04.03.2023
Koty pomagają przy silnych emocjach. Kto na tym skorzysta?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nowe badania wskazują, że koty pomagają przy silnych emocjach. Jak to robią i kiedy może to być korzystne dla opiekuna? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy taka terapia jest dla ciebie.
fot. Shutterstock
Z artykułu dowiesz się, dlaczego koty pomagają przy silnych emocjach. Wskazują na to najnowsze badania. Jest to dość przełomowe odkrycie, ponieważ do niedawna uważano, że o wiele lepiej w różnego rodzaju terapiach sprawdzają się psy. Z tego też powodu istnieje o wiele mniej badań z udziałem kocich pupili.
Koty nie są dla każdego
Badanie przeprowadzono na grupie około 1400 studentów, wykluczając z niego osoby, którym nie zaleca się kontaktu z tymi zwierzętami. Są to między innymi ludzie cierpiący na fobie związane w jakikolwiek sposób z kotem. Osoby zmagające się z alergią także zostały wykluczone z badania.
Koty pomijane w badaniach
Badania prowadzone nad pozytywnym wpływem kontaktu ze zwierzętami na obniżenie stresu prowadzone są od dawna, ale skupiają się głównie na psach. Uważa się, że to właśnie te czworonogi nawiązują najsilniejszą więź z człowiekiem, są przewidywalne i łatwo się z nimi pracuje. Około 85 procent przeprowadzonych badań w ramach kampanii „Pet Your Stress Away” obejmuje wyłącznie psy.
Głównym powodem niedopuszczania kotów do tego typu badań była łatwa dostępność psów do terapii i powszechne przekonanie, że koty nie nadają się do tej roli. Uważa się, że psy żyją po to, by zadowolić człowieka, a koty to nieprzewidywalni indywidualiści wymagającego odpowiedniego podejścia. Badania z udziałem mruczków rozwiewają jednak wszelkie wątpliwości – koty nadają się nawet na zwierzęta wsparcia emocjonalnego.
Ludzie-koty, ludzie-psy
Anegdotycznie porównuje się osobowości ludzi do zachowań psich lub kocich i na tej podstawie powstały te określenia. Co ciekawe, badania wykazują, że coś w tym jest. Udowodniono, że kilka czynników wpłynęło na pozytywną reakcję badanych podczas wizyty u kocich terapeutów i potwierdzono, że koty pomagają przy silnych emocjach.
Pewna cecha ludzka odegrała tu kluczową rolę – mowa o emocjonalności. Im wrażliwsze osoby, tym częściej wybierały stanowiska z kocimi terapeutami. W trakcie badania zaobserwowano również, że nie ma znaczenia, z jakiego środowiska badany się wywodzi i ile ma lat. Osoby wrażliwe zawsze wybierały koty, bez względu na wiek i pochodzenie.
Jak nawiązać więź z kotem?
Koty na drodze ewolucji wykształciły wiele cech, ułatwiających im wkupienie się w ludzkie łaski. Kiedy pupil jest zadowolony i czuje się komfortowo, mruczy. Inne badania wykazały, że mruczenie kocie ma dokładnie tę samą częstotliwość co płacz dziecka, dzięki czemu ciężko jest je zignorować. Koty wymagają innego podejścia niż psy, ale także mogą być oddanymi i wiernymi przyjaciółmi, którzy dodatkowo pomagają w stresowych sytuacjach.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined