26.01.2022
Jak zrobić legowisko dla kota? Porady DIY
Natalia Borzuta
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto samodzielnie przygotować legowisko dla swojego kota, a także jakie materiały najlepiej się do tego nadadzą!
Fot. Shutterstock
Gdzie śpi twój kot? W legowisku, na parapecie, pod łóżkiem? Nasze mruczki to niezależne i dumne zwierzęta, które na widok nowego legowiska, jeszcze pachnącego sklepowym magazynem, często jedynie prychną. Koty uwielbiają ciasne zakamarki, lubią mieć podczas drzemki dach nad swoją głową, dlatego niektóre kociaki rzadko kiedy korzystają z typowego kupnego posłania. Co wtedy? Warto postawić na DIY! Jak zrobić legowisko dla kota samodzielnie?
DIY. Jak zrobić legowisko dla kota?
Zrobienie posłanka dla naszego pupila może być nie tylko bardzo proste i przyjemne, lecz także tanie! Dlatego warto pomyśleć o przygotowaniu specjalnego miejsca dla swojego mruczka własnoręcznie.
Zasada numer jeden: Koty kochają kartony!
Jeśli po udanych zakupach lub przeprowadzce nie zdążysz wyrzucić z mieszkania kartonowego pudła, możesz być pewny, że mruczek już się w nim zadomowił! Właśnie dlatego warto jest wykorzystać zwykłe kartonowe pudło w celu zbudowania specjalnego domku dla kota. Mruczek będzie zachwycony! Jak wykorzystać karton? To proste!
Potrzebujemy jednego średniej wielkości, kwadratowego kartonu, starej dużej koszulki i przyjemnego w dotyku kocyka. Z kartonu odcinamy „klapy”, zostawiając jeden bok kartonu pusty. Od góry (od strony, z której wycięliśmy klapy) zakładamy na karton koszulkę, w taki sposób, żeby otwór na głowę znalazł się pośrodku pustego boku kartonu. W ten sposób zrobimy wejście do kartonowej budy. Żeby jednak konstrukcja była stabilna, koszulkę podwiązujemy od spodu kartonu, a rękawy, które wiszą po bokach albo ucinamy, albo wkładamy „do wewnątrz”. Teraz wystarczy, że włożymy do środka kocyk i gotowe!
Jeśli nie chcesz używać koszulki, możesz legowisko z kartonu własnoręcznie udekorować. W tym celu przydadzą się flamastry, naklejki i wyklejanki. Pamiętaj tylko, żeby upewnić się, że elementy, z których wykonasz ozdoby, nie będą szkodliwe dla kotów!
Możesz także wykorzystać więcej niż jeden karton. Jeśli użyjesz odpowiednio mocnej taśmy klejącej i podkleisz kartony od środka, spróbuj zbudować kocią wieżę. Wystarczy wyciąć otwór w pierwszym i ostatnim kartonie, tak, żeby mruczek mógł zarówno wejść do środka, jak i wydostać się po wejściu na samą górę. W środkowym kartonie natomiast możesz wyciąć okienka, które pozwolą twojemu pupilowi obserwować otoczenie z bezpiecznej kryjówki. Jeśli w środku umieścisz ciepły kocyk mruczek będzie zachwycony!
Jak zrobić legowisko dla kota? Wykorzystaj skrzynki po warzywach!
Jeśli masz „na zapleczu” stare drewniane skrzynki po warzywach lub owocach to wiedz, że one też mogą stać się głównym budulcem legowiska dla twojego kota. Dobrze jest jednak najpierw wygładzić strukturę skrzynki papierem ściernym. Następnie możesz wykorzystać starą poduszkę albo kupić najprostszą poduszkę za niecałe 10 złotych w dowolnym sklepie meblowym i włożyć do środka skrzynki. Dodaj kocyki, ulubione maskotki twojego mruczka i gotowe!
Dla chętnych jest oczywiście opcja przemalowania skrzyneczki na dowolny kolor. To zapewni dodatkową zabawę i satysfakcję z budowania posłanka na mruczka.
A może trochę vintage? Jeśli masz schowane gdzieś w piwnicy stare meble, walizki lub oldschoolowy telewizor, warto dać im nowe życie! Spójrz, jakie wyjątkowe legowiska dla kota można z nich stworzyć.
Dlaczego jeszcze warto zrobić legowisko dla kota?
Własnoręczne przygotowywanie posłania dla kota może odbywać się także w obecności reszty domowników. Jeśli mamy dzieci, które z niecierpliwością czekają na swojego pierwszego kotka, warto włączyć je w proces tworzenia. Dzieci mają różne pomysły i czasem nie zdają sobie sprawy, że zwierzęta nie zawsze mają humor do psot.
Warto więc wytłumaczyć najmłodszym, przy okazji wspólnej pracy nad legowiskiem, kocie zwyczaje. Dobrze jest powiedzieć dzieciom, że o ile mruczki lubią zabawę, nie zawsze mają na nią ochotę. Dzięki temu, jeśli maluch zobaczy śpiącego we wspólnie przygotowanym legowisku kota, jest mniejsze ryzyko, że zacznie go na siłę wybudzać.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined
15.10.2024
Uzębienie kota skrywa wiele tajemnic! Oto 4 ciekawostki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uzębienie to prawdziwe dzieło sztuki. Skrywają wiele ciekawych funkcji oraz interesujących rozwiązań.
undefined