27.07.2018
Jak zabezpieczyć okna przed kotem?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nawet lekko uchylone okno stanowi potencjalne zagrożenie dla ciekawskiego mruczka.
fot. Shutterstock
Lato to czas, w którym szczególnie lubimy świeże powietrze i często otwieramy okna. Zdecydowanie sprzyja temu temperatura! Nasuwa się jednak pytanie, jak połączyć nasze potrzeby z bezpieczeństwem kota? Ten temat pozostanie aktualny nawet wtedy, gdy letnie miesiące przeminą. Dlatego podpowiadamy, jak zadbać o zabezpieczenie okien przed kotem.
Nie trzeba wspominać, jakie konsekwencje grożą, gdy pozostawimy otwarte, niezabezpieczone okno – nawet jeśli kot znajduje się pod naszym nadzorem (złudne podejście właściciela: skoro jestem w pokoju, to nic się nie może stać – błąd!). Także popularne „uchylanie lufcików” może być niebezpieczne dla kociaka – nagminnie słyszymy o przypadkach zaklinowania się kota, który próbował wydostać się przez uchylone okno. Często kończy się to nawet śmiercią zwierzaka. Dlatego każdy właściciel kota powinien się zabezpieczyć – dla dobra swojego pupila i swojego spokoju. Do wyboru mamy kilka możliwości.
Siatka ochronna, czyli moskitiera
To chyba najpopularniejszy sposób. Dodatkowy bonus – siatka chroni nas także przed komarami i muchami, co zdecydowanie się przydaje (zwłaszcza latem). Sprzęt dostępny jest w większości specjalistycznych sklepów online – najlepiej wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło „siatka zabezpieczająca (lub ochronna) dla kota”. Koszt? Od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od rozmiaru, który wybierzesz.
Do wyboru jest sporo rodzajów siatek: bezbarwne (a raczej: transparentne – niestety, nie ma na rynku siatek absolutnie niewidocznych), wzmacniane, metalowe, z drutem. Kwestie estetyczne to zawsze indywidualny wybór, zależny od twoich preferencji. Ciemne siatki sprawdzają się lepiej, jeśli twój widok z okna to park, zieleń, trawa – wtedy ciemniejsze kolory nie odcinają się tak bardzo od otoczenia, które obserwujesz. Są także mniej widoczne od strony ulicy. Warto wybrać opcję wzmocnioną, zwłaszcza, jeśli twój kot nie należy do drobnych 😉
Kratki ochronne
Kratki ochronne to świetny wybór, jeśli chcesz zabezpieczyć uchylone okna tak, aby kota nawet nie korciło, by się przez nie przeciskać. Do wyboru masz opcje: górną lub boczną – w zależności od tego, jak uchyla się twoje okno. Kraty są zwykle regulowane i zaprojektowane tak, aby kot nie mógł się po nich wspinać. Cena: kilkanaście – kilkadziesiąt złotych, w zależności od materiału i estetyki. Uważaj podczas składania zamówienia – czasem opakowanie zwiera jedną sztukę, co oznacza, że możesz zabezpieczyć okno tylko z jednej strony, wówczas konieczny jest zakup dwóch zestawów.
Zabezpieczenie okien przed kotem – montaż
Kiedy wymierzysz już przestrzenie, które chcesz osłonić (dotyczy to przede wszystkim siatek i moskitier) oraz złożysz zamówienie (pamiętaj, aby zawsze zamawiać siatki większe niż wymiar okna – warto zostawić sobie ok. 20 cm marginesu), przychodzi czas na montaż. Jeśli nie czujesz się specjalistą od spraw technicznych, lepiej od razu powierzyć tę kwestię fachowcom. Zwłaszcza, że to działanie na wysokości, co oznacza ryzyko upadku.
Jeżeli jednak podejmiesz decyzję o własnoręcznym przytwierdzaniu zabezpieczeń, poszukaj na ten temat informacji w internecie, gdzie znajdziesz wiele stron www pokazujących krok po kroku, w jaki sposób zamontować siatkę. Pamiętaj, że można ją przytwierdzić zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Z kratkami ochronnymi jest zwykle mniejszy kłopot – potrzebujesz śrubokrętu (jeśli okno jest drewniane) lub taśmy montażowej – w przypadku okien plastikowych. Do dzieła!
Pamiętaj: średni koszt kilkudziesięciu złotych jest de facto bardzo niewielką ceną za bezpieczeństwo twojego pupila. Zabezpieczenie okien przed kotem to naprawdę ważna inwestycja, nad którą warto się poważnie zastanowić.
A jakie są wasze opinie o zabezpieczeniach okien? Podzielcie się nimi w komentarzach.
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined