22.03.2024
„To cud, że przeżył”. Kot został wyrzucony na ulicę zaraz po zabiegu kastracji
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jasio został wykastrowany i tego samego dnia wypuszczony na ulicę. Stan kota wskazywał na to, że nie był nawet do końca wybudzony. Obecnie trwa walka o jego powrót do zdrowia.
fot. @Tymczasy u Magdy "Szare Bure NiePonure" | Facebook
Choć kastracja jest zabiegiem rutynowym, to w przypadku Jasia została ona przeprowadzona przez osobę niekompetentną. Kot w stanie krytycznym i ze świeżymi ranami został znaleziony na poboczu drogi. Kto dopuścił się tak okrutnego czynu?
Jasio porzucony na pastwę losu po kastracji
Brak higieny, otwarta rana po nieumiejętnie przeprowadzonym zabiegu, a także wyrzucenie kota na ulicę wciąż pod wpływem środków usypiających, sugerują nie tylko nieprofesjonalizm, ale także brak elementarnej empatii w stosunku do zwierzęcia.
Leżał tuż przy ulicy, dosłownie 20 cm od skraju jezdni, na kawałku piaskowego pobocza. Brudny, cały w błocie, z objawami neurologicznymi. (...) Moszna posiada świeże dziury, brak wygolenia miejsca pola zabiegu. Ktoś go kastrował bez przygotowania w zakresie higieny. Pomiędzy sierścią wycinano jądra. Prawdopodobnie został wyrzucony prosto po zabiegu i raczej nie do końca wybudzony, na co wskazywał jego stan – czytamy na profilu domu tymczasowego Tymczasy u Magdy.
Walka o życie kota
Na szczęście zmizerniałego kota znalazła pani Agnieszka, która zabrała go do zaprzyjaźnionej doktor weterynarii. Okazało się, że zwierzę ma więcej problemów niż tylko rana po kastracji. Kot ma poważny problem z okiem – nie wiadomo czy jest to kwestia pourazowa czy skutek zakażenia wirusowego. Niestety istnieje duże ryzyko wycięcia przerośniętej błony na oku. W pyszczku Jasia występuje wiele nadżerek i na ten moment kot nie jest w stanie samodzielnie jeść. Zmaga się także z toksoplazmozą. Obecnie kot ma robione wszelkie potrzebne badania, a specjaliści wspierają go w walce o powrót do zdrowia.
Walczymy z toksoplazmozą i powikłaniami po kaliciwirozie. Wszyscy walczymy o Jasia z całych sił. Przeszedł tak wiele. Jeszcze długa droga przed nami, ale wierzę, że już niebawem będzie zdrowym kocurkiem gotowym do adopcji – wyjaśnia Magdalena Karpińska, założycielka domu tymczasowego.
Apel o pomoc
Dom tymczasowy apeluje o pomoc materialną dla wytrwałego Jasia. Na tę chwilę koszt opieki nad kotem wynosi około 1800 złotych. Jednak jeśli nieumiejętność samodzielnego jedzenia będzie się utrzymywać, konieczne będzie założenie sondy na czas gojenia się wnętrza pyszczka.
To, co się ostatnio dzieje jest jakimś dramatem nie do opisania. Kolejny kociak pod opieką, któremu nie można było odmówić wsparcia. Jasio potrzebuje wsparcia finansowego. Dziękujemy pięknie za każda pomoc. Każda złotówka się liczy.
Leczenie Jasia można wspomóc tutaj: pomagam.pl/66ahnr. Mamy nadzieję, że kot pokona wszelkie napotkane przeszkody. Głęboko wierzymy, że Jasio wróci do zdrowia, a potem znajdzie ciepły, kochający dom.
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined