapak również mogą sprawić mu mnóstwo radości.
- Zrób kocią ucztę – podaruj mu smaczne, ale i zdrowe przekąski! Może w nowej, eleganckiej miseczce?
- Pamiętaj o zabawie – wybierz dwie pory w ciągu dnia, które poświęcimy tylko na zabawę z kotem – wystarczy 15 minut z wędką!
- Dodatkowa porcja pieszczot – spędź z kotem czas na odpoczynku i czułościach. Głaskanie, delikatny masaż, czy zadbanie o futerko pozwolą wam zbliżyć się do siebie.
Pamiętajmy też, że dbanie o kocie potrzeby jest naszym obowiązkiem nie tylko w Dzień Kota, ale i we wszystkie inne dni w roku!
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.03.2025
Czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje się oczywiste, że koty wiedzą, kiedy inny kot jest chory. Niezwykle trudno to jednak udowodnić! Wszystko dlatego, że to kwestia emocji i zmysłów.
undefined
18.02.2025
5 ciekawostek o trójkolorowych kot(k)ach
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbiamy je za niezwykłe wzory na futerku, od których trudno oderwać oczy. Nie każdy wie, że z tym nietypowym umaszczeniem tricolor wiąże się sporo interesujących ciekawostek!
undefined
04.02.2025
Jak wspierać bezdomne i wolno żyjące koty zimą? Sprawdź, co możesz zrobić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zima to okres szczególnie trudny dla bezdomnych zwierząt, zwłaszcza dla kotów, które zmagają się z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Wiele na to możemy jednak poradzić my, ludzie. Sprawdźmy, z jakimi problemami bezdomne koty muszą się zmagać podczas mroźnych miesięcy i jak możemy im pomóc.
undefined