23.05.2022
Macica w kształcie diabła... czyli genitalia kotki bez tajemnic
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Macica w kształcie diabła…? I co jeszcze? Jakie tajemnice skrywają genitalia kotki. Czy tak jak u samców, są tam jakieś kolce i haczyki?
Fot. Shutterstock
- Czy kotki mają łechtaczkę?
- Owulacja tylko w razie potrzeby
- Macica w kształcie diabła
- Czy kotki mają błonę dziewiczą?
Tak samo jak ludzkie części intymne, genitalia kotki kryją w sobie mnóstwo sekretów. Czy kotka ma łechtaczkę? A wiedzieliście, że jej macica wyglądem wielu osobom przypomina diabła? Co wiecie o błonie dziewiczej u zwierząt? Poniżej przeczytacie fakty dotyczące części intymnych kotek bez owiania jakimkolwiek tabu.
Genitalia kotki bez tajemnic
Czy kotki mają łechtaczkę?
Owszem, samiczki kota mają łechtaczkę, która jest umiejscowiona dość głęboko. Podobnie jak u kobiet, jest położona blisko wejścia do pochwy, nie jest jednak tak bardzo odsłonięta, jak ta kobieca. Nie jest to dziwna zależność, ponieważ samce kotów mają na penisach kolce i haczyki, które nie pozwalają członkowi za łatwo wysunąć się z pochwy samiczki. Podrażnienie wywołane przez kolce penisa jest konieczne do wzbudzenia owulacji. Dlatego łechtaczka jest nieco bardziej ukryta… Matka Natura wszystko „przemyślała”. Jednakże ból spowodowany choćby muśnięciem łechtaczki kolcami i haczykami musi być przeogromny... Wiemy przecież, jak wrażliwym narządem jest łechtaczka…
Owulacja tylko w razie potrzeby
Jak można wywnioskować z tego, co napisaliśmy powyżej, chociaż kotka w rui jest gotowa do współżycia, to jajeczka uwalniają się dopiero po odbyciu stosunku seksualnego. To ból i podrażnienia spowodowane przez kolce i wypustki na penisie partnera pobudzają jajeczkowanie.
Macica w kształcie diabła
Ludzka macica przypomina bardziej gruszkę bądź głowę byka. Dzieje się tak dlatego, że u nas jajniki dotykają szyjki macicy – w pewien sposób zamykając konstrukcję. U samiczek kota jest inaczej: macica ma kształt litery ‘Y’, a niektórym może skojarzyć się z diabłem, którego „rogi” z jajnikami na końcach sterczą ku górze.
Macica kota ma dwa „rogi” wychodzące z głównego korpusu narządu. Kocięta rosną w tych odnogach macicy, a każdy rozwijający się kociak i jego łożysko są utrzymywane na swoim miejscu w specjalnym worku zwanym kosmówką omoczniową – jak podaje strona catster.com.
Czy kotki mają błonę dziewiczą?
Mnóstwo ssaków ma błonę dziewiczą… psy, koty, krowy, a nawet słownie. Stąd nie powinniśmy myśleć, że idea dziewictwa ujmowana wyłącznie jako konstrukt społeczny jest czymś charakterystycznym tylko dla ludzi (przecież zwierzęta nie czekają na noc poślubną itp.). To Matka Natura wyposażyła samice ssaków w błonę dziewiczą, gdyż hymen (błona) pełni funkcję stricte biologiczną - ochronną.
Źródła: https://thewalrus.ca/a-history-of-hymens/, https://www.catster.com/lifestyle/feline-genitalia-101, https://vajenda.substack.com/p/if-the-hymen-is-unrelated-to-virginity?s=r
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined