30.09.2021
Jak zadbać o kota po zabiegu sterylizacji?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Coraz większa liczba opiekunów kotów decyduje się na przeprowadzenie zabiegu sterylizacji swojego zwierzęcia.
fot. Shutterstock
Część wykonuje go w trosce o bezpieczeństwo kota, gdyż ogranicza to nadmierną wokalizację, szukanie przedstawiciela przeciwnej płci oraz eliminację znaczenia terenu moczem. Ograniczenie możliwości rozmnażania ma oczywiście ogromny wpływ na uchronienie nowonarodzonych kociąt przed bezdomnością, jak i ich rodziców przed wieloma chorobami (ropomaciczem lub nowotworami). Co można rozumieć pod pojęciem sterylizacji i kastracji? Czy koty po zabiegu sterylizacji mają jakieś specjalne potrzeby i wymagania, które należy szczególnie respektować?
Kastracja a sterylizacja
Zabiegi sterylizacji i kastracji są dokonywane w znieczuleniu ogólnym, w obrębie układu rozrodczego i mają na celu uniemożliwienie rozmnażania się. Bardzo często nazwy tych zabiegów są używane wymiennie lub przypisuje się je konkretnym płciom: „kotki są sterylizowane, natomiast samce kastrowane”. Nic bardziej mylnego! Kastracja związana jest z usunięciem wszystkich organów związanych z rozmnażaniem się (nasieniowodów i jąder lub macicy oraz jajowodów), co wpływa na wygaszanie zachowań typowych dla tego okresu: znaczenia terenu, głośnego miauczenia w okresie godów itd. W przypadku sterylizacji można mówić jedynie o podwiązaniu lub przecięciu jajowodów/nasieniowodów bez ich usuwania, co nie zmniejsza radykalnie repertuaru zachowań oraz możliwości wystąpienia chorób układu rozrodczego. W języku potocznym najczęściej używa się wspólnego terminu: „sterylizacja”, w rozumieniu pozbawienia zwierzęcia płodności.
Jak zadbać o kota bezpośrednio po zabiegu sterylizacji?
Kocury zazwyczaj dochodzą do siebie nieco szybciej niż kotki, ale bez względu na płeć zwierzęcia, przyda mu się większa troska z naszej strony. Po powrocie do domu po zakończonym zabiegu sterylizacji kot może być zdezorientowany i apatyczny. Zadbaj o spokojną atmosferę w mieszkaniu, zrezygnuj z zapraszania gości lub przeprowadzania porządków. Postaraj się zapewnić podopiecznemu komfortowe miejsce i czas, aby doszedł do siebie:
- Zorganizuj zaciszny kącik na rekonwalescencję – możesz do tego użyć legowiska lub ulubionego kartonu z niskim rantem pozwalającym na wygodne wejście niewymagające nadwyrężających skoków. Środek możesz wyścielić miękkim kocem.
- Strzeż właściwego zachowania – postaraj się kontrolować, czy podopieczny nie wylizuje sobie ran i szwów. Zazwyczaj pacjent opuszcza przychodnię w specjalnym ubranku pooperacyjnym lub kloszu, ale kocia zwinność nie zna granic.
- Postaw blisko kuwetę – dbaj, aby kot miał w pobliżu miejsce do oddania moczu (również z niskim wejściem). Po serwowanych podczas zabiegu kroplówkach częstotliwość załatwiania się może być większa.
- Zapewnij dostęp do świeżej wody i stosuj się do zaleceń lekarza weterynarii. Zaserwuj kotu pierwszy posiłek dopiero wtedy, gdy będzie na to odpowiednia pora.
Dieta kotów po sterylizacji
Zabieg sterylizacji nie tylko wpływa na charakter kota, ale przede wszystkim na tempo metabolizmu. Takie zmiany mogą sprawić, że nieodpowiednia dieta i zbyt mała aktywność fizyczna mogą doprowadzić do szeregu nawarstwiających się problemów. Zwiększone łaknienie może doprowadzić do nadwagi, która z kolei dodatkowo obciąży stawy, powodując schorzenia w obrębie układu ruchu. Najważniejszym aspektem jest serwowanie właściwie zbilansowanych posiłków przeznaczonych dla kotów sterylizowanych. Seria Brit Care Sterilized to aż trzy różne, hipoalergiczne warianty stworzone z myślą o najczęstszych skłonnościach i przypadłościach zwierząt po tym zabiegu. Wszystkie karmy nie posiadają w swoim składzie soi, GMO, barwników i konserwantów.
Brit Care Sterilized Weight Control Fresh Duck & Turkey to formuła sprzyjająca utrzymaniu właściwej wagi. Koty po zabiegu sterylizacji mają zwiększone łaknienie związane ze stymulującą pobieranie pokarmu greliną. Niezwykle ważne jest więc podawanie właściwej porcji i stała kontrola masy ciała zwierzęcia. Zawarta w karmie świeża kaczka z dodatkiem indyka zapewnia wysoką smakowitość, a zarazem lekkostrawność.
Choroby układu moczowego mogą zdarzać się nieco częściej u kotów sterylizowanych. Dzięki karmie Brit Care Sterilized Urinary Health Fresh Chicken dbasz o właściwe proporcje fosforu, wapnia i magnezu w każdym posiłku. Smakowity kurczak i dodatki funkcyjne zapewniają wysoką strawność pokarmu, co zarazem wspiera układ odpornościowy kota. Karma ma także za zadanie czuwanie nad właściwym pH moczu kota.
Ostatnia propozycja skierowana jest do kotów sterylizowanych z wrażliwym przewodem pokarmowym. Brit Care Sterilized Sensitive Fresh Rabbit to zawartość mięsa ze świeżego królika, które wyróżnia się delikatnością i lekkostrawnością. Granulki mają niezwykle apetyczny smak i zapach, który zachęca do siebie delikatne i wybredne koty.
Bez względu na wybór smaku i profil funkcyjny mamy gwarancję wysokiej jakości, hipoalergicznego posiłku o wysokich walorach smakowych. Mnogość dodatków funkcyjnych zapewnia niezbędne witaminy, dodatki mineralne i przeciwutleniacze. Wszystkie karmy z serii Sterilized posiadają suszoną nasturcję i rokitnik, zapobiegające pojawianiu się problemów w obrębie układu moczowego i nerek. Dodatek oleju z łososia bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe wspiera dodatkowo zdrowie skóry i lśniącą sierść kota. Probiotyki i prebiotyki usprawniają prawidłową pracę jelit, wzbogacając ich mikroflorę bakteryjną.
Sterylizacja u kota…
Opieka nad kotem sterylizowanym nie nastręcza specjalnych wysiłków, o ile zdajesz sobie sprawę z pewnych zmian, które nastąpiły przede wszystkim w metabolizmie twojego podopiecznego. Najważniejsze jest utrzymanie właściwej wagi i nieuleganie prośbom dotyczącym rozpieszczania kolejnymi smakołykami. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej dobrana dieta nie zwalnia z obowiązku przeprowadzania okresowych badań zwierzęcia. Każdy kot jest indywidualistą i ma inne zapotrzebowanie na karmę. Dzięki różnym wariantom diety możesz zaproponować mu to, co zdrowe i odpowiednie dla jego potrzeb.
Chcesz wiedzieć więcej o karmach Brit Care? Kliknij tutaj!
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined