23.08.2019
„Zwariowana kociara” to mit, który właśnie obalono
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Aspołeczna, oderwana od rzeczywistości i do tego samotna? Naukowcy wzięli pod lupę mit „kociej matki-wariatki”.
fot. Shutterstock
Każdy z nas zna stereotyp zgodnie z którym osoby (głównie kobiety), które deklarują gorącą miłość do kotów, mają problemy z poprawnym odbiorem rzeczywistości. „Zwariowana kociara”, „kocia matka-wariatka”, „stara panna z kotami”, „crazy cat lady”… Określeń jest wiele, ale sens zawsze ten sam. Czy rzeczywiście trzymanie w domu kotów negatywnie wpływa na psychikę? Zbadaniem tej sprawy zajęli się specjaliści.
„Zwariowana kociara” nie istnieje?
Tematem zainteresowali się naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Chcąc raz na zawsze potwierdzić lub obalić popularny stereotyp, zespół zaprosił do udziału w badaniu ponad 500 opiekunów zwierząt domowych. Jego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Royal Society Open Science.
Testy były złożone – sprawdzano m.in., jak badani reagowali na sytuacje, w których zwierzętom dzieje się krzywda. Oceniano też ich kompetencje społeczne i stan zdrowia psychicznego. Werdykt? Brak jakichkolwiek związków pomiędzy zaburzeniami psychicznymi, a miłością do kotów. „Zwariowana kociara” to po prostu mit, który nie znajduje realnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Przebadani przez nas właściciele kotów pod względem doświadczeń w związkach i samopoczuciem psychicznym niczym nie różnili się od innych ludzi. Nasze ustalenia ani trochę nie pasują do stereotypu według którego kociarze mieliby częściej zmagać się z samotnością czy problemami psychicznymi – twierdzą naukowcy.
Do podobnego wniosku doszli badacze z Uniwersytetu Londyńskiego. W 2017 roku ogłosili, że nie udało im się znaleźć żadnych powiązań między faktem posiadania kota/kotów a rozwojem problemów psychicznych.
Kociarze i psiarze są bardziej empatyczni?
Przy okazji badania na jaw wyszły inne ciekawe kwestie. Okazało się, że właściciele psów i kotów reagowali bardziej emocjonalnie na takie odgłosy, jak skomlenie czy miauczenie niż ludzie, którzy nie mieli zwierząt. Mówiąc wprost: byli bardziej skłonni wczuć się w ich cierpienie, które wywoływało u nich niepokój.
Badacze podkreślają jednak, że najważniejszym odkryciem jest fakt, że zarówno ludzie mający pod opieką zwierzęta, jak i ci, którzy żyją bez nich w równym stopniu doświadczają problemów z obniżeniem nastroju. Mówiąc wprost, wszyscy od czasu do czasu bywają równie nieszczęśliwi i psy czy koty nie mają na to żadnego wpływu. Ewentualnie pozytywny – jako wierni towarzysze i przyjaciele.
No cóż, od zawsze wiedzieliśmy, że określenie „zwariowana kociara” to co najwyżej komplement 😉 Miło nam jednak móc napisać, że naukowcy są tego samego zdania.
źródło: cnn.com
Zobacz powiązane artykuły
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined