18.02.2019
Po co kot ugniata? 5 zabawnych (i prawdziwych) powodów
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot „wyrabiający ciasto” to uroczy widok i jednocześnie niezła zagadka dla opiekuna. Co każe mruczkowi ugniatać?
fot. Shutterstock
Mruczek wytrwale przebierający przednimi łapkami to widok znany niemal każdemu kociarzowi. Obiekty ugniatania bywają różne – czasem jest to poduszka lub koc, innym razem kolana czy brzuch opiekuna. Niektórzy ugniatanie przez kota żartobliwie nazywają „wyrabianiem ciasta”, a pochłonięty nim zwierzak często sprawia wrażenie, jakby wpadł w trans. W rzeczywistości jest to zachowanie instynktowne, którego genezę wyjaśniliśmy TUTAJ. Dziś poszerzamy temat i wyjaśniamy, co konkretnie motywuje kota do ugniatania.
Ugniatanie przez kota – po co on to robi?
Czynność, która nam wydaje się zabawna (albo irytująca, jeśli w ruch idą pazurki), kotu przynosi realne korzyści. Mruczek masuje i ugniata, bo wpływa to na jego samopoczucie i pozwala osiągnąć pewne cele. Jakie? Sprawdź poniżej.
1. Pełne odprężenie
Kot „wyrabiający ciasto” po prostu się relaksuje – czasem do tego stopnia, że zapomina o całym świecie. Po prostu „odpływa” – tylko mruczy i ugniata, mruczy i ugniata… Prawdopodobnie dobrze wiesz, jak to wygląda 😉 Nie ma się co śmiać, bo to godna podziwu umiejętność wyzbywania się stresu – my, ludzie, możemy jej tylko pozazdrościć.
2. Wspomnień czar
Ugniatanie to dla kota w pewnym sensie to samo, co dla ciebie podjadanie oranżady w proszku – swoisty powrót do dzieciństwa. Małe kocięta masują łapkami sutki swojej mamy, stymulując w ten sposób przepływ mleka. Powtarzanie tej czynności w dorosłym życiu prawdopodobnie pozwala przywoływać kotu miłe wspomnienia z przeszłości, kojarzące się z poczuciem bezpieczeństwa.
3. „To moje”
Czysto praktyczny aspekt masowania to oznaczanie terytorium – na kocich łapkach znajdują się gruczoły zapachowe. Gdy kot cię ugniata, jednocześnie nanosi na ciebie swój zapach, zaznaczając w ten sposób, że do niego przynależysz. Gdyby w pobliżu przypadkiem pojawił się inny kot, w jego oczach z pewnością będziesz miał na sobie etykietkę z napisem „ten człowiek jest zajęty”. To samo dotyczy poduszek, koców, jak również mebli.
4. Grunt pod drzemkę
Ugniatanie przez kota jakiejś powierzchni często bywa po prostu wstępem do smacznej drzemki. A przecież wiadomo, że najpierw trzeba przygotować sobie grunt pod odpoczynek… Ty strzepujesz kołdrę i poduszki, a twój mruczek „zmiękcza” sobie podłoże, równomiernie rozmasowując je łapkami 😉 Jego dzicy przodkowie postępowali tak trawą czy liśćmi, a on odtwarza ten rytuał w warunkach domowych.
5. „Mam interes”
Kot, który ni stąd, ni zowąd zaczyna cię ugniatać, przypuszczalnie ma do ciebie jakąś sprawę… Kto wie, może uda się przyspieszyć porę karmienia? W końcu zostały jeszcze tylko dwie godziny. A może dasz się namówić na porcję pieszczot (drapanko pod brodą zawsze mile widziane)? Najważniejsze jest jednak, żebyś w końcu zostawił ten komputer/książkę/cokolwiek teraz robisz i zwrócił uwagę na to, co naprawdę ważne – swojego mruczka!
Jak widać, ugniatanie przez kota jest motywowane na wiele różnych sposobów. Jednak zawsze pozostaje urocze… Prawda? 😉
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined