16.08.2021
W Turcji otworzono szpital dla zwierząt poszkodowanych w pożarze
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pożary w Turcji trwają już kilka tygodni. W miejscowości Manavgat otworzono polowy szpital dla zwierząt, które ucierpiały w płomieniach.
Przez dwa ostatnie tygodnie Turcja walczyła z serią ogromnych pożarów. W żywiole ucierpiały nie tylko ludzkie domostwa i ich mieszkańcy, ale także zwierzęta. By im pomóc, działająca na rzecz zwierząt organizacja HAYTAP otworzyła w Manavgacie polowy szpital dla zwierząt. Przyjmuje on nie tylko koty i psy, ale także owce, kozy, żółwie, ptaki i gady.
W pożarach ucierpiało wiele zwierząt
Dyrektor HAYTAP, Ahmet Kemal Şenpolat uważa, że wysoka liczba ofiar wśród zwierząt wynika z tego, że w przeciwieństwie do ludzi nie potrafiły one znaleźć bezpiecznej drogi ucieczki. W internecie szybko pojawiło się wiele nagrań, na których widać przerażone zwierzęta i ich opiekunów, którzy bezskutecznie próbują im pomóc. Na filmach widać także zwęglone zwłoki dzikich zwierząt, w tym żółwi.
Kiedy liczba rannych zwierząt zaczęła wzrastać, postanowiliśmy założyć dla nich szpital w Manavgat, być może już wkrótce otworzymy kolejne – powiedział Ahmet Kemal Şenpolat.
Polowy szpital dla zwierząt uratowanych z pożaru
W tureckim szpitalu dla zwierząt leczone są wszystkie ofiary pożaru – bydło, domowe czworonogi, a także dzikie zwierzęta, takie jak żółwie i ptaki. Większość pacjentów trafia do polowego szpitala z poparzeniami skóry i układu oddechowego, choć zdarzają się także złamania kończyn i rozcięcia skóry.
Polowy szpital dla zwierząt to z pozoru zwykły namiot. Jednak umieszczeni w nim pacjenci mają zapewnioną opiekę najlepszych specjalistów, fachowy sprzęt, a także klimatyzację. Z głośników dochodzi muzyka relaksacyjna, która zdaniem lekarzy weterynarii uspokaja zwierzęta i stwarza lepsze warunki do leczenia.
W szpitalu polowym HAYTAP staramy się przywrócić życie zwierzętom przy użyciu przeróżnego sprzętu medycznego, służącego do monitoringu pracy serca i wysycenia krwi tlenem, inkubatorów, sprzętu USG, sprzętu do tlenoterapii itp. Dbamy także o to, by na każdego pacjenta przypadał jeden lekarz i jeden technik weterynarii. Chcemy podkreślić, że wszystkie te sprzęty i kontrole weterynaryjne są niezbędne do utrzymania zdrowia zwierząt. Transportowanie ich przed zakończeniem leczenia stwarza ogromne ryzyko – oświadcza na swoim profilu facebookowym organizacja HAYTAP.
Nie siedzimy tylko w naszym szpitalu polowym w Manavgacie, odwiedzamy także okoliczne wioski. Udzielamy pomocy biednym zwierzętom poszkodowanym w pożarze, cierpiącym na problemy z oddychaniem – opisuje swoją działalność HAYTAP.
Organizacja HAYTAP otworzyła na terenie Turcji już trzy polowe szpitale dla zwierząt. Podobnej pomocy wymagają także zwierzęta w innych krajach dotkniętych falą powodzi. Wygląda na to, że najgorsze pożary już się skończyły… Synoptycy przestrzegają jednak, że to nie koniec ekstremalnie wysokich temperatur.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Co warto kupić dla kota? Poradnik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o domowego pupila wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - od karmy, przez akcesoria, po produkty zdrowotne i zabawki. Media Expert, popularny sklep ze sprzętem elektronicznym i domowym, zaskakuje coraz szerszą ofertą produktów dla zwierząt, które można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.
undefined
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined