30.10.2021
Powiedz, jakiego koloru jest twój kot, a powiem ci coś o jego osobowości
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czarny, biały, tricolor, rudy, pręgowany… Czy to coś znaczy w kontekście kociej osobowości? Myślicie, że umaszczenie kota ma związek z jego charakterem?
fot. Shutterstock
Czy słyszeliście kiedyś o tym, że kocia osobowość zależy od koloru sierści mruczka? Marie-Hélène Bonnet, francuska ekspertka od zachowania kotów, nie jedyna wypowiedziała się na ten temat. Czy umaszczenie kota ma związek z jego charakterem?
Kolor sierści wpływa na charakter
To prawda, umaszczenie kota ma związek z jego charakterem. Oczywiście nie oznacza to, że jest to jedyny czynnik decydujący o osobowości kota. Liczą się tu także genetyka i wychowanie, jakże istotne w kontekście sposobu zachowania mruczka. Jednakże faktycznie można znaleźć wspólne cechy wśród kotów tego samego koloru. Oczywiście mowa o ogóle, a jak zawsze – istnieją wyjątki. Wyniki, o których będzie mowa, pochodzą z badań przeprowadzonych na całym świecie. Ostatnie z nich zostały wykonane przez grupę badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Warto wiedzieć, że pierwsze badania w tym zakresie sięgają aż 1870 roku. Zgodnie z wnioskami pochodzącymi z różnych analiz, w większości przypadków możliwe jest poznanie zarysu kociego charakteru, gdy znamy barwę umaszczenia.
Osobowość ze względu na konkretne umaszczenie
Jakie cechy charakteru można wyróżnić wśród kotów w zależności od koloru ich futra?
Koty tricolor
Koty trójkolorowe lub szylkretowe (czyli z sierścią o barwie biało-rudo-czarnej) to zwykle mruczki o silnym charakterze. Generalnie nie dogadują się zbyt dobrze ze swoimi zwierzęcymi towarzyszami. Im czarniejsza sierść, tym koty mniej towarzyskie w stosunku do innych kotów, które na ogół zachowują dystans. Często mówi się, że trójkolorowe koty łatwo się denerwują. Wielu lekarzy weterynarii woli zachować ostrożność w kontaktach z tymi pacjentami.
Koty rude
Koty o rudym umaszczeniu są zwykle uparte i kapryśne, ale też bardzo czułe wobec człowieka (momentami aż przesadzają ze słodyczą).Mogą jednak stać się zazdrosne i przybiec, jeśli zobaczą, że bawisz się z innym kotem lub choćby go głaszczesz. Uwielbiają rozśmieszać ludzi i być w centrum uwagi.
Koty czarno-białe
Czarno-białe koty mają tendencję do drapania ludzi, podczas gdy mruczki całkowicie czarne, a także szare koty pręgowane są najsłodsze i najbardziej urokliwe. Generalnie mruczki dwukolorowe, szaro-białe lub czarno-białe, nie tolerują trzymania za szyję. Szybko się denerwują i nie zawahają się użyć pazurów, jeśli w porę nie zostaną postawione na ziemi.
Koty białe, czarne i pręgowane
Koty o całkowicie białym umaszczeniu są bardzo uważne. Czarne mruczki należą do bardzo przyjaźnie usposobionych kotów. Natomiast szare pręgowane – są szczególnie towarzyskie w stosunku do innych zwierząt oraz ludzi.
Koty brązowe
Koty w kolorze brązu czy czekolady lubią postawiać na swoim. Bardzo często miauczą i wchodzą w dialogi z innymi mruczkami oraz ludźmi. Doskonale wiedzą, jak zmiękczyć nasze serca, gdy napsociły…
Koty liliowe
Koty o jasnoszarym kolorze (nie prążkowane, ale jednolicie szare, zwane również „liliowymi”) są podejrzliwe i uważnie obserwują otoczenie przed każdym opuszczeniem kryjówki. Jeśli wszystko wydaje się w porządku, stają się towarzyskie, ale zawsze dokładnie oceniają ryzyko, zanim się przed kimś otworzą. To typowe nieśmiałe mruczki, które chowają się, gdy tylko usłyszą pukanie do drzwi.
Koty niebieskie
Ciemnoszare koty (zwane również „niebieskimi”) są zabawne i lubią rozweselać ludzi. Naturalny mają we krwi, ale nie otwierają się przed nieznajomymi, a dopiero wtedy, gdy komuś ufają. Podobnie jak jasnoszare koty, są dość podejrzliwe i podejmują wszelkie środki ostrożności, zanim się do kogoś zbliżą.
Inne czynniki do rozważenia
Oprócz uwzględnienia wzoru widocznego na futerku (czy kot jest prążkowany, czy jednolity itp.) należy wziąć pod uwagę także długość kociej sierści.Podsumowując, pamiętajmy, że są to wnioski lekarzy weterynarii i właścicieli kotów wyciągnięte na przestrzeni wielu lat. Barwa sierści jest znacznie mniej istotna niż sposób wychowania kota czy środowisko, w jakim przyszło mu żyć. Najistotniejszym elementem zdaje się być osobista historia danego zwierzęcia, która to najbardziej determinuje sposób jego zachowania i specyfikę jego relacji z ludźmi.
źródło: https://wamiz.es/gato/consejos/34873/el-color-del-gato-determina-su-personalidad
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined