17.07.2023
Wymiana zębów u kota. Kiedy kotu wypadają zęby?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Przychodzi taki moment, gdy nasz puszysty kociak zaczyna pokazywać… ząbki. Gryzie, co tylko może, łącznie z dłońmi swojego opiekuna. To sygnał, że zaczęło się ząbkowanie u kota. Sprawdź, co warto wiedzieć o procesie wymiany zębów!
fot. Shutterstock
- Kiedy kotu wypadają mleczaki?
- Wymiana zębów u kota - objawy
- Jak pomóc kotu podczas ząbkowania?
- Problemy podczas wymiany zębów
- Czy kotom na starość wypadają zęby?
Możesz sobie wyobrazić lub wręcz przypomnieć, jak nieprzyjemnym uczuciem jest wyżynanie się zębów. My, ludzie, mamy ten komfort, że proces odbywa się stopniowo przez kilka lat. U kociąt wymiana zębów przebiega znacznie szybciej – zwykle w ciągu dwóch miesięcy. Proces ten bywa bolesny, a w trakcie niego pojawić się mogą pewne problemy... Co jeszcze oznacza wymiana zębów u kota? Objawy, dolegliwości i inne nieprzyjemności – poznaj je!
Kiedy kotu wypadają mleczaki?
Nowo narodzone kocięta nie mają żadnych zębów – mleczaki zaczynają się wyżynać od ok. drugiego tygodnia życia zwierzaka. Gdy maluch ma skończone dwa miesiące, może się pochwalić pełnym uzębieniem składającym się z 26 zębów mlecznych:
- 12 siekaczy,
- 4 kłów,
- 10 przedtrzonowych.
Zęby mleczne zaczynają wypadać w okolicach 3-4. miesiąca, a na ich miejsce wyrastają kotu zęby stałe.
Ile trwa wymiana zębów mlecznych u kota?
Proces wymiany zębów trwa do ok. 6. miesiąca życia kociaka. Po jego zakończeniu kocie uzębienie składa się z 30 sztuk zębów stałych – w tym trzonowców, które nie mają swoich odpowiedników w uzębieniu mlecznym. Powinny one posłużyć zwierzakowi do końca życia.
Wymiana zębów u kota – objawy
U niektórych kociaków proces ten przebiega całkowicie bezobjawowo. Może się zdarzyć, że nawet nie zauważymy, że naszemu maluszkowi wyrosły nowe zęby. Są one tak małe, że często nawet nie widać ich na podłodze. To, jak kot przechodzi wymianę zębów mlecznych na stałe, uzależnione jest od wielu czynników, choćby ułożenia zębów czy tolerancji bólu u zwierzaka. Najczęstszym objawem ząbkowania u kota są gubione po domu mleczaki, a ponadto:
- uciekanie od dotyku w okolicy pyska,
- niewielkie krwawienia z dziąseł,
- kręcenie głową lub ocieranie się nią o meble.
Maluch może także unikać jedzenia suchej karmy – w takim wypadku należy podawać mu miękkie jedzenie z puszki.
Jak pomóc kotu podczas wyrzynania się stałych zębów?
Wymiana zębów u kota często wiąże się z pewnym dyskomfortem – podobnie jak ząbkowanie u ludzkich niemowląt. Kociak, któremu zaczynają rosnąć stałe zęby, zwykle zaczyna gryźć różne rzeczy, by jakoś złagodzić nieprzyjemne odczucia. Niestety ofiarami kocich zębów często padają przypadkowe przedmioty, a co gorsza, także ręce opiekuna. Zamiast bezczynnie czekać, aż „samo przejdzie”, lepiej spróbować ulżyć maluchowi i przy okazji nauczyć go kilku istotnych rzeczy.
Trzymaj ręce przy sobie
A dokładnie – z dala od kociego pyszczka. Nie używaj rąk w zabawie, nie pozwalaj maluchowi na żadne podgryzanie, bo ta pobłażliwość zemści się na tobie w przyszłości. Gdy mruczek zacznie cię kąsać, stanowczo zabierz ręce i odejdź od niego. Możesz też powiedzieć stanowczo (ale niezbyt głośno) „nie”. Rób tak za każdym razem, a kociak szybko zrozumie, że gryzienie oznacza koniec zabawy lub przyjemności.
Zapewnij różnego rodzaju gryzaki
Zabawki przeznaczone do żucia i gryzienia znajdziesz w wielu sklepach zoologicznych. Są wykonane z materiałów, które nie rozpadną się w czasie intensywnego gryzienia, a także odpowiednio wyprofilowane, by zwierzak mógł ćwiczyć mięśnie szczęki. Niektóre z nich można włożyć na chwilę do zamrażalnika i schłodzić, by dodatkowo ulżyć maluchowi. Uwaga: staraj się mieć takie gryzaki zawsze pod ręką i dawaj je kociakowi, gdy tylko przyłapiesz go na gryzieniu nieprzeznaczonego do tego celu przedmiotu.
Odwracaj uwagę pupila
Wymiana zębów u kota nie jest zbyt przyjemna, ale pupil łatwiej ją przetrwa, jeśli zapewnisz mu zajęcie. Baw się z pupilem, zachęcaj do aktywności i poświęcaj mu dużo uwagi. Dzięki temu nagromadzona energia znajdzie prawidłowe ujście, a wasza więź ulegnie wzmocnieniu. Poprzez zabawę twój kotek ćwiczy także zręczność, szybkość i siłę – wszystkie atrybuty niezbędne w dorosłym kocim życiu.
Bądź cierpliwy i odnoś się do swojego kociaka ze zrozumieniem i miłością. Wymiana zębów to tylko epizod, ale oboje możecie na nim skorzystać – wzmocnić relację i nauczyć się czegoś o sobie nawzajem.
Ząbkowanie u kota – kiedy należy się martwić?
W czasie wypadania mleczaków dziąsła kota podatne są na różnego rodzaju infekcje powodujące stan zapalny. Dlatego należy obserwować stan kocich dziąseł. Choroby jamy ustnej u dorastających kotów to przede wszystkim młodzieńcze zapalenie jamy ustnej, które pojawia się właśnie podczas wymiany zębów u kota. Objawy obejmują przede wszystkim:
- nieprzyjemny zapach z pyska,
- zaczerwienione dziąsła,
- ślinotok,
- zmniejszony apetyt.
Zapalenie dziąseł może sprawić, że kot stanie się osowiały i nie będzie chciał jeść suchej karmy. Jeśli u mruczka podczas wypadania zębów pojawią się takie objawy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Czy kotom na starość wypadają zęby?
Wypadanie zębów u kota dorosłego zawsze powinno wzbudzić niepokój. Świadczy to zawsze o złym stanie zębów, spowodowanym najczęściej odkładaniem się płytki nazębnej i tworzeniem kamienia nazębnego. Najbardziej podatne na takie problemy są siekacze i kły. Dlatego każdy opiekun kota powinien regularnie myć zęby pupilowi przy użyciu specjalnej pasty i szczoteczki. W przypadku pojawienia się u kota objawów chorób zębów należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza!
współautorzy: Julia Dzierżak
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined