28.12.2019
4 strefy kota – najważniejsze miejsca w kocim domu
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jeśli najważniejsze strefy kota znajdują się tuż obok siebie - koniecznie dokonaj kilku poprawek na mapie kociego domu. Gwarantujemy, że mruczek będzie ci wdzięczny.
fot. Shutterstock
Kot doskonale potrafi odnaleźć się zarówno w dużym domu, jak i w małym mieszkaniu. Warunkiem bezproblemowej egzystencji mruczka pod twoim dachem jest odpowiednie przygotowanie środowiska, w którym ma żyć. Co dla kota jest najważniejsze i jakich błędów nie warto popełniać? Jakie strefy należy wyznaczyć dla kota w domu? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego tekstu.
4 magiczne strefy kota
Kot ma w domu bardzo wiele zajęć. Musi polować (w warunkach domowych polowanie zastępuje zabawa), jeść, odpoczywać oraz załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Niby niewiele, ale to wszystko wypełnia mu szczelnie cały dzień! Co istotne, każda z tych czynności jest nieodzownym elementem kociego życia i jeśli sposób jej realizacji będzie zaburzony – zaburzone będzie zachowanie samego kota. Dlatego to takie ważne, aby zdawać sobie sprawę z tego, że 4 strefy kota i ich rozdzielność to podstawa! O jakich obszarach mowa?
1. Strefa karmienia
Kot powinien jeść kilka razy dziennie. Ma mały żołądek i nie jest w stanie najeść się na zapas. Dlatego kilka niedużych porcji mokrej karmy dziennie to o wiele lepszy pomysł niż jedna duża dawka i sucha karma dostępna przez całą dobę. Poza tym – smaczki za dobre sprawowanie i zawsze świeża woda w miseczce. Niech wodopój znajduje się gdzie indziej, niż miska z karmą. Koty z natury unikają picia z miejsc zlokalizowanych w pobliżu źródeł pokarmu. A nasze domowe mruczki muszą pić dużo wody, by być zdrowe. A więc pierwsza strefa kota to strefa karmienia z zawsze rozdzielonym miejscem na karmę i wodę! Oraz z dala od kuwety – któż bowiem chciałby jeść w toalecie?
2. Strefa załatwiania się
Mruczki przywiązują ogromną wagę do swojej toalety. Musi być czysta, wypełniona wybranym żwirkiem, usytuowana w odpowiednim miejscu, no i oczywiście musi mieć to „coś”, aby zostać zaakceptowaną. To właśnie problemy kuwetowe bywają najczęstszymi przyczynami telefonów do behawiorysty. Jeżeli wykluczone zostaną kwestie zdrowotne, skupić należy się na samej kuwecie. Zwykle dopiero wtedy okazuje się, jakich zaniedbań dopuścił się opiekun. Niech nie dziwi cię, że kot nie chce korzystać ze swojego WC, jeśli postawiłeś je tuż obok jadalni, drapaka, czy legowiska! Kocia łazienka musi mieć swoje odrębne miejsce w mruczkowym domu.
3. Strefa zabawy
Polowanie to nieodłączny element kociego dnia. Ma ono na celu nie tylko zdobycie pożywienia, ale także zaspokojenia instynktu, ćwiczenia zdolności oraz wykorzystywania skumulowanej energii. Kotu, który nie wychodzi na zewnątrz, polowanie zastępuje zabawa. I nie jest ona elementem dodatkowym, wykonywanym, gdy jest czas. To konieczna część życia kota, która warunkuje jego zdrowie fizyczne i psychiczne! Kot powinien mieć gdzie się wyszaleć!
fot. Shutterstock
4. Strefa odpoczynku
Po tych wszystkich czynnościach w końcu nadchodzi czas na sen. Kot przesypia większość doby, więc nie może spać byle gdzie. To oczywiste, że miejsce do spania, drzemki czy innego rodzaju odpoczynku musi być komfortowe. Kot zawsze wybiera je sam, ale nasze propozycje nie pozostają dla niego bez znaczenia. Jeśli położysz legowisko kota tuż przy miskach czy kuwecie – zapomnij, że z niego skorzysta. Na parapecie, pod kaloryferem – ma szanse zdobyć uznanie. Strefa odpoczynku musi być ciepła, cicha i przytulna. To od kota zależy jednak, czy wybiera miejsca zaciszne, czy woli mieć wszystko pod kontrolą i śpi w centrum wydarzeń. Najlepiej, aby zawsze miał wiele opcji do rozważenia.
Rozdzielność stref dla kota
Rozumiemy, że jeśli masz małe mieszkanie i kota, to ciężko ci wyobrazić sobie, że należy je w całości poświęcić zwierzakowi. Niektórzy najchętniej przeznaczyliby jeden kąt i upchnęli w nim wszelkie kocie akcesoria – spanie, miski, kuwetę i zabawki. To nie wchodzi w grę. Każda ze stref kota musi mieć odrębny obszar, oddzielony od pozostałych – na tyle, na ile tylko się da. Jeśli zagwarantujesz kotu rozdzielność stref – prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z kocim zachowaniem znacznie zmaleje. Jeśli dodatkowo efektywnie zaplanujesz przestrzeń pionową – wysoki drapak, dostęp do parapetów i półek – możesz mieć pewność, że mała przestrzeń nie będzie stanowić problemu.
Podsumowanie
Planując rozmieszczenie kocich rzeczy na mapie twojego mieszkania, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Miski z jedzeniem muszą być oddalone od kuwety i legowiska – najlepiej, gdyby były w oddzielnym pomieszczeniu. Rozdziel także miseczkę na karmę od tej z wodą. Kuweta nie może znajdować się w jadalni – to najważniejsze! Choć miejsce do spania kot wybiera sobie sam i często je zmienia, to nie łudź się, że skorzysta z nietrafnie usytuowanego legowiska. Tu jednak wiele zależy od kocich preferencji. Jeśli chodzi o kocie polowanie (czyt. zabawę), mruczek może mieć opory przed łapaniem zdobyczy w okolicach kuwety – strefa WC to świętość!
Jeśli możesz, dokonaj kilku poprawek na mapie kociego domu. Twoje działania z pewnością spotkają się z aprobatą mruczka. Kocie szczęście będzie natomiast twoim szczęściem. Rozdzielność stref, szczególnie tych najważniejszych, z powodzeniem pomoże też rozwiązać problemy z kocim zachowaniem, a nawet zdrowiem!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined