22.05.2023
„Nowy” podatek od kotów? Wyjaśniamy, o co chodzi!
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ostatnim czasie głośno zrobiło się w sieci o podatku od kotów. Z oczywistych powodów na myśl przywodzi on od razu podatek od posiadania psa. To jednak tylko pozory – wcale o to nie chodzi! Sprawdź, kiedy trzeba zapłacić jakikolwiek podatek za kota i czy są miejsca na świecie, gdzie płaci się go od posiadania pupila w domu!
fot. Shutterstock
Podatek do kotów w Polsce – czy faktycznie istnieje?
Każdy psi opiekun wie, że istnieje coś takiego jak podatek od psa. To, czy trzeba go płacić, regulują przepisy miejscowe. Niektóre grupy, np. rolnicy, są zwolnione z opłat w pewnych warunkach. Ostatnio jednak pojawia się wiele artykułów, które sugerują istnienie kociego odpowiednika takiej opłaty. Warto już na wstępie zaznaczyć, że nie jest to prawda. W Polsce nie istnieje podatek od kota i nie ma planów jego wprowadzenia.
Istnieje natomiast od zawsze podatek od nabycia zwierzęcia. Warto bowiem mieć na uwadze, że choć zwierzęta są chronione przez osobną ustawę, to kwestie ich nabycia i zbywania dalej rozstrzygane są według przepisów prawa odpowiedniego dla rzeczy.
Według przepisów Kodeksu cywilnego po nabyciu kota lub psa należy zapłacić PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Podstawą opodatkowania jest kwota 1000 zł, czyli zakup tańszego zwierzęcia nie generuje konieczności wnoszenia opłaty. Jeśli cena kota czy psa była wyższa, musimy w ciągu 14 dni od zakupu złożyć deklarację PCC-3 i zapłacić 2% podatku od kwoty zakupu. Tę znajdziemy w umowie podpisywanej z hodowcą.
Niemcy – podatek od kota, godzina policyjna
Szacuje się, że w całych Niemczech mieszka ok. 13 mln kotów, z czego 2,5 mln to koty bezpańskie. Według Niemieckiego Związku Łowieckiego właśnie te bezdomne i niedożywione koty stanowią zagrożenie dla zachowania bioróżnorodności, polując na dzikie ptactwo i małe ssaki. Dlatego związek domaga się, aby właściciele kotów przejęli za nie więcej odpowiedzialności – powiedział prezes związku Hartwig Fischer w poniedziałkowym wydaniu tabloida „Bild-Zeitung”. Fischer chwali tzw. model z Paderbornu. W mieście tym zarządzono w 2008 roku kastrację i obowiązek zgłaszania kotów. Związek Łowiecki w Niemczech popiera też wprowadzenie podatku od posiadania kota.
Z powodu wzrostu liczby kotów w schroniskach, niemiecka organizacja opieki nad zwierzętami Tierschutzbund do dawna domaga się wprowadzenia w całym kraju obowiązkowej kastracji wszystkich kotów, które właściciele wypuszczają na zewnątrz. Niekastrowane domowe mruczki wychodzące w dużym stopniu przyczyniają się do wzrostu populacji bezdomnych kotów. Poza obowiązkiem kastracji Tierschutzbund chce się też wprowadzenia obowiązku ich rejestracji.
Choć to tylko projekty, niektóre landy wprowadziły własne regulacje. W miasteczku Walldorf-Süd władze zakazały wypuszczania kotów samopas przez część roku. Tym, którzy nie zastosują się do zakazu, grożą wysokie kary nawet do 50 tysięcy euro. Wszystko to ma na celu ochronę drobnych gatunków ptaków, na które koty zwykle polują. W tym miejscu apelujemy też, aby nie wypuszczać kotów na dwór bez nadzoru. Kot domowy nie jest zwierzęciem dzikim, które musi polować, aby przeżyć – a jednocześnie jego instynkt łowcy przyczynia się do śmierci wielu ptaków i drobnych zwierząt w ciągu roku.
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Podaruj ciepło i radość kotom ze schronisk – dołącz do #CharytatywnejChoinki!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy dzielimy się miłością, troską i obdarowujemy swoich bliskich prezentami. A co z tymi, którzy nie mają domu i są zdani na łaskę losu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato, możesz podarować odrobinę magii Świąt bezdomnym kotom. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, która w tym roku wspiera ponad 1300 zwierząt z 57 placówek w całej Polsce.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla kota? Poradnik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o domowego pupila wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - od karmy, przez akcesoria, po produkty zdrowotne i zabawki. Media Expert, popularny sklep ze sprzętem elektronicznym i domowym, zaskakuje coraz szerszą ofertą produktów dla zwierząt, które można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.
undefined
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined